نظر مشکوک فرمانده انگلیسی درباره خروج از افغانستان

«نیک کارتر» رئیس ستاد ارتش انگلیس روز پنجشنبه مدعی شد خروج نیروهای خارجی از افغانستان «ممکن است» به جنگ داخلی در این کشور منجر شود.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، کارتر در این‌باره مدعی شد ممکن است پس از خروج آمریکا و هم‌پیمانانش از افغانستان «شاهد فرهنگ جنگ‌سالاری باشید و نهادهای مهمی مانند نیروهای امنیتی در میان صفوف قومیتی و در این مورد، صفوف قبیله‌ای قرار گیرند».

این فرمانده انگلیسی در ادامه گفت: «اگر چنین اتفاقی رخ دهد، حدس من این است که طالبان بتواند کنترل بخش‌هایی از این کشور را در دست گیرد، با این حال آن‌ها کنترل تمام این کشور را در دست نخواهند گرفت».

انگلیس در سال ۲۰۰۱ و به بهانه «جنگ با ترور»، دوشادوش آمریکا به افغانستان لشگرکشی کرد و امروز (پنجشنبه) «بوریس جانسون» نخست‌وزیر این کشور در پارلمان، پایان «مأموریت نظامی» لندن در افغانستان را اعلام کرد.

علاوه بر این، نشریه «پالتیکو» به نقل از دو مقام آمریکایی خبر داده است که روند خروج نظامی این کشور از افغانستان «عملاً تکمیل شده است».

از سوی دیگر، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) طی سخنانی در نشست پایانی گفت‌وگوهای بین الافغانی تهران گفت: «شجاعت در صلح مهمتر از شجاعت در جنگ است، زیرا برای صلح باید ایثار و گذشت داشت و از خواسته‌های حداکثری چشم پوشید و به خواسته‌های طرف دیگر توجه کرد، خصوصا در این گفت‌وگوها که طرف دیگری وجود ندارد و هر دو طرف برادران هم و در جستجوی صلح و آرامش برای ملت افغانستان هستند».

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود