دیپلمات‌های غربی:
طرف‌ها هنوز با بازگشت به برجام فاصله دارند

به گزارش باطن، چهار دیپلمات غربی، دو مقام ایرانی و چند تحلیلگر گفته‌اند موانع موجود برای احیای برجام کماکان پابرجا هستند و طرف‌ها برای بازگشت به این توافق هنوز فاصله دارند.

خبرگزاری رویترز این ارزیابی از مذاکرات وین در خصوص برجام را در شرایطی مطرح کرده که طرف‌های باقی‌مانده در این توافق هسته‌ای قرار است طی روز‌های آینده گفتگو در خصوص اجرای کامل این توافق را در شهر وین از سر بگیرند.

دیپلمات‌ها و تحلیلگران مدعی شده‌اند مطالبات ایران در حوزه رفع تحریم‌ها و نگرانی غرب درباره گسترش دانش هسته‌ای ایران جزو مسائلی هستند که برطرف کردن آن‌ها به هفته‌ها و شاید ماه‌ها مذاکرات بیشتر نیاز دارد.

هدف از گفتگو‌های وین بازگرداندن آمریکا به توافق هسته‌ای برجام است که دولت «دونالد ترامپ» در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از آن خارج شد.

«جو بایدن»، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا به شکست سیاست موسوم به «فشار حداکثری» اعتراف کرده و گفته قصد دارد بار دیگر کشورش را به این توافق مورد تأیید شورای امنیت برگرداند.

با وجود این، دولت بایدن تا کنون از انجام اقداماتی که لازم است برای بازگشت به توافق انجام دهد خودداری کرده است.

خبرگزاری رویترز گفته ایران خواستار رفع تمامی تحریم‌ها، بدون طولانی‌تر کردن مدت توافق است.

«انریکه مورا»، نماینده اتحادیه اروپا در این گفتگو‌ها هفته پیش گفت اطمینان دارد در ششمین دور مذاکرات در وین توافق میان طرف‌ها حاصل خواهد شد.

«سید عباس عراقچی»، معاون وزیر خارجه ایران هم هفته گذشته گفت که مسائل باقی‌مانده میان طرف‌ها مهم هستند، اما می‌توان آن‌ها را حل کرد.

با وجود این خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها و تحلیلگران نوشته هیچ‌یک از مسائل باقی مانده در مذاکرات، راه حل‌های سریع ندارند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود