روسیه چند مقام انگلیسی را تحریم کرد

وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه طی بیانیه‌ای خبر داد در واکنش به اقدام اخیر لندن، چند مقام انگلیسی را تحریم کرده است.

وزارت خارجه روسیه نام مقام‌های انگلیسی که تحریم شده‌اند را نبرده اما اعلام کرد که این افراد از ورود به روسیه منع می‌شوند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «در پاسخ به اقدام‌های غیر دوستانه مقام‌های انگلیسی و بر اساس اصول پاسخ متقابل، طرف روس تصمیم گرفته تا تحریم‌هایی را علیه تعداد متناسبی از نمایندگان انگلیسی که در فعالیت‌های ضد روسی نقش داشته‌اند، اعمال کند».

روابط میان روسیه و انگلیس طی ماه‌های اخیر با تنش‌های فزاینده‌ای همراه بوده است. چند هفته پیش بود که وزارت دفاع روسیه از تجاوز ۳ کیلومتری یک فروند ناوشکن انگلیسی به آب‌های سرزمینی این کشور خبر داد که بعد از آن یک کشتی گشت مرزی روسیه و جنگنده سوخو-۲۴ این کشور با شلیک هشدار از آن کشتی انگلیسی خواستند دور شود.

پارلمان اروپا نیز پیشتر قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که خواستار اعمال تحریم‌های جدید علیه پروژه خط‌لوله گاز «نورد استریم»، شرکت روس‌ اتم و اخراج روسیه از سامانه پیام‌ رسان بانکی «سوئیفت» شده بود. طی هفته‌های اخیر نیز کشورهای غربی از جمله آمریکا، لهستان، جمهوری چک، استونی، لیتوانی و لتونی، با تحریک واشنگتن، تعدادی از دیپلمات‌های روس را از کشور خود اخراج کرده بودند.

از زمان الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ بعد از برگزاری یک همه‌ پرسی، واشنگتن و کشورهای غربی و اروپایی چندین دور تحریم‌هایی را علیه روسیه به بهانه تنش‌ زایی در شرق اوکراین وضع کرده‌اند و این در حالی است که مسکو بارها این اتهامات را رد کرده است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود