سمند LX رکود قیمت را زد
یخ بازار خودرو شکست + جدول قیمت

پس از چند هفته ثبات و رشد اندک قیمت در دومین هفته تیرماه 1400و در اوج گرما بالاخره یخ بازار خودرو شکست و خودروهای داخلی رشد یک تا 9 میلیون تومانی قیمت را تجربه کردند.

 رشد قیمت خودروهای پرطرفدار داخلی در دومین هفته تیرماه 1400در حالی ثبت شد که در اولین هفته تیرماه بازار خودرو با کمترین تغییر روبرو بود، اما در دومین هفته این طلسم شکسته شد و پرونده خودروهای داخلی با نوسان 4 درصدی قیمت در بازار بسته شد.

به گفته فعالان بازار خودرو طی هفته های اخیر و با توجه به انتظاراتی که در بازار به وجود آمده بود بازار خودرو ثبات قیمت را در دستور کار خود قرارداده بود، اما با طولانی شدن این روند و نوسان نرخ دلار بازار این روند تغییر کرد و موجب شد تا بازار خودرو رشد قیمت را تجربه کند.

علاوه بر ریز نوسان های نرخ دلار که رشد قیمت خودروهای پرطرفدار داخلی را به همراه داشت، توقع انتظاری که در بازار به وجود آمده نیز بر این روند اثرگذار بوده است. در این خصوص می توان به طولانی شدن انتظار برای اعلام نتایج مذاکرات و تعیین کابینه دولت سیزدهم اشاره کرد. فعالان بازار خودرو امیدوارند کابینه جدید وزیر صنعت، معدن و تجارتی به خود بیند که توانایی کنترل و ایجاد ثبات قیمت در بازار خودرو را داشته باشد تا به این طریق نوسان روزانه قیمت در بازار خودرو پایان یابد.

 از سوی دیگر با وجود عدم تغییر قیمت ها، بازار این روزها سکوت و کور است و معامله در حد بسیار اندک صورت می گیرد. به گفته فعالان بازار خودرو افزایش قیمت خودرو در بازار در حالی ثبت شده که عرضه و تقاضا در بازار بسیار محدود است.

روند بازار خودرو

براساس ارزیابی های صورت گرفته، بازار خودروهای پرطرفدار داخلی، دومین هفته تیر ماه 1400  را با رشد یک تا نه میلیونی قیمت را به پایان رساند. براساس ارزیابی های صورت گرفته در مدت زمان مورد بررسی «سمند LX با موتور EF7» با رشد 9 میلیونی قیمت رکود رشد قیمت در این هفته را شکست و «سمندLX» نیز رشدی 5 میلیونی را تجربه کرد در میان خودروهای که بیشترین رشد قیمت را داشته اند می توان به «پژو 206 تیپ 2» نیز اشاره کرد این خودرو در هفته سپری شده رشدی 4 میلیونی را تجربه کرد. همچنین در میان خودروهای که رشد قیمت داشتند «کوییک معمولی» و «ساینا» نیز رشدی دو میلیون را ثبت کردند.  سایر خودروهای پرطرفدار در دومین هفته تیرماه رشد یک میلیونی داشتند و سورن تنها خودرویی است که این هفته را با افت یک میلیونی قیمت به پایان رساند.

قیمت کوییک در بازار خودرو

با توجه به وضعیت بازار این سوال مطرح می شود که خانواده «کوییک» این هفته در میان محصولات سایپا چه روندی داشته اند؟ براساس ارزیابی بازار، خانواده کوییک در هفته سپری شده رشد یک میلیونی قیمت را تجربه کردند و به این طریق قیمت «کوییک معمولی» در هفته سپری شده  در بازار به 154میلیون تومان  رسید و «کوییک R» نیز دومین هفته تیرماه را با قیمت 160 میلیون تومان به پایان رساند.

شاهین 11

قیمت «شاهین» در بازار خودرو

از دیگر محصولات سایپا می توان به خودرو «شاهین» اشاره کرد که اواخر سال گذشته به تعداد محدود و به صورت نمادین به خریداران این خودرو تحویل شد. شرکت سایپا در آن زمان قیمت 268 میلیون تومان را برای این خودرو تعیین کرد، اما براساس قیمت های جدید اعلامی از سوی شرکت های خودروساز قیمت کارخانه ای شاهین  به 291 میلیون تومان رسید و رشدی 23 میلیون تومانی را تجربه کرد. به گفته فعالان بازار خودرو هنوز قیمت بازاری این خودرو مشخص نیست و این افزایش تنها به قیمت کارخانه ای این خودرو باز می گردد.

قیمت محصولات پژو در بازار

براساس رصد بازار، خانواده «پژو 206» نیز هفته سپری شده را در بازار با رشد قیمت به پایان رساندند. براساس ارزیابی های صورت گرفته «206 تیپ 2» در این هفته با افزایش 4 میلیونی قیمت در بازار 214 میلیون تومان قیمت گذاری شد. از سوی دیگر «تیپ 5 این خودرو» نیز در هفته سپری شده با رشد یک میلیونی به 261 میلیون تومان رسید. «پژو 206 صندوقدار» دیگر محصول خانواده 206 نیز در هفته سپری شده رشدی یک میلیونی را تجربه کرد و قیمت آن به 247 میلیون تومان رسید.

پژو 11

قیمت خانواده سمند در بازار

ارزیابی بازار محصولات ایران خودرو نشان دهنده آن است که «سمند lx با موتورEF7» در مدت زمان مورد بررسی رکودار رشد قیمت در بازار بود و رشد 9 میلیونی قیمت داشته قیمت آن به 223 میلیون تومان رسیده است. «سمند LX» نیز با افزایش 5 میلیونی قیمت در بازار 204 میلیون تومان عرضه شد و «سورن» تنها خودرویی که در دومین هفته تیر ماه افت قیمت داشت نیز با افت یک میلیونی در بازار 243 میلیون تومان قیمت گذاری شد.

سمند 11

قیمت تیبا در بازار

از دیگر محصولات بازار پرتیراژ ها می توان به «تیبا صندوقدار» اشاره کرد؛ ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که در مدت زمان مورد بررسی قیمت «تیبا صندوقدار»  با رشد یک میلیونی به 130 میلیون تومان رسید.  قیمت «تیبا2» معمولی نیز با رشد دو میلیونی قیمت در بازار به 138 میلیون تومان رسید.

ساینا که به لحاظ قیمتی و حتی فرمی هم تراز تیبا است نیز در هفته سپری شده از رشد قیمت جا نماند و با افزایش دو میلیونی در بازار با قیمت 148 میلیون تومان قیمت گذاری شد.

تیبا 11

 

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود