مخالفت اتحادیه اروپا و آمریکا با طرح دو دولتی اردوغان در قبرس

اتحادیه اروپا و آمریکا با طرح «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه برای منطقه «ورشا» در قبرس مخالفت کرده‌اند.

اروشا منطقه‌ای در جنوب شهر فاماگوستای قبرس است. این منطقه پیش از حمله ترکیه به قبرس در سال ۱۹۷۴ یکی از مناطق مهم برای گردشگری در این کشور به شمار می‌آمد؛ اما پس از حمله ترکیه و فرار ساکنان، از آن زمان تاکنون این شهر به یک منطقه متروکه در این کشور تبدیل شده است.

«آرسین تاتار» رهبر بخش ترک‌نشین قبرس که از حمایت آنکارا برخوردار است، روز سه‌شنبه (دیروز)‌، از بازگشایی و آغاز مرحله دوم توسعه واروشا خبر داد. از سوی دیگر، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور کشور ترکیه نیز در ارتباط با واروشا گفت که زندگی در این محله از سر گرفته خواهد شد.

اردوغان در یک سخنرانی به مراسم چهل و هفتمین سالگرد حمله ترکیه گفت: «ما پنجاه سال دیگر وقت در اختیار نداریم که تلف کنیم.»

اشاره رئیس‌جمهور ترکیه به تلاش‌های ناکام سازمان ملل برای حل مشکل تقسیم قبرس و ایجاد اتحاد میان قسمت یونانی‌نشین و ترک‌نشین این جزیره است.

اردوغان گفت: «بدون پذیرفتن اینکه دو مردم با دو دولت با وضعیت‌های برابر وجود دارند هیچ پیشرفتی در مذاکرات حاصل نخواهد شد.»

«جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای از اردوغان خواست از تشدید تنش‌ها خودداری کرده و به گفت‌وگوهای مبتنی بر «فدراسیون دو منطقه‌ای دوجامعه‌ای» بازگردد.

«آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا هم بیانیه‌ای صادر و بر مفاهیم یکسانی تأکید کرده است. او گفته اقدام ترکیه «کاملاً مغایر با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد» است.

بلینکن در آن بیانیه گفت: «ایالات متحده، اقدامات ترک‌های قبرس در واروشا با حمایت آنکار را تحریک‌آمیز، غیرقابل قبول و ناسازگار با تعهدات پیشین این کشور برای تعامل سازنده در گفت‌وگوهای سازش می‌داند.»

«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس نیز از اعلام رئیس‌جمهور ترکیه درباره بازگشایی منطقه واروشا ابراز نگرانی کرد و در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر در این خصوص نوشت: «این گام با قطعنامه‌های شورای امنیت تعارض دارد و باعث تضعیف روند حل‌وفصل [اختلافات] در قبرس می‌شود».

«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه نیز به این اقدام آنکارا واکنش نشان داد و بر حمایت پاریس از قبرس تأکید کرد.

از سوی دیگر، منابع خبری، امروز، گزارش دادند که قبرس شکایتی در این خصوص تنظیم کرده و آن را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرده است.

منابع مصری نیز عصر امروز چهارشنبه خبر دادند که وزارت امور خارجه این کشور به این اقدام واکنش نشان داده و ضمن ابراز نگرانی عمیق، تأکید کرده است که این گام در تعارض با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

بیانیه قاهره در حالی صادر شده است که در راستای بهبود روابط، اخیرا میان مصر و ترکیه گفت‌و‌گوهایی انجام شد.

قبرس کشوری جزیره‌ای در شرق دریای مدیترانه است که در بخش شمالی آن، مردم ترک‌تبار و مسلمان و در بخش جنوبی آن، مردم یونانی‌تبار‌ هستند.

دولت ترکیه طی سال گذشته چند کشتی حفاری و اکتشافی به مناطقی از شرق مدیترانه فرستاد؛ مناطقی که به گفته این کشور تحت حاکمیت ترکیه هستند؛ اما یونان ضمن رد اقدامات ترکیه اعلام کرده است که آنکارا در حال نقض قوانین بین‌المللی و حاکمیت آتن و قبرس است.

این اقدمات ترکیه در شرق دریای مدیترانه به تشدید تنش‌ها میان این کشور و کشورهای اروپایی منجر شده است.

یونان و قبرس به همراه برخی کشورهای اروپایی می‌گویند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقدامات هشدار داده‌اند؛ با این حال، ترکیه اعلام کرده که این کشور تنها در حال تأمین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود