فرانسه:
توافق با ایران نیازمند رفع مشکلات فنی و موانع سیاسی است

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه سه شنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن پرداختن به مسائل روز فرانسه و اروپا، درباره مذاکرات هسته‌ای ایران در وین گفت، برای دستیابی به توافق باید همچنان بر مشکلات فنی و موانع سیاسی غلبه کرد.

به گزارش «وبگاه وزارت خارجه فرانسه» سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در این باره گفت: «همانطور که وزیر خارجه فرانسه پس از ملاقات روز جمعه با «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی خود مجددا تایید کرد، گفت‌وگوها در حال حاضر به ویژه در مورد هسته‌ای به پیشرفت قابل توجهی منجر شده است. با این حال، برای دستیابی به توافق باید همچنان بر مشکلات فنی و موانع سیاسی قابل توجه غلبه کنیم. باید تصمیمات شجاعانه و قوی گرفته شود زیرا در حال رسیدن به حساس‌ترین موضوعات هستیم. ما معتقدیم که این مذاکرات باید به سرعت از سر گرفته شود.»

این دپیلمات فرانسوی گفت: «فرانسه همراه با شرکای اروپایی خود با هدف دستیابی به توافقی رضایت کننده، به طور کامل متعهد به این مذاکرات است.»

وزیر خارجه آمریکا نیز در سخنانی درباره وضعیت مذاکرات وین گفت که هنوز برخی اختلافات اساسی باقی است. «آنتونی بلینکن»گفت که مذاکرات غیرمستقیم آمریکا با ایران در وین باعث شده که برخی موانع احیای برجام برداشته شود، اما هنوز برخی اختلافات اساسی وجود دارد.

وزیر خارجه آمریکا در سخنان خود بدون اشاره به مسئولیت آمریکا در نقض تعهدات خود در برجام، گفت که توپ در زمین ایران است و این ایران است که باید تصمیم بگیرد که آیا آماده بازگشت به تعهدات خود در توافق هسته‌ای (برجام) است یا خیر.

این در حالی است که «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در رد اظهارات وزرای خارجه آمریکا و فرانسه اعلام گفته که ایران هیچ وقت برجام را ترک نکرده که بخواهد به آن برگردد، بلکه این آمریکاست که باید تصمیمش را بگیرد و با لغو تحریم‌های غیرقانونی و اجرای موثر تعهدات قطعی خود، به توافق بازگردد.

خطیب زاده گفت، در خلال مذاکرات وین بارها اعلام شد که این آمریکا است که توازن برجام را برهم زده و در یک عدم پایبندی کامل، عملا مانع اجرای برجام شده است. کما اینکه مکرر تاکید شد که جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل برای توقف اقدامات جبرانی و از سرگیری اجرای تعهدات خود ذیل برجام را به شرط اجرای کامل آن از سوی آمریکا دارد و سایر طرف‌ها نیز به خوبی از موضع ایران مطلع هستند.

این دیپلمات ارشد ایرانی افزود، روشن است که اگر آمریکا تصمیم خود را بگیرد، آماده اجرای کامل تعهدات خود شود و از استفاده از تحریم‌ها به عنوان اهرم مذاکراتی دست بردارد، توافق ممکن خواهد بود.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود