شایعات و شبهاتی که فلسطین را نشانه رفته است

به گزارش باطن، امروز آخرین جمعه ماه رمضان، روزی است که بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی با دوراندیشی داهیانه‌شان در حمایت از مظلومان عالم و به خصوص مردم ستمدیده فلسطین آن را «روز قدس» نامیدند تا مسلمانان و آزادی خواهان جهان با یک صدا علیه ظلم فریاد بزنند.

پس از نامگذاری این روز خدا، توسط امام خمینی (ره) و سپس ادامه مسیر حق طلبی توسط رهبر معظم انقلاب، دشمن همواره سعی کرده تا آرمان فلسطین را در چشم مردم ایران و سایر مردم آزادی‌خواه جهان کمرنگ کند.

به همین مناسبت نگاهی کوتاه به مهمترین شایعات و شبهاتی که فلسطین و مردم ایران را نشانه رفته بار دیگر مرور می‌کنیم:

* صهیونیست‌ها زمین‌های فلسطینی‌ها را خریده‌اند

یکی از این شبهاتی که درباره فلسطین مطرح می‌کنند، فروش زمین فلسطینی‌ها به صهیونیست‌ها است.

اما واقعیت این است که براساس آمار موجود که همگی در اسناد ملی فلسطین موجود بوده و این آمار از دفاتر رسمی ثبت به دست آمده، فلسطینیان با درک موقعیتی که برای آن‌ها ایجاد شده بود، هرگز زمین‌های خود را به یهودیان نفروختند. تنها ۱.۸% زمین‌ها مستقیما توسط فلسطینی‌ها به صهیونیست‌ها فروخته شد. بقیه زمین‌هایی که از طریق فئودال ها، جریان ماسونی و یهودیان قدیمی ساکن فلسطین در اختیار صهیونیست‌ها قرار گرفت نیز شامل کمتر از ۷% کل فلسطین می‌شود.

* فلسطینی‌ها ناصبی هستند و شیعه ستیز

یکی از شبهاتی که برای زیر سوال بردن مردم مسلمان و شیعه ایران از فلسطینی‌ها مطرح می‌شود، شایعه ناصبی بودن آنان است.

در پاسخ به این شبهه، رهبر انقلاب در بیاناتشان در دیدار با روحانیون و طلاب تشیع و تسنن کردستان در تاریخ ۱۳۸۸/۰۲/۲۳ فرمودند: یک وقت دیدیم که ویروسی دارد تکثیر مثل می‌کند؛ دائم می‌روند پیش بعضی از بزرگان، بعضی از علماء، بعضی از محترمین، که آقا! شما دارید به کی کمک می‌کنید؛ اهل غزه ناصبی‌اند! ناصبی یعنی دشمن اهل‌بیت. یک عده هم باور کردند! دیدیم پیغام و پسغام که آقا، می‌گویند این‌ها ناصبی‌اند. گفتیم پناه بر خدا، لعنت خدا بر شیطان رجیمِ خبیث. در غزه مسجد الامام امیرالمؤمنین علی‌بن‌ابی‌طالب هست، مسجد الامام الحسین هست، چطور این‌ها ناصبی‌اند؟! بله، سنی‌اند؛ اما ناصبی؟! اینجور حرف زدند، اینجور اقدام کردند، اینجور کار کردند.

همچنین دکتر خالد القدومی، نماینده جنبش مقاومت حماس در ایران با رد شایعات اخیر درباره مردم غزه هم عنوان کرد: «من تعدادی ویدئو دارم که در باره مراقد اهل بیت در غزه و محبت مردم نسبت اهل بیت (ع) است. مسئله ناصبی بودن فلسطینیان یک فتنه است. زمان انتشارش هم فتنه بودن آن را تصدیق می‌کند. ما اهل بیت را دوست داریم و پیروزی‌های خود را مدیون امام علی (ع)، امام حسن (ع) و امام حسین (ع) می‌دانیم. فرزندان ما به اسم اهل بیت نامگذاری شده‌اند.

* برگرداندن خون ایرانی‌ها توسط فلسطینی‌ها

برخی در این سال‌ها مدعی شدند که فلسطینی‌ها خون اهدایی مردم ایران را به دلیل شیعه بودن، برگرداند و حاضر به استفاده از آن نشدند.

اما اصلاً خونی از ایران به فلسطین ارسال نشده که برخی مدعی شدند فلسطینیان آن را پس دادند. رئیس سازمان انتقال خون در سال ۱۳۹۳ هم تصریح کرد: در هیچ زمانی خون به کشور‌های دیگر ارسال نکرده‌ایم و این شایعه دروغ است.

علاوه بر این، پیشتر توضیح داده شد که فلسطینی‌ها ناصبی و شیعه ستیز نیستند که بخواهند خون ایرانیان را پس بدهند و از آن استفاده نکنند.

* سوزاندن هدایای ایرانیان توسط فلسطینی‌ها

چند سال پیش نیز عده‌ای با انتشار تصویر زیر ادعا کردند فلسطینی‌ها در جواب ارسال هدایا از سوی ایرانیان آن‌ها را سوزاندند.

اما این تصویر مربوط به فلسطین نیست و هدایا هم متعلق به ایرانی‌ها نیست. تصویر مربوط به سال ۲۰۱۳ و اردوگاه “عین الحلوه” لبنان است که به تسخیر گروه‌های تکفیری در آمده بود و آن زمان برای تخریب حزب الله و کاهش محبوبیت آنان در یک شوی تبلیغاتی بسته‌های اهدایی به پناهجویان را به آتش کشیدند.

* مسجد ابن ملجم در غزه

برخی رسانه‌ها همچنین برای ایجاد تفرقه بین شیعیان با فسلطینیان مدعی شده بودند که میدانی به نام ابن ملجم در فلسطین وجود دارد؟

اما با یک جستجوی ساده در اینترنت و وارد کردن نام این میدان، چه با زبان عربی (ساحه ابن ملجم) و چه انگلیسی (Ibn Moljam SQ) و یا هر زبان دیگری می‌توان دریافت که هیچ نشانه‌ای از این میدان نه در غزه و نه هیچ جای دیگر وجود ندارد.

همچنین برخلاف این ادعا‌ها مساجدی با نام اهل بیت از جمله علی ابن ابی طالب در این کشور وجود دارد.

* افطاری مردم فلسطین با صدقات ایرانی‌ها

در سال ۱۳۹۷ برخی رسانه‌ها با انتشار تصاویر و فیلم‌هایی شایعه کردند که پول افطار مردم فلسطین از محل صندوق صدقات سطح خیابان‌های ایران تامین می‌شود.

اما همان زمان پرویز فتاح، رئیس وقت کمیته امداد امام خمینی (ره) به صراحت اعلام کرد: اینکه ما از صدقات و انفاقات مردم ایران، ریالی به دیگر کشور‌ها منتقل می‌کنیم کذب است. ما شرعا و قانونا حتی اجازه انتقال صدقات را از یک شهر به شهر دیگر و از یک استان خودمان به استان دیگر نداریم، آن وقت چگونه می‌توانیم این کمک‌ها و وجوهات مردمی را از ایران به کشور دیگری منتقل کنیم.

تنها راه کمک به کشور‌های دیگر صندوق‌هایی است که روی آن نوشته شده باشد که قرار است مصارف آن در کدام کشور باشد.

* توزیع گوشت قربانی برای صدام در فلسطین

تعدادی از کاربران و کانال‌های تلگرامی معاند، با علم به اینکه مردم ایران از صدام حسین نفرت دارند و با خطاب قرار دادن خانواده‌های شهدای جنگ تحمیلی جهت تحریک آن‌ها، تصاویری را با ادعای «توزیع گوشت نذری به‌نام شهید صدام حسین در فلسطین» منتشر کردند.

هرچند که اقدامات نمایشی صدام در حمایت از فلسطین باعث ابراز محبت عده معدودی فلسطینی همچون تشکیلات خودگردان نسبت به او باشد (همانطور که میدانی هم در شهر قلقلیه که تحت این تشکیلات خائن به آرمان فلسطین است وجود دارد)، اما تصاویر منتشر شده برای تحریک مردم ایران مربوط به فلسطین نیست.

این تصاویر مربوط که گروهی از حامیان صدام است که اقدام به توزیع گسترده بسته‌های گوشت نذری منقش به تصویر وی در کشور اردن کردند و عده‌ای با انتساب این تصاویر به کل مردم فلسطین سعی در خدشه دار کردن روابط ایران با مردم مظلوم فلسطین دارند.

در رابطه با نزدیکی اردن با فلسطین نیز باید گفت که از زمان سقوط نظام دیکتاتوری صدام در عراق، خانواده وی به اردن پناهنده شده و فعالیت‌های گسترده‌ای را برای زنده نگه داشتن یاد صدام و همچنین حمایت از گروه‌های تروریستی داعش و بعثی انجام داده‌اند.

* اهانت تیم ملی فلسطین به ایران!

همچنین در سال ۱۳۹۳ که بازی دوستانه فلسطین با ایران لغو شد، بسیاری از مغرضان دلایل لغو این دیدار را مسائل سیاسی نامیدند و ایران را بار دیگر به دلیل حمایت‌هایش از مردم فلسطین سرزنش کردند.

اما برخلاف این ادعاها، مسئولان فدراسیون فلسطین دلایل لغو این بازی را فنی خواندند و عنوان کردند: پس از بازگشت از اردوی چین و آماده سازی تیم برای حضور در جام ملت‌های آسیا استرالیا قادر به برگزاری این دیدار نیست.

آن‌ها همچنین ضمن عذرخواهی و تشکر بابت برنامه‌ریزی‌های انجام شدند، گفتند: ما واقعا از اهمیت برگزاری این دیدار جهت افزایش قدرت و بر پایه برادری تاریخی بین دو کشور ایران و فلسطین واقف هستیم، به همین دلیل امیدواریم تا در آینده شانس برگزاری دیدار دوستانه را داشته باشیم و روابط و همکاری دو فدراسیون در همه زمینه‌ها ادامه داشته باشد.

* حمایت فدراسیون فوتبال فلسطین از رقبای ایران

در زمان جام جهانی ۲۰۱۸ برخی با انتشار توییتی مدعی شدند که فدراسیون فوتبال فلسطین از مراکش و دیگر رقبای ایران حمایت کرده و به همین دلیل بار دیگر لب به انتقاد از سیاست‌های ایران از فلسطین گشودند.

اما همان زمان مشخص شد که صفحه مذکور، صفحه رسمی فدراسیون فوتبال فلسطین نبوده بلکه صفحه یک دونده فلسطینی بوده است.

البته این دونده هم به جنجال‌های رخ داده در ایران واکنش نشان داد و نوشت: همانگونه که بسیاری از تماشاگران فوتبال در فلسطین از مغرب حمایت می‌کنند ایران هم در فلسطین هواداران زیادی دارد.

همچنین این صفحه همان زمان با انتشار تصویر زیر ضمن ابراز تشکر از ایرانیان به دلیل حمایت از فلسطین اعلام کرده که دوستی ما بیشتر از این‌ها است.

البخته به این لیست بالا می‌توان شبهه و شایعات بیشتری را اضافه کرد که هدفی جز کمرنگ کردن آرمان فلسطین در چشم مسلمانان ندارد.

منبع: فارس

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود