واکنش سفیر جدید انگلیس برای بازگشت به تهران

سفیر تازه انگلیس در تهران در توییت‌هایی از تاریخ و فرهنگ بی نظیر ایران سخن گفت.

«سایمون شرکلیف» سفیر تازه انگلیس در تهران یکشنبه بعد از ظهر به وقت تهران در توییتی نوشت: «تهران، ما اینجا می‌آییم. من واقعاً از بازگشت به ایران هیجان زده هستم. ایران ،کشوری با تاریخ و فرهنگ بی نظیر است.»

وی با انتشار تصاویر خود در فرودگاه به شماره پرواز سفر به تهران «ایران ایر IR710 از مبدا لندن به تهران» اشاره و به غذاهای لذیذ ایرانی از جمله چلو کباب کوبیده اشاره کرد.

دولت انگلیس چندی قبل سایمون شرکلیف را به عنوان سفیر جدید این کشور در تهران به جای «راب مک‌ایر» معرفی کرد. او از ماه اوت (مرداد) ۲۰۲۱ عهده‌دار سفارت لندن در تهران خواهد شد. این دیپلمات انگلیسی در کارنامه خود، فعالیت به عنوان دبیر دوم سفارت انگلیس در تهران (بخش سیاسی) بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ را دارد. شرکلیف پیش از تصدی سمت جدیدش، عهده‌دار مدیریت امنیت ملی وزارت خارجه انگلیس بوده و پیش از آن، به عنوان سفیر این کشور در یمن فعالیت کرده است.

وی همچنین مسئول بخش مبارزه با تروریسم وزارت خارجه انگلیس در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ بوده و بعد از آن هم به عنوان معاون نمایندگی ابوجا (نیجریه) فعالیت کرده است.

این دیپلمات که در سال ۱۹۹۸ به وزارت خارجه انگلیس پیوسته، سمت‌های معاونت بخش آسیای جنوبی وزارت خارجه انگلیس، دبیر اول سفارت انگلیس در واشنگتن، رایزن موقت سیاسی در کابل، دبیر اول در واشنگتن (بخش تهدیدهای استراتژیک)، مسئول مطبوعاتی و دبیر مطبوعاتی موقت وزارت خارجه انگلیس، دبیر خصوصی نماینده ویژه انگلیس در عراق، ریاست بخش عراق وزارت خارجه انگلیس، دستیار بخش برنامه‌ریزی منابع وزارت خارجه انگلیس را نیز در کارنامه خود دارد.

سفیر کنونی انگلیس که قرار است جای خود را به شرکلیف بدهد، از مارس ۲۰۱۸ عهده‌دار سفارت انگلیس در تهران بوده است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود