واکنش سکه به رشد قیمت طلا
ورود قیمت دلار به کانال 28 هزار

 قیمت دلار 2 درصد رشد کرد و به کانال 28 هزار تومان وارد شد. از سوی دیگر قیمت دلار متشکل نیز 4 درصد افزایش یافت.

قیمت دلار در آخرین ساعات معاملات روز چهارشنبه روی 27 هزار و 740 تومان قرار داشت اما در شروع معاملات روز شنبه از مرز 28 هزار تومان عبور کرد و روی 28 هزار و 270 تومان قرار گرفت.

قیمت دلار در فاصله عصر چهارشنبه تا صبح شنبه حدود 2 درصد رشد داشت. قیمت ابتدایی دلار سنا نیز در کانال 28 هزار تومان و روی 28 هزار و 62 تومان قرار داشت. البته قیمت دلار سنا در ادامه معاملات امروز قدری پایین آمد و به کانال 27 هزار تومان بازگشت. با این وجود رشد ناگهانی قیمت دلار سنا در شروع معاملات امروز قابل توجه بود. قیمت ابتدایی دلار متشکل نیز تغییرات شدیدی داشت. قیمت ابتدایی دلار متشکل با رشد حدود 4 درصدی نسبت به نرخ میانگین روز چهارشنبه روی 27 هزار و 784 تومان قرار گرفت.

آیا بانک مرکزی در جهت کاهش قیمت دلار اقدام خواهد کرد؟

همراهی بازار متشکل و سامانه سنا با بازار آزاد می‌تواند نشانه این باشد که بانک مرکزی مقاومت زیادی در مقابل افزایش نرخ ارز نخواهد کرد. البته حجم عرضه دلار در طول هفته گذشته و به طور خاص در روز چهارشنبه بالا بود و حتی عرضه دلار در روز چهارشنبه به نوعی رکورد بود و تنها در دو روز دیگر از سال جاری حجم عرضه از این مقدار بالاتر بود. با این وجود اگر بانک مرکزی احساس کند ابزار به اندازه کافی قدرمند برای بازگرداندن قیمت دلار به سطوح چند هفته پیش را ندارد، ترجیح خواهد دارد دلار خود را در سطوح قیمتی بالا به فروش برساند.

احتمالا انتخاب و انتصاب رئیس جدید بانک مرکزی قدری از ابهام‌های موجود می‌کاهد. اینکه رئیس جدید بانک مرکزی چه سیاستی را برای کنترل نرخ ارز در پیش بگیرد می‌تواند در تعیین روند قیمت دلار تاثیرگذار باشد. با این وجود تعیین‌کننده اصلی قیمت دلار کسری بودجه، درآمدهای ارزی و میزان صادرات و واردات است و بانک مرکزی وظیفه کنترل نوسان قیمت دلار را بر عهده دارد.

واکنش قیمت سکه به رشد قیمت طلا و دلار

قیمت طلای جهانی در معاملات روز جمعه روند افزایشی را دنبال کرد و بعد از عبور از مرز 1800 دلار به 1820 دلار نزدیک شد. قیمت سکه به رشد طلا و افزایش قیمت دلار واکنش نشان دارد و تغییرات مثبت قیمتی را به ثبت رساند. قیمت سکه ظهر روز چهارشنبه روی 11 میلیون و 970 هزار تومان قرار داشت. قیمت سکه در شروع معاملات امروز حدود 3 درصد بالاتر از نرخ عصر روز چهارشنبه بود و روی 12 میلیون و 300 هزار تومان قرار داشت. با احتساب قیمت 1817 دلار برای طلا و 28 هزار و 300 تومان برای دلار اندازه حباب سکه 1.6 درصد به دست می‌آید. بر این اساس اندازه حباب سکه به طور محسوسی کوچک شده بود و سکه ظرفیت رشد بیشتر را در شروع معاملات امروز داشت.

بازار ارز

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار به کانال 28 هزار تومان وارد شد. قیمت ابتدایی دلار سنا نیز در کانال 28 هزار تومان بود. قیمت دلار متشکل نسبت به متوسط روز چهارشنبه حدود 4 درصد رشد کرد. قیمت طلای جهانی به مرز 1820 دلار نزدیک شد. قیمت سکه تحت تاثیر رشد قیمت دلار و طلا افزایش یافت. با وجود رشد قیمت سکه اندازه حباب آن به طور محسوسی کوچک شده بود و سکه شرفیت رشد بیشتر را داشت.

 

قیمت سکه به نوسانات بهای طلا دقت زیادی دارد و مرز هزار و ۸۰۰ دلاری طلای جهانی در شکل دهی انتظارات سکه بازان بسیار اثرگذار خواهد بود.

 سکه امامی در معاملات پشت خطی توانست به بالای مرز ۱۲ میلیون تومانی بازگردد. این در حالی بود که پس از تایید وزرای پیشنهادی دولت توسط مجلس در روز پنج شنبه، سیر فروش ها در بازار سکه بیشتر شده بود و این فلز گران بها به محدوده ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رفته بود. برگشت سکه در معاملات پشت خطی روز جمعه به بالای مرز ۱۲ میلیون تومانی موجب شد که برخی از تحلیل گران فنی از تشکیل کف قیمتی در بازار فلز گران بهای داخلی سخن بگویند.

سکه حباب

به این ترتیب، دسته ای از معامله گران باور دارند که فلز گران بهای داخلی در روز شنبه حداقل به راحتی مرز ۱۲ میلیون تومانی را از دست نخواهد داد و حتی ممکن است شانس خود را برای شکست محدوده مقاومتی ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان مورد آزمون قرار دهد. با این حال، به نظر می رسد رفتار فلز گران بهای داخلی در روز شنبه بیش از هر عاملی به چگونگی نوسانات دلار بستگی داشته باشد.

سکه پشت خطی2

یکی از دلایلی که موجب شد فلز گران بهای داخلی در روز جمعه در معاملات پشت خطی افزایشی شود، رفتن دلار به کانال ۲۸ هزار تومانی بود. به طور طبیعی ماندن دلار بالای ۲۸ هزار تومان زمینه ساز افزایش خریدهای سکه بازان خواهد شد. در مقابل از دست رفتن حمایت ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومانی، زمینه ساز فشار فروش در بازار سکه خواهد شد.

سکه حباب

فلز گران بهای داخلی به نوسانات بهای اونس طلا نیز دقت زیادی دارد و مرز هزار و ۸۰۰ دلاری طلای جهانی در شکل دهی انتظارات سکه بازان بسیار اثرگذار خواهد بود.

بسیاری از معامله گران فنی اعتقاد دارند که قیمت دلار به سقف میان مدت خود نزدیک شده و بهتر است که بخشی از ارزهای خریداری شده را در دامنه ۲۷ تا ۲۹ هزار تومان به فروش رساند.
اولین آزمون دولت رئیسی در بازار ارز/واکنش دلار به کابینه جدید

 امروز معامله گران دلار، رفتار دولت سیزدهم را مورد آزمون قرار خواهند داد. روز جمعه در معاملات پشت خطی سطح خریدها افزایش پیدا کرد و اسکناس آمریکایی به کانال ۲۸ هزار تومانی رفت. به این ترتیب، ممکن است روز شنبه اسکناس آمریکایی کار خود را در کانال جدید آغاز کند. معامله گران به احتمال زیاد پس از شروع افزایشی صبر خواهند کرد که رفتار بازارساز و میزان عرضه ارز توسط او را رصد کنند. در صورتی که آن ها متوجه شوند‌ که سطح عرضه ارز تغییر چندانی نکرده است، رشد قیمت دلار ادامه پیدا خواهد کرد.

با این حال، بسیاری از معامله گران فنی اعتقاد دارند که قیمت دلار به سقف میان مدت خود نزدیک شده  و بهتر است که بخشی از ارزهای خریداری شده را در دامنه ۲۷ تا ۲۹ هزار تومان به فروش رساند. از نگاه آن ها، مهرماه ۹۹ برندگان بازار ارز کسانی بودند که در اوج خریدها، دلار خود را به صورت پله ای در بازه ۲۸ تا ۳۲ هزار تومان رد کردند. به باور این گروه، بعید است که دلار در شهریورماه به بالای مرز ۳۰ هزار تومانی برود، پس بهتر است که بخشی از خریدهای گذشته را در بهترین حالت بین ۲۷ هزار و ۸۰۰ تا ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش برسانند.

دلار پشت خطی

 از نگاه آن ها در صورتی اسکناس آمریکای به زیر محدوده ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومانی برود، موج فروش ها چنان سریع خواهد بود که شاید ارزهای بالا خرید روی دست شان باقی بماند.

در حالی که بخشی از معامله گران به دلایل گفته شده حاضر به ریسک نیستند، عده دیگری عنوان می کنند تنها صعود درهم به بالای خط ۷ هزار و ۶۰۰ تومانی کافی ست که در موقعیت خرید قرار بگیرند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود