قانونگذاران آمریکا خواستار گزارش‌دهی درباره نحوه تاب‌آوری ایران زیر فشار تحریم‌ها شدند

دو نماینده گنگره آمریکا از دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات، از جامعه اطلاعاتی آمریکا خواسته‌اند درباره روش‌هایی که باعث بقای حکومت ایران علی‌رغم فشار تحریم‌ها شده‌اند اطلاع‌رسانی کند.

وبگاه «واشنگتن‌فری‌بیکن»، نزدیک به نومحافظه‌کاران آمریکایی که علناً از براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌کنند نوشته این دو نماینده کنگره خواستار آن هستند که جامعه اطلاعاتی آمریکا «پرده‌ها را از امپراطوری مالی ایران» کنار زده و دریچه‌ای برای درک شبکه‌های تأمین مالی ایران بگشاید.

این پایگاه نوشته «فرنچ هیل»، نماینده جمهوری‌خواه ایالت «آرکانزاس» و «آل لاوسون»، نماینده دموکرات ایالت «کالیفرنیا» به دنبال آن هستند که دولت «جو بایدن» یافته‌های اطلاعاتی خود را درباره کانال‌های مالی ایران که به این کشور کمک کرده علی‌رغم مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها حکومتش را سرپا نگاه دارد، افشا کند.

این دو نماینده روز چهارشنبه طرحی را ارائه کرده‌اند که از وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌خواهد به نمایندگان کنگره درباره منابع مالی حکومت ایران در شرایط تحریم‌ها گزارش ارائه دهند.

دو قانونگذار آمریکایی هنگام رونمایی از این طرح که واشنگتن‌فری‌بیکن پیش‌بینی کرده با اقبال نماینده‌های هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات روبرو شود، ادعا کردند: «این طرح می‌تواند با در هم آمیختن اطلاعات علنی موجود با بخشی از اطلاعات آمریکا که می‌توان آن را علنی کرد پنجره ارزشمندی به روی روش‌های مفسدانه مقام‌های ارشد ایران باز کرده و هلدینگ‌های مالی آنان را که صرف حمایت از تروریسم و تأمین مالی آن می‌شود، محدود کند.»

پایگاه واشنگتن‌فری‌بیکن نوشته کنگره می‌تواند از این اطلاعات برای اعمال تحریم‌های جدید علیه شبکه‌های مالی ایران، بانک‌های دخیل در تسهیل تراکنش‌های مالی مربوط به این شبکه‌ها و مقام‌های ایرانی دخیل در دور زدن تحریم‌ها، استفاده کند.

این پایگاه خبری مدعی شده ارائه چنین گزارشی می‌تواند به تشدید مخالفت‌ها با مذاکرات دولت بایدن جهت بازگشت به توافق هسته‌ای ایران منجر شود.

طرح قانونگذاران آمریکایی دولت بایدن را به اطلاع‌رسانی به کنگره درباره «مجموع منابع مالی برآورشده» ایران ملزم می‌کند. نماینده‌های کنگره علاوه بر این خواسته‌اند دولت بایدن نام تمامی موسسات مالی که هنوز با حکومت ایران مراودات مالی دارند را افشا کند.

گزارش نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا به کنگره بایستی شامل اطلاعاتی درباره مقام‌های بلندپایه حکومت ایران باشد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود