رابطه با امارات هم اسرائیل را از انزوا خارج نمی‌کند

«ایلان باروخ» سفیر سابق رژیم صهیونیستی در آفریقای جنوبی با اشاره به نابسامانی روابط این رژیم با اروپا در دوره «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر سابق اسرائیل، گفت که رابطه با امارات نیز کمکی به خروج این رژیم از انزوای بین‌المللی نمی‌کند چرا که با وجود افتتاح سفارت امارات در تل‌آویو، توافق سازش موفق نبوده است.

باروخ نوشت که شورای مشارکت اسرائیل-اروپا به عنوان عالی‌ترین مجمع سیاسی دو طرف که به موجب توافق شراکت دوجانبه تشکیل شده است، از نُه سال پیش تاکنون نشست‌های سالانه خود را برگزار نکرده است.

وی افزود که یکی از موارد اختلافات اسرائیل و اروپا مربوط به نقض حقوق بشر و نادیده گرفتن حقوق بین‌الملل است و تا زمانی که فلسطینیان تحت اشغال اسرائیل هستند، اروپایی‌ها در روابط با آن مردد خواهند بود همچنانکه «جوزف بوریل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آخرین دیدارش با «یائیر لاپید» وزیر خارجه اسرائیل گفت که این رژیم برای اروپا مهم است اما اگر علاقه‌مند به گسترش روابط با اروپاست بایستی تغییرات اساسی در سیاست‌هایش در قبال مسئله فلسطین انجام دهد.

طبق گزارش وبگاه «الخلیج الجدید»، باروخ که عضو هیأت مدیره اندیشکده برابری و حقوق بشر «زولات» است، نوشت که پس از امضای توافق سازش موسوم به «توافق ابراهام» این اندیشکده گزارش تحلیلی تحت عنوان «صلح توهمی» منتشر کرد که در آن آمده بود اسرائیل با سران کشورهای حوزه خلیج فارس روابط دیپلماتیک، تجاری و فرهنگی برقرار می‌کند با وجود آنکه در وضعیت جنگ با این کشورها نیست.

این تحلیلگر اسرائیلی همچنین نوشت: اینها توافقنامه صلح نیستند بلکه توافقنامه‌های عادی‌سازی روابط هستند که به دستور «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا با هدف حذف فلسطینیان از دستور کار، امضا شدند.

وی تأکید کرد که اسرائیل هرگز آزاد نخواهد بود و تا زمانی که حقوق بشر در این رژیم نقض می‌شود، دموکراسی آن نیز متضرر خواهد شد چرا که میلیون‌ها فلسطینی تحت سیطره حکومتی هستند که آن را انتخاب نکرده‌اند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود