روسیه:
واکسن اسپوتنیک مقابل کرونای دلتا اثربخشی ۹۰ درصدی دارد

مدیر تحقیقات و پیشگیری مرکز تحقیقات پزشکی ملی روسیه سه شنبه گفت که هر سه واکسن ویروس کرونا ساخت این کشور برابر این بیماری موثر است.

به گزارش خبرگزاری «تاس» این مقام روس در یک نشست مطبوعاتی گفت: «هر سه واکسن کرونای ساخت روسیه ایمن هستند و مصونیت برابر این بیماری را تضمین می کنند.»

واکسیناسیون گسترده در روسیه از ۱۸ ژانویه آغاز شد. شهروندان روسی می‌توانند یکی از سه واکسن «اسپوتنیک وی»، «اپیواکرونا» یا «کوییاک» را رایگان استفاده کنند. روسیه همچنین اعلام کرده واکسن اسپوتنیک وی حدود ۹۰٪ برابر ویروس کرونای دلتا موثر است.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از «دنیس لوگونوف» معاون موسسه تحقیقاتی «گامالیا» به اثر بخشی بالای واکسن اسپوتنیک علیه سویه دلتای کرونا خبر داد. لوگونوف گفت که کارآیی واکسن اسپوتنیک برابر سویه دلتا بر اساس اطلاعات سوابق پزشکی و سوابق واکسیناسیون محاسبه شده است.

کرونای جدید یکی از هفت نوع ویروس شناخته شده «کرونا» است که باعث ایجاد بیماری در انسان می‌شود. چهار گونه از این نوع ویروس‌ها علائمی شبیه سرماخوردگی خفیف ایجاد می‌کنند و سه گونه دیگر باعث ایجاد بیماری‌های حاد تنفسی می‌شوند که در مواردی به مرگ منجر می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت بعد از ابتلای بیش از ۱۲۱ هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری آن را «همه‌گیر جهانی» اعلام کرد. تا کنون بیش از ۱۸۱ میلیون نفر در جهان به این ویروس مبتلا شده و نزدیک به ۴ میلیون نفر جانشان را بر اثر آن از دست داده‌اند.

«آنتونی فائوچی» متخصص ارشد بیماری‌های عفونی آمریکا می‌گوید، شدت سرایت سویه دلتای کرونا بدون شک بیشتر از نسخه اصلی کووید ۱۹ است و افزود که با افزایش شدت بیماری همراه است.

فائوچی گفت، سویه دلتا اکنون حدود ۲۰ درصد از کل موارد جدید در ایالات متحده را تشکیل می‌دهد، در حالی که این رقم ۱۰ درصد در حدود دو هفته پیش بود و افزایش موارد ابتلا به ویروس درباره اثربخشی واکسن کرونا در مقابل گونه دلتا ابهاماتی ایجاد می‌کند که به تحقیق بیشتر احتیاج است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود