دیپلمات هندی:
سیاست خارجی ایران ارتباطی به برنده انتخابات ندارد

به گزارش باطن، یک دیپلمات سابق هندی در توییتی در زمینه از سرگیری مذاکرات اتمی در وین و برخی تحلیل‌ها در زمینه موکول شدن سرنوشت آن به تعیین نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشت، ایران در هر شرایطی سیاست خارجی مستقلی دارد.

«ام کی بهادرا کومار» سفیر سابق هند در ترکیه در توییتی نوشت: «پیوند دادن مذاکرات وین با نتیجه انتخابات ایران به یقین وضعیت را بغرنج می‌کند. در اشتیاق ایران برای لغو تحریم‌ها تردید نیست. بازگشت به برجام نیز یک گام مثبت است. فارغ از این که چه شخصی رئیس جمهور آتی ایران خواهد شد، ایران هرگز دستور دیکته شده را در سیاست خارجی خود نخواهد پذیرفت.»

خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتد پرس» چهارشنبه گذشته گزارش داد که «عبدالناصر همتی» نامزد سیزدهمین دور انتخابات ریاست‌جمهوری ایران به این خبرگزاری گفته که مایل است با «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در صورت پیروزی در انتخابات هفته آینده دیدار کند، البته آمریکا باید سیگنال‌های بهتر و قوی‌تری برای جمهوری اسلامی ارسال کند.

دور ششم نشست کمیسیون مشترک برجام نیز با حضورهیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) و نماینده اتحادیه اروپا امروز شنبه در «گرندهتل» شهر وین آغاز شد.

ریاست این نشست بر عهده «انریکه مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا خواهد بود و «سید عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران و رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات وین برای شرکت در این نشست امروز (شنبه) وارد وین شد.

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام ۱۳ فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین این گفت‌وگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال شود و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم‌ها و هسته‌ای تشکیل و بررسی‌ها را انجام دهد. نتایج بررسی‌های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز جمعه ۲۰ فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت‌های برای تنفس و مشورت‌ به پایتخت‌ها برمی‌گردند و مقرر شد روز چهارشنبه ۲۵ فروردین دوباره در وین گردهم بیایند. این نشست با یک روز تاخیر به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا به کرونا در روز پنجشنبه ۲۶ فروردین برگزار و مقرر شد که نشست‌های کارشناسی به کار خود ادامه دهند.

نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام روز شنبه ۲۸ فروردین ماه در وین برگزار شد و در این چند روز رایزنی‌ها در سطوح کارشناسی و کارگروه‌ها ادامه داشت. نشست بعدی هم روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین ماه در وین برگزار و هیأت‌های توافق کردند که دوباره گفت‌وگوها را از سر بگیرند که نشست مزبور سه‌شنبه هفتم اردیبهشت ماه در گرندهتل وین برگزار شد و عصر شنبه یازدهم اردیبهشت ماه نیز روسای هیأت‌های ایران و ۱+۴ در جلسه‌ای دوباره گردهم آمدند و بعد از آن به پایتخت‌ها برگشتند و مقرر شد دور جدید نشست روز جمعه ۱۷ اردیبهشت ماه برگزار شود که این نشست نیز برگزار شد و ۲۹ اردیبهشت ماه نیز مجدد کمیسیون تشکیل جلسه داد و توافق کردند به پایتخت‌ها بازگشته و پس از آن چهارم خرداد ماه در وین دوباره مذاکرات از سر گرفته شد و ۱۲ خرداد ماه بعد از نشست کمیسیون مشترک برجام رایزنی‌ها برای انجام مشورت‌های بیشتر در پایتخت‌ها و تنفس، امروز (شنبه) ۲۲ خرداد ماه در وین آغاز شد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود