واکسیناسیون قطعی گروه‌های هدف تا پایان سال

دکتر علیرضا رییسی در حاشیه جلسه هیات عالی سیاستگذاری فرماندهان نیروهای مسلح که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: الان بیش از 90 درصد از بیماران 70 ساله مبتلا به کووید19 در بیمارستانها، افرادی هستند که واکسن تزریق نکرده اند که جای تامل دارد.

وی افزود: مزیت های تزریق واکسن در کنار رعایت پروتکل های بهداشتی، برای کنترل بیماری بسیار مهم است. تزریق واکسن به افراد بالای 60 ساله ها به زودی و در روزهای آینده به پایان می رسد. در برخی استانها مانند خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و اخیرا کرمان که سن واکسیناسیون، بالای 50 سال بوده، ابلاغ کرده ایم که سن واکسیناسیون را 5 سال کاهش دهند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا یادآور شد: به جز کلانشهر تهران که نه بخاطر کمبود واکسن بلکه به دلیل جلوگیری از ازدحام جمعیت، سن واکسیناسیون 58 تا 60 سال است، در سایر استانها سن واکسیناسیون در حال حاضر 55 تا 60 سال است.

دکتر رییسی گفت: از روز عید غدیر خم واکسیناسیون گروه های شغلی مانند معلمان، سیستم حمل و نقل عمومی از جمله رانندگان تاکسی، خبرنگاران و زندانیان را آغاز می کنیم و برای 500 هزار بیمار دیابتی که انسولین دریافت می کنند از هفته آینده، واکسیناسیون را آغاز می کنیم. مجموع این گروه ها حدود 4 میلیون نفر است که با احتساب 15 میلیون و 700 هزار نفر بالای 50 ساله ها، گروه های پرخطر هستند و بیشتر مرگ و میر بیماران کووید19 نیز در همین گروه های سنی است.

وی خاطرنشان کرد: تا پایان امسال قطعا حدود 59 میلیون نفر جمعیت هدف را با کمک واکسن های داخلی و وارداتی، واکسینه می کنیم. اگر کشوری 100 درصد جمعیت خودش را واکسینه کند نمی تواند دستور عدم استفاده از ماسک را بدهد. زمانی می توانیم از ماسک استفاده نکنیم که پاندمی بیماری کرونا در دنیا مهار شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: باید میزان قابل قبولی از واکسیناسیون در دنیا رخ دهد تا بتوانیم به پایان پاندمی کرونا امیدوار باشیم. کشورهایی که پوشش واکسیناسیون بالایی داشتند، ذوق زده شدند و عجله کردند و به سمت عدم استفاده از ماسک رفتند، دوباره به همان وضعیت قبلی برگشتند. تا زمانی که زنجیره انتقال بیماری قطع نشده از سایر کشورهایی که پوشش واکسن پایینی دارند ممکن است ویروس های جهش یافته وارد کشورهای دیگر شود و چون در قبال جهش های جدید، واکسیناسیون انجام نشده، کشورها دوباره با مشکل روبرو می شوند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: بعد از تزریق واکسن کووید19، احتمال ابتلا به این بیماری باز هم وجود دارد اما افراد واکسینه، کمتر بستری می شوند و جان خودشان را از دست نمی دهند. تا پایان سال، قطعا واکسیناسیون گروه های هدف را انجام می دهیم.

دکتر رییسی تصریح کرد: تا پایان سال 2021 میلادی، کل واکسن تولیدی در دنیا حدود 8 میلیارد و 600 میلیون دُز است که برای همه کشورها کافی نیست. اینگونه نیست که فکر کنیم واکسن به تعداد بالا در همه جا وجود دارد. در سال 2022، حدود 3 تا 4 برابر جمعیت دنیا، واکسن کرونا تولید خواهد شد بنابراین می توان انتظار داشت که اگر چشم انداز یک ساله داشته باشیم و پروتکل ها را رعایت کنیم، می توانیم ماسک را برداریم و محدودیت ها را حذف کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امسال هم مراسم های عزاداری ماه محرم و صفر با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می شود و اصل کار ما هم، رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور حفاظت از جان و سلامت عاشقان اهل بیت است.

معاون وزیر بهداشت گفت: بر اساس برآوردها، پیک پنجم کرونا تا دو هفته دیگر ادامه دارد البته میزان مرگ و میر بیماران نسبت به پیک های قبلی به دلیل ارتقای کیفیت مراقبت های درمانی، بالا رفتن تجربه کادر درمانی و توسعه زیرساخت ها به ویژه تامین اکسیژن سازهای بیمارستانی در کشور و همچنین واکسینه شدن بخشی از جمعیت بالاتر از 60 سال، کاهش یافته است چون 74 درصد از مرگ و میر بیماران، مربوط به این گروه سنی بوده است.

دکتر رییسی یادآور شد: ضریب بالای اشغال تخت های بیمارستانی با توجه به قدرت سرایت بسیار بالای ویروس دلتا، مشکل ایران نیست و اکثر کشورها با این مشکلات روبرو هستند اما به جای جستجوی تخت های خالی بیمارستانی باید به دنبال تشدید رعایت پروتکل های بهداشتی باشیم.

وی عنوان کرد: ویروس کرونا هر تعداد جهش هم داشته باشد اما پروتکل های بهداشتی ثابت هستند و در صورتی که رعایت شوند، بهترین راه مقابله با هر نوع جهشی از ویروس کرونا است. در حال حاضر اگر با ویروس ووهان چین هم روبرو بودیم، تخت های بیمارستانی به همین میزان اشغال می شد چون سطح رعایت پروتکل ها به کمتر از 50 درصد رسیده است بنابراین به جای اینکه به دنبال تخت های خالی باشیم باید به دنبال تشدید رعایت پروتکل های بهداشتی باشیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: درست است که مردم از رعایت پروتکل ها خسته شده اند اما در نیمه آبان ماه، قطعا تعداد مرگ و میر روزانه بیماران کووید19 در کشور به کمتر از 50 نفر می رسد چون گروه های پرخطر را واکسینه می کنیم. از افراد بالای 60 سال که هنوز در سامانه salamat.gov.ir ثبت نام نکرده اند، تقاضا داریم که سریع تر این کار را انجام دهند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود