تل‌آویو از طرح ترکیه در منطقه واروشای قبرس عمیقا ابراز نگرانی کرد

تل‌آویو، امروز (چهارشنبه)،‌ به طرح ترکیه برای منطقه «واروشا» در قبرس واکنش نشان داد.

واروشا منطقه‌ای در جنوب شهر فاماگوستای قبرس است. این منطقه پیش از حمله ترکیه به قبرس در سال ۱۹۷۴ یکی از مناطق مهم برای گردشگری در این کشور به شمار می‌آمد؛ اما پس از حمله ترکیه و فرار ساکنان، از آن زمان تاکنون این شهر به یک منطقه متروکه در این کشور تبدیل شده است.

«آرسین تاتار» رهبر بخش ترک‌نشین قبرس که از حمایت آنکارا برخوردار است، روز سه‌شنبه (دیروز)‌، از بازگشایی و آغاز مرحله دوم توسعه واروشا خبر داد. از سوی دیگر، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور کشور ترکیه نیز در ارتباط با واروشا گفت که زندگی در این محله از سر گرفته خواهد شد.

بر اساس گزارش امروز روزنامه «معاریو»، «یائیر لاپید»‌وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در دیدار با «نیکو دندیاس» همتای یونانی خود از این اقدام ترکیه «عمیقا» ابراز نگرانی کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی در این خصوص گفت: «اسرائیل با نگرانی شدید اظهارات و گام‌های یک‌جانبه ترکیه در خصوص وضعیت فاماگوستا را دنبال می‌کند».

طبق این گزارش، تل‌آویو با بار دیگر همبستگی خود را با قبرس و حمایت خود را از این کشور اعلام کرده است.

این اظهارات در حالی بیان شده است که ترکیه اخیرا برای بهبود روابط خود با تل‌آویو ابراز تمایل کرده است تا جایی که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اخیرا در تماس تلفنی با «اسحاق هرتزوک» رئیس‌ رژیم صهیونیستی ضمن اشاره به توسعه همکاری‌های دو طرف، انتخاب او به عنوان رئیس این رژیم را تبریک گفت.

بخش یونانی‌نشین قبرس نگران است که ترکیه قصد تسلط بر واروشا را داشته باشد. «نیکوس آناستاسیادس» رئیس جمهور کشور قبرس این اقدام را «غیرقانونی و غیر قابل قبول» توصیف کرده است.

از سوی دیگر، اظهارات مقامات ترکیه‌ای در ارتباط با بازگشایی شهر واروشا واکنش برخی کشورهای اروپایی و آمریکا را به دنبال داشته است.

«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا، امروز (چهارشنبه)، اعلام صادرشده در خصوص انتقال بخشی از منطقه متروکه واروشا به مناطق تحت کنترل بخش ترک‌نشین قبرس را محکوم کرد.

«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس نیز از اعلام رئیس‌جمهور ترکیه درباره بازگشایی منطقه واروشا ابراز نگرانی کرد و در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر در این خصوص نوشت: «این گام با قطعنامه‌های شورای امنیت تعارض دارد و باعث تضعیف روند حل‌وفصل [اختلافات] در قبرس می‌شود».

«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه نیز به این اقدام آنکارا واکنش نشان داد و بر حمایت پاریس از قبرس تأکید کرد.

از سوی دیگر، منابع خبری، امروز، گزارش دادند که قبرس شکایتی در این خصوص تنظیم کرده و آن را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرده است.

منابع مصری نیز عصر امروز چهارشنبه خبر دادند که وزارت امور خارجه این کشور به این اقدام واکنش نشان داده و ضمن ابراز نگرانی عمیق، تأکید کرده است که این گام در تعارض با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

بیانیه قاهره در حالی صادر شده است که در راستای بهبود روابط، اخیرا میان مصر و ترکیه گفت‌و‌گوهایی انجام شد.

قبرس کشوری جزیره‌ای در شرق دریای مدیترانه است که در بخش شمالی آن، مردم ترک‌تبار و مسلمان و در بخش جنوبی آن، مردم یونانی‌تبار‌ هستند.

دولت ترکیه طی سال گذشته چند کشتی حفاری و اکتشافی به مناطقی از شرق مدیترانه فرستاد؛ مناطقی که به گفته این کشور تحت حاکمیت ترکیه هستند؛ اما یونان ضمن رد اقدامات ترکیه اعلام کرده است که آنکارا در حال نقض قوانین بین‌المللی و حاکمیت آتن و قبرس است.

این اقدمات ترکیه در شرق دریای مدیترانه به تشدید تنش‌ها میان این کشور و کشورهای اروپایی منجر شده است.

یونان و قبرس به همراه برخی کشورهای اروپایی می‌گویند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقدامات هشدار داده‌اند؛ با این حال، ترکیه اعلام کرده که این کشور تنها در حال تأمین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود