نیوزویک تحلیل کرد؛
بازگشت پرقدرت بشار اسد به صحنه جهانی پس از شکست آمریکا

یک نشریه آمریکایی در تحلیلی «بازگشت پرقدرت» بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه به صحنه رویدادهای جهان را برای آمریکا، شکست و برای مخالفان واشنگتن پیروزی توصیف کرده است.

مجله «نیوزویک» در تیتر خود نوشته است: «بشار اسد به صحنه جهانی بازگشت که این برای آمریکا شکست و برای دشمنانش پیروزی است.»

نیوزویک نوشته برآوردها حاکی از آن هستند که در نتیجه جنگ سوریه که از سال ۲۰۱۱ آغاز شد بیش از ۶۰۰ هزار نفر جانشان را باخته‌اند و میلیون‌هانفر دیگر آواره شده‌اند تا این جنگ یکی از مرگبارترین و مخربترین درگیری‌های قرن ۲۱ لقب بگیرد.

این مجله نوشته است: «کشورها یکی پس از دیگری روابطشان را با سوریه و دولت این کشور قطع کردند. آمریکا هم به همین سیاق تحریم‌هایی را در سال ۲۰۱۱ علیه سوریه تحریم کرد و سفارتش را سال ۲۰۱۲ تعطیل کرد.»

حتی اتحادیه عرب که سازمانی اثرگذار متشکل از کشورهای همسو در منطقه است برای استقبال از معارضان مسلحی که با حکومت اسد مخالف بودند در پاییز ۲۰۱۱ به بشار اسد پشت کرد.

به نوشته نیوزویک، این راهبردی بود که اتحادیه عرب با مخالفان لیبی به کار گرفته و جواب داده بود و اکنون قصد داشت آن را علیه سوریه هم استفاده کند. این رسانه می‌نویسد: «به طور خلاصه، بشار اسد به دولت مطرود تبدیل شده بود.»

در ادامه این مطلب آمده است: «اما اکنون وارد سال ۲۰۲۱ شده‌ایم و بشار اسد نه تنها دوام آورده در آستانه بازگشتی شگفت‌انگیز به صحنه جهانی قرار دارد.»

نیوزویک نوشته یک دهه بعد از این جنگ، بشار اسد با قدرت رهبری کشوری را در دست گرفته که تا اندازه زیادی در هم شکسته و گزینه‌های اندکی غیر از او برای رهبری این کشور در اختیار دارد.

در ادامه این مطلب آمده است: «و بشار اسد با کمک متحدان دیرینه‌اش ایران و روسیه توانسته بخش‌های زیادی از سوریه را از دستان شورشی‌ها و جهادی‌هایی که قصد عزل او را داشته‌اند بازپس بگیرد.»

این رسانه نوشته است: «بسیاری از کشورهایی که ۱۰ سال پیش با سوریه قطع رابطه کرده بودند اکنون با درک واقعیت‌های جدید از بازگشت بشار اسد استقبال می‌کنند و این علی‌رغم مخالفت‌های ادامه‌دار آمریکا با حکومت او است.»

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود