در عراق صورت گرفت؛
کشف ۱۲۳۵ پیکر از قربانیان جنایت «اسپایکر» در ۱۷ گور جمعی

به گزارش باطن، «طارق المندلاوی» مدیرکل اداره شهدا و قربانیان ترویسم در موسسه «الشهداء» عراق، امروز (یک‌شنبه – ۱۳ ژوئن) از کشف بیش از یک هزار و ۲۰۰ پیکر در ۱۷ گور جمعی در تکریت خبر داد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» اظهار داشت که این اداره بیش از ۱۷ گور جمعی را در منطقه‌ای که کاخ‌های ریاست‌جمهوری در آن واقع است، باز کند.

المندلاوی تصریح کرد که موسسه الشهداء عراق از طریق اداره گرو‌های جمعی همچنان در حال همکاری با سازمان‌های بین‌المللی و سازمان الحشد الشعبیاست تا گور‌های جمعی موجود در مقر کاخ‌های ریاست‌جمهوری در تکریت را کشف کند.

وی افزود: این نهاد تاکنون هزار و ۲۳۵ پیکر از شهدای «اسپایکر» را کشف کرده که هویت ۹۰۰ شهید از طریق آزمایش دی ان‌ای در پزشکی قانونی شناسایی شده است. تاکنون ۱۷ گور جمعی باز شده اند و در حال جستجو برای یافتن گور‌های بیشتر هستیم تا تعداد کامل قربانیان مشخص و به خانواده‌های آن‌ها حقوق کامل اعطا شود.

پایگاه اسپایکر (ماجد التمیمی) در نزدیکی شهر تکریت واقع در استان صلاح‌الدین عراق قرار داد که عناصر سازمان تروریستی داعش در ژوئن سال ۲۰۱۴ پس از یورش به شهر تکریت و اشغال این شهر، بیش از دو هزار نفر از دانشجویان پایگاه نیروی هوایی اسپایکر را اعدام و در گور جمعی دفن کردند.

دادگاه کیفری مرکزی عراق در سال ۲۰۱۷، حکم اعدام ۲۷ نفر از افرادی داد که در این جنایت دست داشتندد را صادر کرد و ۲۵ متهم را به دلیل عدم اثبات اتهامشان، آزاد کرد.

انتهای پیام/

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود