چین خواستار تحقیق درباره احتمال شیوع کرونا از ۲ آزمایشگاه در آمریکا شد

یک مقام ارشد چین با ارسال نامه‌ای به مدیر کل سازمان جهانی بهداشت خواستار تحقیق درباره احتمال شیوع کرونا از آزمایشگاه‌های «فورت دتریک» و دانشگاه کارولینای شمالی شده است.

این نخستین بار است که چین به صورت رسمی از طریق کانال‌های دیپلماتیک از سازمان جهانی بهداشت خواسته درباره احتمال نشت این ویروس از آزمایشگاه‌هایی در آمریکا تحقیق کند.

«چن ژو»، نماینده دائم چین در دفتر سازمان ملل در ژنو در این نامه به سازمان جهانی بهداشت تأکید کرده فرضیه مطرح‌شده مبنی بر اینکه ویروس کرونا از آزمایشگا ویروس‌شناسی ووهان به بیرون نشت کرده باشد به شدت بعید به نظر می‌رسد.

او تصریح کرده چنانچه بعضی از طرف‌ها معتقدند که فرضیه نشت از آزمایشگاه کماکان مطرح است بایستی از آزمایشگاه‌ه‌هایی مانند «فورت دتریک» و آزمایشگاه دانشگاه کارولینای شمالی تحقیقات شفاف به عمل آید.

«فو کانگ»، مدیر کل ادره کنترل تسلیحاتی وزارت خارجه چین از دولت آمریکا خواست مسئله مربوط به خاستگاه ویروس کرونا را سیاسی نکند.

او در یک کنفرانس خبری گفت: «بلا گردان کردن چین نمی‌تواند نقش آمریکا را پاک کند. اگر آمریکا کماکان بر فرضیه نشت از آزمایشگاه اصرار دارد آنها باید الگو شوند و سازمان جهانی بهداشت را به تحقیق از آزمایشگاه‌های فورت دتریک و کارولینای شمالی دعوت کنند.»

«فورت دتریک» مرکز فعالیت‌های بیولوژیک-نظامی آمریکا است. موسسه تحقیقات پزشکی ارتش آمریکا بر روی بیماری‌های عفونی یکی از اصلی‌ترین مراکز وابسته به آزمایشگاه فورت‌دتریک است.

چین معتقد است آمریکا در این مرکز به انجام آزمایش‌های بیولوژیکی اشتغال دارد. روزنامه گلوبال‌تایمز نوشته که جامعه بین‌المللی درباره فعالیت‌های بیولوژیکی-نظامی آمریکا در این ۲ آزمایشگاه نگرانی‌های جدی دارد.

فو گفت: «تنها آمریکا این همه آزمایشگاه‌های بیو-پزشکی در سراسر دنیا راه‌اندازی کرده. هدف آنها چیست؟ آیا آنها برنامه‌هایی پنهانی در دستور کار دارند؟»

این در حالی است که رسانه‌های آمریکا روز چهارشنبه تصریح کرده‌اند گزارش محرمانه‌ای که دستگاه اطلاعاتی آمریکا درباره منشأ ویروس کرونا به کاخ سفید ارائه کرده فاقد نتیجه‌گیری مشخص است.

دو مقام آمریکایی به روزنامه واشنگتن‌پست گفته‌اند ارزیابی جدید که حاصل تحقیقات جامعه اطلاعاتی آمریکا بنا به دستور سه ماه پیش جو بایدن است نتوانسته به جمع‌بندی مشخصی درباره این سوالات برسد که کرونا از طریق حیوان به انسان منتقل شده یا از یک مرکز پژوهشی در ووهان به بیرون نشت کرده است.

این دو مقام آمریکایی مدعی شده‌اند بخش‌هایی از این گزارش ممکن است طی روزهای آینده از رده محرمانه خارج شده و منتشر شود.

بحث و جدال بر سر منشأ ویروسی که به مرگ بیش از ۴ میلیون نفر در سراسر دنیا و فلج شدن اقتصاد‌های کشورها منجر شده در ماه‌های گذشته به شدت بالا گرفته است.

بایدن سه ماه پیش که دستور انجام تحقیقات در این خصوص را صادر کرده بود دو فرضیه احتمالی را درباره خاستگاه کرونا مطرح کرده و خواستار یافتن پاسخ برای آن شده بود: انتقال از حیوان به انسان یا نشت از آزمایشگاه.

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا که بارها به دلیل سیاسی کردن مسائل اطلاعاتی مورد انتقاد قرار گرفته بود تلاش می‌کرد فرضیه نشت آزمایشگاهی ویروس را در افکار عمومی تقویت و ترویج کند. چین، به شدت ادعاهای دولت ترامپ را تکذیب می‌کرد. ترامپ و دستیارانش از نام «ویروس چینی» برای اشاره به کرونا استفاده می‌کردند.

مقام‌های آمریکایی به واشنگتن‌پست گفته‌اند دستور ۳ ماه پیش جو بایدن به جامعه اطلاعاتی برای مضاعف کردن تلاش‌ها جهت مشخص کردن منشأ ویروس کرونا باعث رسیدن به جمع‌بندی روشن‌تر درباره این مسئله نشده است.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال مدعی شده بخشی از مشکل به عدم ارائه اطلاعات دقیق و جزئی از سوی چین مربوط می‌شود. یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به این روزنامه گفت: «اگر چین اجازه دسترسی به برخی از داده‌ها را ندهد، هیچ‌گاه متوجه نخواهیم شد که ماجرا چیست.»

پکن درخواست‌های ایالات متحده آمریکا و سایر کشورها برای انجام تحقیقات جدید درباره منشأ کرونا را اقدامی با اغراض سیاسی توصیف کرده و خواستار آن شده که تحقیقات درباره این موضوع به دور از جنجال‌ها و غرض‌ورزی‌های غیرعلمی انجام شود.

چین تصریح کرده سیاسی کردن ردیابی منشأ «کووید-۱۹» که یک مسئله علمی است، نه تنها یافتن منشأ اصلی ویروس را سخت می‌کند بلکه به شدت در مسیر همکاری بین‌المللی در زمینه این همه‌گیری مانع ایجاد می‌کند.

چین علاوه بر این گفته شواهدی در دست است که آمریکا دانشمندان را برای حمایت از فرضیه نشت آزمایشگاهی کرونا تحت فشار قرار می‌دهد.«وانگ ونبین» از سخنگویان وزارت خارجه چین چند ماه پیش با بیان اینکه ایالات متحده دانشمندان را تحت فشار قرار داد تا از فرضیه نشت آزمایشگاهی حمایت کنند تأکید کرد: «این نشان می‌دهد که ایالات متحده به جای جستجوی منشأ علمی این قضیه، فقط به این فکر می‌کند که چگونه مسئولیت را به گردن چین بیندازد.»

این ویروس یکی از ۷ نوع ویروس شناخته شده «کرونا» است که باعث ایجاد بیماری در انسان می‌شود. ۴ گونه از این نوع ویروس‌ها علائمی شبیه سرماخوردگی خفیف ایجاد می‌کنند و سه گونه دیگر باعث ایجاد بیماری‌های حاد تنفسی می‌شوند که در مواردی به مرگ منجر می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت بعد از ابتلای بیش از ۱۲۱ هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری آن را «همه‌گیر جهانی» اعلام کرد. این بیماری اکنون به کشته شدن بالغ بر ۴ میلیون نفر در دنیا منجر شده است.

فو در جلسه روز چهارشنبه تأکید کرد: «آمریکا ادعا می‌کند که تحقیقات در مرکز ویروس‌شناسی ووهان باعث شیوع کرونا شده است. در حقیقت، آمریکا بیش از هر کشور دیگری از تحقیقات بیولوژیکی حمایت کرده و آنها را تأمین مالی کرده است.»

ماه پیش هم رسانه‌ها گزارش دادند بیش از نیم میلیون چینی با امضای نامه‌ای مشترک خطاب به سازمان جهانی بهداشت، خواستار انجام تحقیق از سوی این نهاد در آزمایشگاه «فورت دتریک» ایالات متحده برای جلوگیری از همه‌گیری‌های آینده شدند.

انستیتو تحقیقات پزشکی بیماری‌های عفونی ارتش آمریکا (USAMRIID) در فورت دتریک ایالت مریلند در سال ۲۰۱۹ بعد از تحقیق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، برای مدتی تعطیل شد. این آزمایشگاه اعلام کرد دلیل بسته شدن آن مسائل جاری زیرساختی در ارتباط با رفع آلودگی فاضلاب بوده است.

روزنامه «گلوبال تایمز» چین ضمن گزارش درخواست شهروندان چینی، این توجیه را زیر سوال برد و افزود تحقیقاتی که در ماه ژوئن توسط برنامه تحقیقاتی «همه ما» موسسه ملی سلامت آمریکا انجام شد نشان داد کووید-۱۹ ممکن است از دسامبر ۲۰۱۹ در ایالات متحده بوده باشد.

طبق گزارش این رسانه در نامه شهروندان چینی ذکر شده که در پاییز ۲۰۱۹ درست قبل از شیوع همه‌گیری، نشتی از این آزمایشگاه وجود داشته که البته اطلاعات دقیق آن از سوی آمریکا به بهانه‌های امنیت ملی پنهان مانده است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود