کانادا عملیات خروج از افغانستان را ناتمام گذاشت

یک مقام نظامی کانادا روز پنجشنبه اعلام کرد عملیات خروج از افغانستان توسط این کشور متوقف شد.

به نوشته «خبرگزاری فرانسه»، «وِین اییِر» نماینده ارتش کانادا در نشستی خبری با اعلام این خبر گفت همچنان گروه کوچکی در کابل باقی مانده‌اند.

این مقام کانادایی بدون اشاره به اینکه افراد باقی‌مانده کانادایی هستند یا افغان‌هایی که به آن‌ها کمک کرده بودند گفت، کانادا «جزو آخرین کشورهایی است که عملیات تخلیه را متوقف می‌کند».

اییر افزود: «ای کاش می‌توانستیم زمان طولانی‌تری بمانیم و همه افرادی را که برای خروج مستأصل هستند نجات دهیم. اینکه نتوانستیم این کار را انجام دهیم ناراحت‌کننده است اما اوضاع میدانی به سرعت در حال وخیم‌تر شدن بود».

پیش‌تر نیز وزیر دفاع کانادا اعلام کرده بود، طی روزهای گذشته «بیش از ۳۷۰۰ کانادایی، تبعه‌های دائمی، و افغان‌هایی که به مأموریت کانادا در افغانستان کمک کرده بودند» از افغانستان خارج شده‌اند. این در حالی است که دولت کانادا وعده داده پذیرای بیست هزار افغان باشد.

اعلام توقف عملیات خروج از سوی کانادا پس از آن صورت گرفت که «جیمز هیپی» معاون وزیر دفاع انگلیس در امور نیروهای مسلح گفت اطلاعات «بسیار بسیار معتبری» وجود دارد که نشان می‌دهد تروریست‌ها در حال برنامه‌ریزی حمله قریب‌الوقوع علیه کسانی هستند که در فرودگاه کابل جمع شده و می‌کوشند از افغانستان خارج شوند.

بعد از ظهر امروز (پنجشنبه) هواپیمای ترابری ارتش ایتالیا پس از بلند شدن از روی باند فرودگاه کابل هدف شلیک گلوله قرار گرفت. خبرگزاری «رویترز» به نقل از فردی مطلع در ارتش ایتالیا نوشت، در پی وقوع این حادثه، این هواپیمای ایتالیایی دچار خسارت نشده و به کسی نیز آسیب وارده نشده است.

اندکی پس از انتشار این خبر، انفجاری شدید در نزدیکی فرودگاه کابل رخ داد. به گفته برخی منابع غیررسمی دستکم ۱۱ تن در این انفجار کشته و زخمی شده‌اند.

«ذبیح الله مجاهد»، سخنگوی طالبان با تروریستی خواندن این انفجار گفت: «این گروه درباره حملات احتمالی تروریست‌های داعش به فرودگاه کابل اطلاعاتی در اختیار آمریکایی‌ها قرار داده است».

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود