بانک‌های کوبا پس‌انداز دلاری را قبول نمی‌کنند

به گزارش باطن، دولت کوبا امروز اعلام کرد که موقتا دریافت دلار به عنوان سپرده در بانک‌های این کشور متوقف شده است. دلیل این اقدام تحریم‌های آمریکا عنوان شده که استفاده دلار توسط دولت این کشور در مبادلات خارجی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

البته حدود دو هفته به مردم مهلت داده شده تا قبل از اجرای این قانون دلارهای خود را به عنوان سپرده در اختیار بانک‌ها قرار دهند. قرار است دولت کوبا در مجمع عمومی سازمان ملل هم قطعنامه‌ای را برای پایان دادن به تحریم‌های دلاری آمریکا که حدود 10 سال است علیه این کشور اعمال شده، به جریان بیندازند.

بانک مرکزی کوبا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که یافتن یک بانک یا موسسه مالی در کوبا که بخواهد دلار قبول کند و یا آن را تبدیل کند بسیار سخت شده است.

این بانک گفته البته مبادلات ارزی و یا سپرده‌گذاری به دیگر ارزها به غیر از دلار در این کشور مختل نشده و در سراسر کوبا قابل انجام است.

بنا به گفته یامیل براسایرس، رئیس کل بانک مرکزی کوبا گفته که 20 بانک این کشور تراکنش‌های دلاری را از زمان اعمال تحریم‌ها توسط ترامپ متوقف کرده‌اند. سال‌ها بود که کوبا به دارایی‌های دلاری 10 درصد مالیات وضع کرده و دلیل آن را هم سخت شدن کار به خاطر تحریم‌های آمریکا اعلام کرده است. البته این مالیات سال گذشته لغو شد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، وعده داده بود که برخی تحریم‌های ترامپ علیه کوبا را که برای فشار بر دولت این کشور نتیجه‌بخش نبوده و باعث سختی مردم کوبا شده است را لغو می‌کند. البته دولت بایدن برای سیاست خارجی این کشور در برابر کوبا فعلا اولویت قائل نیست.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود