ژاپن در پی تقویت روابط با تهران در دولت رئیسی

رسانه‌های ژاپنی به نقل از دیپلمات‌های این کشور نوشتند که توکیو قصد تقویت روابط با دولت جدید ایران را دارد.

به نوشته وبگاه «مینیچی» دپیلمات‌های ژاپنی گفتند که «توشیماتسو متگی» وزیر خارجه این کشور اوائل ماه آگوست (مرداد) در سفر محتمل خود به تهران در پی تحکیم روابط با دولت جدید ایران به ریاست جمهوری «سید ابراهیم رئیسی» است.

به گفته منابع دیپلماتیک ژاپنی، وزیر خارجه ژاپن در سفر به تهران با همتای ایرانی خود برای تقویت روابط دوستانه و سنتی و نیز با ابراهیم رئیسی در زمینه برنامه هسته‌ای ایران گفت‌و‌گو می‌کند.

روز جمعه ۲۸ خرداد ماه سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری با حضور پر شور مردم در سراسر کشور و همچنین در ۱۳۳ کشور خارجی برگزار شد. در این دور از انتخابات آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی با کسب ۱۸ میلیون و ۲۱ هزار و ۹۴۵ رای به عنوان هشتمین رئیس جمهور ایران انتخاب شد.

پیش از این مقامات و سران بسیاری از کشورها در پیام‌هایی پیروزی آیت‌الله رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفتند. منابع مطلع گفتند که «سوبرامانیام جایشانکار» وزیر امور خارجه هند نیز در دیدار چهارشنبه گذشته خود با رئیسی پیام شخصی «نارندرا مودی» نخست وزیر هند را به وی تحویل داد. این منابع به نقل از وزیر خارجه هند دیدار وزیر خارجه هند با رئیس جمهور منتخب ایران را «گرم» توصیف کردند.

یک منبع مطلع در دولت هند در این باره و شرکت یک مقام دولتی در مراسم تحلیف رئیسی گفت: «این فرصتی برای ایجاد روابط به ویژه پس از روی کار آمدن دولت جدید خواهد بود.»

به نوشته وبگاه مینیچی به نقل ازمقام‌های دیپلماتیک ژاپن، انتظار می‌رود که وزیر خارجه ژاپن در تور 10 روزه خود به مصر و ترکیه نیز جهت کمک به برقراری ثبات در خاورمیانه سفر کند. به گفته این منابع ، وزیر خارجه ژاپن در ترکیه قصد دارد با همتای خود دیدار و در مورد راه‌های مقابله با ویروس کرونا و ثبات در خاورمیانه گفت‌وگو کند. وی همچنین احتمالاً از اردن، عراق و قطر دیدار خواهد کرد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود