همنوایی ضد ایرانی انگلیس با آمریکا

بعد از ادعاهای «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه انگلیس علیه ایران در جلسه شورای امنیت، «بن والاس»، وزیر دفاع انگلیس هم در این جلسه حمله به کشتی صهیونیستی «مرسر استریت» را به ایران نسبت داد.

«بن والاس» در این نشست که از ساعاتی پیش برای رایزنی درباره امنیت دریایی آغاز شده مدعی شد که انگلیس و کشورهای دیگر به این جمع‌بندی رسیده‌اند که ایران عامل حمله به کشتی مرسر استریت بوده است.

او گفت: «انگلیس و جامعه بین‌المللی به این جمع‌بندی رسیده‌اند که این کشتی با استفاده از یک یا چند “پرندهٔ هدایت‌پذیر از دور” (پهپاد) توسط ایران مورد حمله قرار گرفته است. این حمله، علاوه بر خسارت به کشتی به کشته شدن یک تبعه انگلیس و یک تبعه رومانی منجر شد.»

او در ادامه تصریح کرد: «ما این حمله عامدانه، غیرقانونی و هدفمند که مصداق عدول آشکار ایران از قوانین بین‌المللی است را محکوم می‌کنیم.»

ساعتی قبل‌تر «آنتونی بلینکن» در همین جلسه اتهامات مشابهی علیه ایران مطرح کرد و گفت: « یک کشتی تجاری که که در شمال دریای عرب (دریای مکران) در آب‌های بین‌المللی بود توسط پهپادهای انتحاری مورد حمله قرار گرفت. این حمله به مرگ دو نفر انجامید. بر اساس اطلاعات موجود ما اطمینان داریم که ایران این حمله غیرموجه را ترتیب داده است».

بیلنکن این اقدامات را تهدید کننده آزادی دریانوردی، تجارت دریایی و جان انسان‌ها خواند و با خانواده‌های کشته‌شدگان اهل رومانی و انگلیس ابراز همدردی کرد و خواستار بازخواست کسانی شد که در این حادثه دست داشته‌اند.

صبح جمعه هشتم مردادماه، گروه نظامی انگلیسی موسوم به «عملیات‌های تجاری دریایی» در بیانیه‌ای کوتاه مدعی شد که یک کشتی شامگاه پنجشنبه در دریای عمان هدف قرار گرفته است. بعد از آن، وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد که کشتی مذکور تحت مالکیت رژیم صهیونیستی بوده و در فاصله ۲۸۰ کیلومتری بندر «الدقم» هدف حمله قرار گرفته است.

عصر همان روز نیز شرکت «زودیاک ماریتایم» که متعلق به «ایال عوفر» میلیاردر صهیونیست و مستقر در لندن است، اعلام کرد که دو نفر از خدمه این کشتی تجاری با نام مرسر استریت در پی حمله به آن، کشته شدند.

مقام‌ها و رسانه‌های رژیم صهیونیستی تنها ساعاتی بعد از وقوع این حادثه بدون ارائه هیچ‌گونه مستنداتی مدعی شدند که ایران عامل حمله به کشتی تجاری مرسر استریت بوده است.

آنتونی بلینکن و «دومینیک راب»، وزیر امور خارجه انگلیس نیز به پیروی از رژیم صهیونیستی مدعی شده‌اند که ایران در انجام این حمله دست داشته است.

در واکنش به فضاسازی سیاسی صهیونیست‌ها و برخی کشورهای غربی، «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت خارجه ایران اتهامات مطرح شده علیه تهران درباره این کشتی را بی‌اساس توصیف و آن را به شدت محکوم کرد.

وی گفت: «قابل توجه است که این حادثه تنها چند روز قبل از مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید جمهوری اسلامی ایران که جلوه‌ای از انتقال دموکراتیک قدرت در ایران است، سناریوسازی شده است».

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران به تامین امنیت آبراه راهبردی خلیج فارس و تنگه هرمز کاملا متعهد است و آن را جزیی از امنیت خود دانسته و کماکان آماده مشارکت با کشورهای منطقه در زمینه ایجاد، استقرار و تضمین پایداری نظام امنیت دسته‌جمعی در منطقه است و در عین حال در دفاع از حقوق حاکمیتی خود در این حوزه حتی اندکی تردید نخواهد کرد».

اتهامات زنجیره‌وار انگلیس

انگلیس در روزهای گذشته در کنار مقام‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا طرح ادعاهای بی‌اساس درباره حمله ایران به کشتی رژیم صهیونیستی را شدت بخشیده است.

جمعه گذشته «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس در توییتر نوشت: «من از محکومیت جهانی حمله ایران به کشتی مرسر استریت استقبال می‌کنیم. این، نقض آشکار و فاحش قوانین بین‌المللی بود و انگلیس به همکاری با متحدانش برای محافظت از جان انسان‌ها و حفظ آزادی تردد دریایی ادامه خواهد داد.»

در همان روز «باربارا وودوارد»، نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد، بعد از اتمام نشست شورای امنیت برای بررسی حمله به کشتی مرسر استریت در توییتر نوشت: «انگلیس اعضای شورای امنیت را در جریان ادله‌اش درباره آنچه اتفاق افتاد قرار داد. شواهد، روشن و گویا هستند. انگلیس می‌داند که ایران مسئول حمله به مرسر استریت بوده است. ما می‌دانیم که این اقدام عامدانه و هدفمند بوده است.»

نماینده انگلیس در سازمان ملل پس از آن در یک نشست خبری با تکرار ادعاهای اثبات‌نشده گفت: «ایران به این قوانین احترام نمی‌گذارد. فعالیت‌های ایران و حمایتش از نیروهای نیابتی و بازیگران مسلح غیردولتی صلح و امنیت بین‌المللی را به خطر می‌اندازند. بنابراین، پادشاهی متحده از ایران می‌خواهد این فعالیت‌ها را متوقف کند و از همه طرف‌ها می‌خواهد در تقویت ثبات منطقه، نقشی سازنده ایفا کنند.»

اطلاعات متناقض

روسیه، ادعاهای مقام‌های کشورهای غربی را متناقض دانسته و با آن مخالفت کرده است. «دیمیتری پولیانسکی»، معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گفت: «اطلاعات متناقض زیادی در گردش است. در یک تحلیل از مسائل “بسیار محتمل” صحبت شده که ما کاملاً آن را رد می‌کنیم. لازم است حقایق را روشن کنیم… لازم نیست بدون داشتن مستندات قطعی از آنچه رخ داده جمع‌بندی‌های عجولانه انجام دهیم.»

«میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد هم به بیانیه‌های متناقض انگلیس و آمریکا درباره این موضوع اشاره کرده و آن را مشکوک دانسته است.

واکنش ایران به ادعاهای انگلیس

«زهرا ارشادی» سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل امروز جمعه در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست شورای امنیت سازمان ملل اظهار داشت: «سخنان تحریف شده ای درباره حادثه کشتی مرسر استریت شنیدیم. اجازه بدهید چند کلمه در این باره عرض کنم. ما با خانواده های کسانی که عزیزانشان را در آن حادثه تأسف بار از دست داده اند، ابراز همدردی می کنیم.»

وی در ادامه گفت: «وی افزود: بلافاصله بعد از این حادثه، مقامات اسرائیلی، ایران را به انجام آن رخداد متهم کردند.این رویه همیشگی و معمول رژیم اسرائیل است. هدف آن نیز منحرف ساختن افکار عمومی جهان از جنایات این رژیم و اقدامات غیرانسانی آن در منطقه است.»

ارشادی ادامه داد: بدین منظور، آنها دیگران را به انجام کارهای نادرست متهم می کنند. تقریبا ً بعد از تمام حوادث در خاورمیانه، اسرائیل، ایران را متهم می کند. آنها بلافاصله و بدون هیچ مدرکی این کار را انجام می دهند.

عملیات روانی-رسانه‌ای ناکام انگلیس

حمله به مرسر استریت تنها عملیات روانی-رسانه‌ای علیه ایران نیست. مرکز «عملیات‌های تجاری دریایی» انگلیس دوشنبه گذشته هم در یک عملیات روانی که ساعاتی بعدتر ناکام شد ادعا کرده بود سکان هدایت چهار فروند کشتی در نزدیکی سواحل امارات از کنترل خارج شده و نیروهای مسلح، یک کشتی را توقیف کرده و در حال هدایت آن به سمت ایران هستند.

آژانس دریانوردی انگلیس ابتدا اعلام کرد که یک عملیات کشتی‌ربایی اتفاق افتاده اما ساعاتی بعدتر اعلام کرد که عملیات به اتمام رسیده و کشتی‌ها رها شده‌اند.

مذاکره زیر سایه اتهام

اتهامات کشورهای غربی علیه ایران در شرایطی مطرح شده که دولت «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین زمینه‌های بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای را فراهم کند. برخی از تحلیلگران، ادعاهای کشورهای غربی را بخشی از کمپین فشار این کشورها برای اثرگذاری بر مذاکرات وین می‌دانند.

تا کنون ۶ دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.

یکی از زمینه‌های اختلاف در این مذاکرات اصرار آمریکا بر حفظ برخی از تحریم‌هایی است که دولت «دونالد ترامپ» بعد از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرده است. مضاف بر این، دولت بایدن اعلام کرده هیچگونه ضمانتی نمی‌تواند درباره عدم خروج دوباره دولت‌های بعدی آمریکا از برجام بدهد.

مضاف بر این، مقام‌های دولت آمریکا پیش از این تصریح کرده‌اند که قصد دارند از ورود به برجام به عنوان «سکویی» جهت پرداختن به سایر اختلافات از جمله مسائل موشکی و منطقه‌ای استفاده کنند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود