عقب‌نشینی تحقیرآمیز غرب از افغانستان

قانونگذار محافظه‌کار پارلمان انگلیس خروج نظامیان این کشور از افغانستان در بحبوحه پیشروی‌های طالبان را «به شدت تحقیرآمیز» توصیف کرده‌اند.

نمایندگان پارلمان انگلیس که بعد از حمله آمریکا به افغانستان عضو پارلمان کشورشان بوده‌اند ادعا کرده‌اند تصمیم به عدم حمایت نظامی از دولت کابل، تمامی «دستاوردهای» دو دهه قبل را از بین می‌برد.

«جانی مرسر» که چند ماه پیش از سمت مشاور وزیر دفاع استعفا کرد به بی‌بی‌سی گفت: «فکر می‌کنم مشاهده نابودی تمام آنچه اینقدر سخت برای به دست آوردن آن و ایجادش در افغانستان تلاش کرده‌ایم به شدت تحقیرآمیز است.»

مرسر افغانستان را «یکی از آسیب‌پذیرترین نقاط دنیا» توصیف کرد و گفت: «ما نتیجه این اقدام را در انگلیس خواهیم دید همان‌طور که قبلاً هم دیده‌ایم، خواه از طریق بحران پناه‌جویان باشد یا از طریق اوضاع امنیتی.»

«تام تانگنهات»، رئیس کمیته امور خارجه پارلمان انگلیس گفته بحران فعلی را می‌توان نتیجه اشتباهات هر یک از سه رئیس‌جمهور قبلی آمریکا دانست. او اضافه کرد این تصور «جو بایدن» بعد از خروج آمریکا می‌تواند به امنیت داخلی دست پیدا کند اشتباه است.

بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. این در حالی است که طی هفته‌های اخیر جنگ در افغانستان شدت گرفته و طالبان موفق شده‌اند بسیاری از مناطق افغانستان را به تصرف خود درآورند.

ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۰۱ در پاسخ به حملات ۱۱ سپتامبر همان سال در آمریکا، به افغانستان حمله نظامی کردند و از آن زمان، حضور نظامی و اشغالگری آنها در افغانستان ادامه داشته است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود