سه راهکار ضد فساد در منطقه خاورمیانه به روایت صندوق بین‌المللی پول

صندوق بین‌المللی پول در گزارشی با عنوان «دولت‌ها و اصلاحات مبارزه با فساد» در خاورمیانه و شمال آفریقا اعلام کرد: بیماری کووید ۱۹ نقش بسیار مهم موسسات عمومی دولتی را بیش از بیش از پیش برملا کرد زمانی که مشکلاتی در جامعه ظاهر می شود مسئولیت پذیری موسسات دولتی می تواند راهگشا باشد.

صندوق بین المللی پول با تاکید بر اینکه لازم است مردم هم به این موسسات عمومی و خدماتی که ارائه می دهند اعتماد داشته باشند، اعلام کرد: اگر چنین اعتمادی حاصل شود هر دلاری که از سوی دولت هزینه می‌شود کارایی لازم را خواهد داشت و می تواند باعث نجات زندگی مردم شود.

صندوق بین المللی پول با تاکید بر اینکه این رویه باید در در دوران پساکرونا نیز وجود داشته باشد، می نویسد: تحقیقات صندوق نشان می‌دهد، هر چه فساد را در جامعه کم کنیم، درآمدهای مالیاتی افزایش خواهد یافت و به تبع آن تعلیم و تربیت نیز روند بهتری خواهد داشت و سرمایه‌گذاری در بخش عمومی کارآتر می شود در این میان اصلاحات ضد فسادی که دولت‌ها انجام می‌دهد بسیار قوی تر در بهبود اقتصادی در پسا کرونا ظاهر می‌شود.

این نهاد بین المللی در ادامه گزارش تصریح می‌کند که خبر خوب این است که پیشرفتی در زمینه شفافیت و مبارزه با فساد در کشورها حاصل شده است به عنوان مثال در کشور تونس دسترسی شهروندان به بودجه‌های عمومی بسیار آسان تر شده است که می تواند وضعیت سرمایه گذاری و هزینه ها را از نزدیک ببینند و همچنین کشور مصر به صورت منظم گزارش‌هایی را در باره نوع برخوردهایی که با فساد می شود منتشر می کند که اینها به شفافیت و مبارزه با فساد بسیار موثر است.

صندوق بین المللی پول با تاکید بر اینکه همچنان کار در این زمینه بسیار است، می‌نویسد: شهروندان و نیز شاغلان اقتصادی باید نقاط ضعف دولت ها و مقابله آنها با فساد را به عنوان یک مسئله جدی ببینند هر کشوری باید مسیر خود را در این زمینه ادامه دهد.

*سه راهکار ضد فساد در منطقه خاورمیانه

بر اساس تحقیقات صندوق بین المللی پول؛ سه مسئله اصلی وجود دارد نخست اینکه باید شفافیت و مسئولیت پذیری موسسات دولتی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا افزایش یابد که می‌توان با افزایش دسترسی ها به اطلاعات و عرضه آزاد اطلاعات و نیز اصلاحات در مشاغل دولتی آنرا ایجاد کرد.

دوم اینکه باید قوانین و مقررات را بیش از پیش سر سهل تر شود و انجام آنها به راحتی صورت پذیرد در این زمینه دولت ها می توانند با مدرن سازی کد مالیاتی و همچنین حذف خط قرمزها باعث کاهش فساد شوند.

مسئله سوم این است که قوانین ضد فساد باید بیش از پیش تقویت شود و مقررات باید مقبولیت بین المللی داشته باشد.

در این زمینه صندوق بین‌المللی پول هم توصیه‌های دارد که کشورها اگر به آن عمل کنند می تواند مفید باشد و به افزایش ظرفیت موسسات دولتی کمک خواهد کرد اما این نکته را باید خاطر نشان کرد که تنها با تعهد دولت ها، اتحادیه‌ها، مشاغل و سازمانهای دولتی و سازمانهای مدنی این مسئله امکان پذیر است و اینها راهکار هایی هستند که کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا می‌توانند حتی در دوران پسا کرونا آینده خود را رقم بزنند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود