آلمان:
انتظار داریم ایران به زودی به مذاکرات وین بازگردد

وزیر خارجه آلمان عصر چهارشنبه به وقت تهران خواستار بازگشت ایران به مذاکرات هسته‌ای در شهر «وین» در اتریش شد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگو با خبرنگاران در شهر برلین گفت، انتظار دارد ایران اسرع وقت به میز مذاکره هسته‌ای در در وین بازگردد.

به گزارش «رویترز»، وزیر خارجه آلمان گفت: «ما نمی‌خواهیم آنچه را که در وین تاکنون به دست آورده‌ایم به خطر بیندازیم، ما نمی‌توانیم مذاکرات را تا ابد ادامه دهیم. ما انتظار داریم ایران در اسرع وقت به میز مذاکرات در وین بازگردد و با انعطاف پذیری لازم آماده دستیابی به توافق باشد.»

تاکنون ۶ دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.

یکی از زمینه‌های اختلاف در این مذاکرات اصرار آمریکا بر حفظ برخی از تحریم‌هایی است که دولت «دونالد ترامپ» بعد از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرده است. مضاف بر این، دولت بایدن اعلام کرده هیچگونه ضمانتی نمی‌تواند درباره عدم خروج دوباره دولت‌های بعدی آمریکا از برجام بدهد.

جمهوری اسلامی ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند فرصت دهد برای تحقق این وعده تلاش کنند.

بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران ذیل مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت می‌گرفت.

جمهوری اسلامی ایران، بعد از برداشتن ۵ گام برای کاهش تعهدات، سرانجام ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۸ اعلام کرد دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود