نروژ سفیر آمریکا را احضار کرد

به گزارش باطن، دولت نروژ روز پنجشنبه یک مقام سفارت آمریکا در اسلو را به‌دلیل جاسوسی از این کشور احضار کرد.

به نوشته خبرگزاری «لوکال»، «ارنا سولبرگ» نخست‌وزیر نروژ گفت: «خوشحالیم که آمریکا به روشنی اعلام کرد که اقدامات خود درخصوص پایش متحدان را از سال ۲۰۱۴ تغییر داده و قصد دارد درباره آنچه رخ داده توضیح دهد».

سولبرگ افزود: «امروز در همین رابطه، سفیر آمریکا در اسلو را احضار کردیم».

نخست‌وزیر نروژ درخصوص مکالمه‌ای که با «مت فردریکسن» همتای دانمارکی داشته گفت: «تأکید کردم که ما جاسوسی علیه دوستان نزدیک را غیر قابل قبول و غیر ضروری می‌دانیم».

یک رسانه دانمارکی روز یکشنبه افشا کرد سرویس مخفی این کشور به آمریکا برای جاسوسی از سیاستمداران اروپایی از جمله مرکل بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ کمک کرده است. طبق گزارش شبکه تلویزیونی دانمارکی «دی‌آر» و سرویس اطلاعات دفاعی (FE) این کشور در همکاری با آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) به جمع‌آوری اطلاعات از مقامات کشورهای آلمان، فرانسه، سوئد و نروژ پرداخته است.

گرچه رسوایی اطلاعاتی آمریکا در جاسوسی از متحدان خود بخصوص «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان اولین بار نیست که رسانه‌ای می‌شود، واکنش‌های زیادی را در بین مقامات اروپایی در پی داشته که حاکی از محکومیت این اقدام است، با این حال همچنان عزم راسخی در بین متحدان اروپایی واشنگتن برای مقابله با افسارگسیختگی آمریکا دیده نمی‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه چین هم که همواره کشورش به همراه روسیه هدف اتهام‌زنی آمریکا در خصوص جاسوسی سایبری قرار گرفته در واکنشی، آمریکا را بزرگ‌ترین امپراطوری دزدی از اسناد محرمانه خواند و افزود این کشور حفظ هژمونی خود را به دفاع از امنیت متحدانش ترجیح می‌دهد.

«کارین جین پیِر» معاون سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه در این‌باره مدعی شد: «در سال ۲۰۱۴، ایالات متحده بازبینی اساسی رویکرد ما در زمینه نظارت خارجی را انجام داده و رئیس جمهور [باراک] اوباما دستور دادکه رویکرد ما به‌شکل چشمگیری تغییر کند».

او در ادامه گفت: «با شرکا و متحدان اروپایی خود تلاش خواهیم کرد به هر سوالی در این زمینه، از طریق کانال‌های امنیت ملی، پاسخ دهیم».

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود