روزنامه صهیونیستی:
«یش عتید» درخواست «لیست مشترک عربی» برای پیوستن به ائتلاف کابینه را رد کرد

به گزارش باطن، روزنامه صهیونیستی «ماکور ریشون»، عصر امروز (چهارشنبه)، گزارش داد که حزب «یش عتید» درخواست «لیست مشترک عربی» (ائتلاف اعضای عرب پارلمان رژیم صهیونیستی) برای پیوستن به ائتلاف تشکیل کابینه را نپذیرفته است.

ماکور ریشون در این خصوص گزارش داد که لاپید تا این لحظه و تنها چند ساعت مانده به پایان مهلتش برای تشکیل کابینه هنوز موفق به تشکیل یک ائتلاف نشده است.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر، لیست مشترک عربی یکی از موانع بزرگ بر سر راه تشکیل ائتلاف است.

ماکور ریشون می‌گوید که حزب «یش عتید» به ریاست یائیر لاپید درخواست لیست مشترک عربی برای پیوستن به ائتلاف تشکیل کابینه را رد کرده است.

طبق این گزارش، چنین اختلافی، راهی به روی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر فعلی رژیم صهیونیستی و حزب «لیکود» (حزب نتانیاهو)‌ برای تشکیل کابینه باز خواهد کرد.

در ادامه این گزارش ادعا شده است که نتانیاهو با درخواست لیست مشترک عربی درباره لغو یک قانون درباره اعطای اختیارات شهرک‌سازی موافقت کرده است.

این گزارش در حالی منتشر شده است که تنها چند ساعت به پایان مهلت یائیر لاپید برای تشکیل کابینه باقی مانده است.

لاپید، بامداد امروز، موفق شده بود با «بنی گانتز» رهبر ائتلاف «آبی‌-سفید» برای تشکیل کابینه به توافق برسد.

یائیر لاپید که از سوی رئیس رژیم صهیونیستی مأمور تشکیل کابینه شده تا ساعت ۲۳:۵۹ شامگاه امروز به وقت محلی فرصت دارد تا اعلام کند که قادر به تشکیل کابینه است؛ در غیر این صورت، مجوز اعطاشده به او به کنست بازخواهد گشت و هر یک از نمایندگان این مجلس، قادر به تشکیل کابینه ائتلافی به شرط برخورداری از حمایت ۶۱ نماینده خواهد بود.

کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی جمعه گزارش داده بود «نفتالی بنت»، رئیس حزب «یامینا» و یائیر لاپید، رئیس حزب یش عتید با تشکیل کابینه ائتلافی موافقت کرده‌اند. در این توافق مقرر شد که ابتدا بنت تا سپتامبر ۲۰۲۳ نخست‌وزیر شود و پس از آن لاپید تا نوامبر ۲۰۲۵ این سمت را به عهده بگیرد.

اواسط ماه پیش، رئیس رژیم صهیونیستی در پی ناکامی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در تشکیل کابینه یائیر لاپید را مأمور تشکیل کابینه کرد.

نتانیاهو بعد از چند هفته رایزنی با طرف‌های مختلف پیشنهادهای مختلفی از جمله استعفای موقت از سمتش را مطرح کرد؛ اما این پیشنهادات به او کمکی برای عبور از مخالفت‌ها نکرد و او سرانجام در تشکیل کابینه شکست خورد.

نتانیاهو امیدوار بود رقیبانش هم نتوانند کابینه تشکیل دهند تا رژیم صهیونیستی مجبور به برگزاری پنجمین انتخابات از سال ۲۰۱۹ شود. چنین سناریویی او را که از ماه مه ۲۰۲۰ درگیر محاکمه در پرونده‌های فساد است را دست‌کم تا چند ماه دیگر در قدرت نگاه می‌داشت.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود