اوپک پلاسی‌ها بالاخره به توافق رسیدند

وزرای عضو گروه اوپک پلاس امروز توافق کردند، به منظور آرام کردن قیمت‌ها که به بالاترین رقم در 2 سال و نیم گذشته رسیده است و با توجه به اینکه اقتصاد جهان در حال بهبود از شیوع کروناست، میزان تولید خود را از ماه آگوست افزایش دهند.

به گزارش رویترز، این گروه که متشکل از کشورهای عضو اوپک و هم پیمانانشان نظیر روسیه است، پس از اینکه عربستان با درخواست امارات موافقت کرد، به صورت جدی با تخصص میزان تولید جدید از ماه می 2022 موافقت کردند.

* امارات برنده اختلاف با عربستان

سهیل بن محمد المزروعی، وزیر انرژی امارات در کنفرانس خبری گفت: «ما از این توافق خوشحالیم.»

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان از پاسخ به سوال در مورد چگونگی برای رسیدن به این مصالحه خودداری کرد.

با شروع همه گیری ویروس کرونا در جهان و کاهش تقاضا برای نفت، اوپک پلاس به منظور تقویت قیمت این کالای اساسی در سال گذشته میلادی توافق کردند تا از ماه می 2020 روزانه 9.7 میلیون بشکه از تولید خود را کاهش دهند که رقمی بی‌سابقه و رکورد محسوب می‌شد و در فاز نخست تصمیم گرفتند تا این قرارداد تا آوریل 2022 ادامه یابد.

با بهبود تقاضا، این گروه به تدریج بر میزان تولید افزودند و اکنون (جولای 2021) کاهش تولید به 5.8 میلیون بشکه در روز رسیده است.

اوپک در بیانیه ای اعلام کرد این گروه، از ماه آگوست تا دسامبر 2021، تولید خود را 2 میلیون بشکه در روز یا ماهانه 400 هزار بشکه در روز بیشتر خواهد کرد.

همچنین این گروه توافق کرد که تاریخ پایان توافق کاهش تولید را از تاریخ اولیه مورد توافق یعنی آوریل 2022 به پایان سال 2022 تغییر دهد تا در صورت توقف بهبود شرایط اقتصادی در جهان در اثر بروز انواع جدید ویروس کرونا، جای بیشتری برای مانور داشته باشد.

در حالی که هم ریاض و هم امارات از افزایش فوری تولید نفت حمایت می‌کردند، اما امارات با نظر عربستان برای تمدید تاریخ قرارداد تا دسامبر 2022 بدون دریاقت سهمیه تولید بالاتر مخالفت می‌کرد.

* تغییر سهمیه تولید چند کشور به اختلافات پایان داد

برای حل این اختلاف، اوپک پلاس با سهمیه تولید جدید از می 2022 برای چند عضو از جمله امارات، عربستان، روسیه، کویت و عراق موافقت کرد.

بر اساس برآوردهای رویترز، این تعیین جدید سهمیه از ماه می سال آینده، 1.63 میلیون بشکه در روز بر عرضه اوپک می‌افزاید.

* افزایش سطح تولید پایه امارات به 3.5 میلیون بشکه

سطح تولید پایه امارات که میزان کاهش تولید با آن محاسبه می‌شود، از ماه می 2022 به 3.5 میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد در حالی که در حال حاضر 3.168 میلیون در روز است.

سطح تولید پایه عربستان و روسیه نیز از 11 میلیون بشکه در روز فعلی به 11.5 میلیون در روز افزایش خواهد یافت. سطح تولید پایه کویت و عراق نیز هر کدام روزانه 150 هزار بشکه افزایش خواهد یافت.

وزیر انرژی عربستان، نیجریه و الجزایر نیز می‌توانند سطح پایه تولید خود را مورد تجدیدنظر قرار دهند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود