فارین پالسی:
زمان توقف حمایت بی‌قید و شرط آمریکا از اسرائیل فرارسیده است

به گزارش باطن، نشریه آمریکایی «فارین پالسی» طی یادداشتی به قلم «استفان والت» نظریه پرداز مشهور آمریکایی و استاد روابط بین‌الملل دانشگاه هاروارد گزارش کرد که زمان آن رسیده است که آمریکا به «روابط ویژه و خاص» خود با رژیم صهیونیستی پایان دهد.

مقدمه این گزارش با اشاره به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان در نوار غزه در جنگ ۱۲ روزه، این گونه آغاز می‌شود که جدیدترین دور درگیری‌ها میان صهیونیست‌ها و فلسطینیان به شیوه‌ای معمول پایان یافت: با آتش‌بسی که وضعیت فلسطینیان را بدتر کرده و مسائل کلیدی و مهم نیز بدون رسیدگی باقی مانده است.

نویسنده این گزارش سپس بر لزوم توقف حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی تأکید کرد و ادامه داد که درگیری‌های اخیر میان صهیونیست‌ها و فلسطینیان همچنین شواهد بیشتری ارائه داد مبنی بر این که ایالات متحده دیگر نباید به حمایت بی قید و شرط اقتصادی، نظامی و دیپلماتیک از تل آویو ادامه دهد و به جای آن که یک روابط ویژه و خاص با اسرائیل داشته باشید باید روابط خود را به یک روابط عادی تقلیل دهد.

این گزارش سپس در توضیح دلایلی که آمریکا باید به روابط خاص خود با اسرائیل پایان دهد، نوشت که رژیم صهیونیستی یک دموکراسی لیبرال نیست که در آن تمامی مذاهب و نژاد‌ها از حقوق یکسان برخوردار باشند و اسرائیل طبق «هدف صهیونیسم»، به صورت آگاهانه یهودیان را برتر از باقی نژاد‌ها و ادیان می‌داند.

طبق این گزارش، مقام‌ها و رهبران صهیونیستی همگی شهرک‌سازی‌ها در قلمرو فلسطینیان را توسعه بخشیده‌اند، حقوق سیاسی مشروع فلسطینیان را نادیده گرفته‌اند و داخل سرزمین اشغالی با آن‌ها به عنوان شهروندان درجه دو رفتار می‌کنند و بدون مصونیت از قدرت نظامی رژیم صهیونیستی برای کشتار و ترور ساکنان غزه، کرانه باختری و لبنان استفاده می‌کنند.

حمایت از اسرائیل مشکلات زیادی را برای واشنگتن ایجاد خواهد کرد

این نشریه آمریکایی ادامه داد که علی‌رغم آن که در گذشته رژیم صهیونیستی یک دارایی راهبردی ارزشمند برای ایالات متحده محسوب می‌شد، اما امروزه حمایت بی قید و شرط واشنگتن از این رژیم بیش از آن که بخواهد مشکلی را حل کند، مشکلات بیشتری را برای آمریکا به وجود می‌آورد و بنابراین تداوم یک روابط ویژه و خاص با رژیم صهیونیستی، هزینه‌ها برای ایالات متحده را افزایش می‌دهد.

طبق این گزارش، منتقدان حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی به کمک نظامی و اقتصادی بیش از سه میلیارد دلاری آمریکا که هرسال در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می‌گیرد، بسیار ناراضی هستند.

فارین پالسی سپس ادامه داد دولت بایدن در تلاش است که با پایان یافتن دوره چهار ساله ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ»، اعتبار و وجهه ایالات متحده را در جهان بهبود بخشد و جایگاه خود را به عنوان پیشتاز مهم نظم مبتنی بر قانون در جهان تثبیت کند و در همین راستا، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا به شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت که دولت بایدن قصد دارد که «دموکراسی و حقوق بشر را در مرکز سیاست خارجی خود قرار دهیم».

آمریکا با حمایت از اسرائیل به فلسطینیان وعده‌های پوچ می‌دهد

فارین پالسی سپس با اشاره به این نکته به رویکرد متناقض بایدن اشاره کرد و گفت، وقتی ایالات متحده به تنهایی ایستاد و سه قطعنامه آتش‌بس شورای امنیت سازمان ملل را وتو کرد و به طور مداوم برای رژیم صهیونیستی حق دفاع از خود قائل می‌شود و مجوز ارسال ۷۳۵ میلیون دلار تسلیحات برای رژیم صهیونیستی صادر می‌کند و به فلسطینیان یکسری وعده‌های پوچ درباره حق زندگی در آزادی و امنیت را می‌دهد، ادعای این دولت در خصوص ارجحیت اخلاق و وجدان، وعده‌ای توخالی و یک نوع ریاکاری است.

این گزارش سپس ادامه داد که حمایت نابجای آمریکا از رژیم صهیونیستی دیگر جنبه‌های دیپلماسی ایالات متحده در غرب آسیا را پیچیده می‌کند.

مذاکره درباره برجام بدون مخالفت‌های اسرائیل راحت‌تر بود

استفان والت در این یادداشت همچنین به تأثیر منفی حمایت بی قید و شرط آمریکا از رژیم صهیونیستی بر مذاکرات هسته‌ای ایران اشاره کرد و نوشت که مذاکره درباره بازگشت آمریکا به برجام در صورتیکه دولت بایدن با مخالفت مداوم نتانیاهو مواجه نبود، ساده‌تر می‌شد.

آمریکا بخاطر اسرائیل، تخلفات ریاض را نادیده می‌گیرد

این گزارش همچنین نوشت که تمایل آمریکا به محافظت از اسرائیل همچنین واشنگتن را وادار به برقراری روابط غیرضروری با دیگر دولت‌های غرب آسیا کرده که چندان از نظر راهبردی مناسب نیست، به عنوان مثال حمایت آمریکا از دیکتاتوری مصر تاحدی با هدف برقراری روابط خوب این کشور با رژیم صهیونیستی و مخالفت با حماس صورت گرفته است و از طرف دیگر ایالات متحده تمایل دارد تا حد زیادی تخلفات عربستان سعودی از جمله جنگ هوایی این کشور در یمن و قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی را تحمل کند، زیرا همسویی ضمنی ریاض با رژیم صهیونیستی عمیق‌تر شده است.

دیگر جهان مثل قبل حامی سیاست‌های اسرائیل نیست

این گزارش با اشاره به این که در شرایط فعلی بسیاری از آن‌هایی که پیش از این از حامیان رژیم صهیونیستی محسوب می‌شدند، مواضع خود را تغییر داده‌اند، ادامه داد که کلیشه‌هایی، چون «راه حل دو دولتی» و «حق اسرائیل برای دفاع از خود» دیگر جایگاه خود را از دست داده است و حتی برخی سناتور‌ها و نمایندگان کنگره حداقل در ظاهر، حمایت خود از رژیم صهیونیستی را متعادل‌تر کرده‌اند، اما سؤال اصلی این است که آیا این تغییر رویه و دیدگاه به تغییر واقعی و ملموس در سیاست‌های آمریکا در قبال رژیم صهیونیستی منجر می‌شود یا خیر.

همه باید بتوانند بدون ترس از اخراج شدن از اقدامات اسرائیل انتقاد کنند

فارین پالسی سپس با تأکید بر لزوم توقف روابط ویژه آمریکا با رژیم صهیونیستی ادامه داد که سیاستمداران، کارشناسان و سیاستگذاران آمریکا باید آزادانه بتوانند بدون آن که هراسی برای از دست دادن شغل خود داشته باشند، از اقدامات اسرائیل انتقاد کنند.

فارین پالسی با این حال در پایان گزراش خود نتیجه‌گیری کرد که نمی‌توان انتظار داشت که به این زودی تغییری در سیاست آمریکا در قبال رژیم صهیونیستی رخ دهد.

درگیری رژیم صهیونیستی و گروه‌های مقاومت فلسطین از روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه و پس از پایان ضرب‌الاجل مقاومت به تل‌آویو مبنی بر لزوم پایان تعرض‌ها در قدس و مسجدالاقصی آغاز شد تا روز جمعه (۳۱ اردیبهشت ماه) ادامه داشت.

ژیم صهیونیستی در غالب حملات خود با هجوم به مناطق مسکونی، زنان و کودکان فلسطینی را به خاک و خون کشید که گروه‌های مقاومت فلسطین در پاسخ به این جنایت‌ها مواضع این رژیم را هدف حمله گسترده راکتی قرار دادند و سامانه گنبد آهنین در رهگیری بسیاری از آن‌ها ناموفق عمل کرد.

طبق جدیدترین آمار وزارت بهداشت غزه، از مجموع شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه، ۶۶ نفر کودک و ۳۹ زن بوده‌اند و شمار مجروحان این جنگ نیز به حدود ۲ هزار نفر رسیده است.

در جریان جنگ ۱۲ روزه، تظاهرات حمایتی از مردم فلسطین در بسیاری از کشور‌های جهان برگزار شد و برخی شهر‌های آمریکا و کشور‌های غربی حامی رژیم صهیونیستی هم شاهد حمایت از فلسطینیان بوده است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود