مجادله در کنست رژیم صهیونیستی بر سر ایران

مخالفان «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در جلسه «کنست» (پارلمان این رژیم) از او بابت سیاست‌هایش در قبال ایران انتقاد کردند.

«زاچی هانگبی»، عضو حزب لیکود در جلسه ویژه پارلمان رژیم صهیونیستی که امروز سه‌شنبه برگزار شد ادعا کرد «نفتالی بنت» در دیداری که هفته گذشته در کاخ سفید با «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا داشته در مسئله ایران تسلیم او شده است.

«جو بایدن» در آن دیدار مدعی شد که واشنگتن به دیپلماسی با تهران متعهد است اما چنانچه دیپلماسی جواب ندهد، آماده استفاده از روش‌های دیگر است.

دیدار بایدن با نفتالی بنت یک روز بعد از آن اتفاق افتاد که روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داده بود که رژیم صهیونیستی در دوران نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو مبادلات اطلاعاتی با دولت «جو بایدن» در خصوص ایران را محدود کرده بود.

«بنی گانتز»، وزیر جنگ فعلی رژیم صهیونیستی روز گذشته (دوشنبه) گفت که تل‌آویو اکنون همکاری‌های اطلاعاتی با آمریکا را احیا کرده و همکاری‌های دو طرف ضد ایران رو به فزونی است.

چند روز پیش، قبل از سفر نفتالی بنت به واشنگتن، پایگاه آکسیوس گزارش داده بود که کابینه او بازبینی سیاست‌های کابینه قبلی در قبال ایران را به اتمام رسانده و با راهبردی جدید در این زمینه به دیدار با جو بایدن می‌رود.

رسانه‌های صهیونیستی مدعی شده‌اند که نفتالی بنت بر خلاف نتانیاهو، به دنبال اجتناب از علنی کردن اختلافات با آمریکا بر سر ایران و برجام است و رویکرد مبتنی بر همکاری در این زمینه را ترجیح می‌دهد.

هانگبی که یکی از قدیمی‌ترین نماینده‌های پارلمان رژیم صهیونیستی است تاریخچه‌ای از مقاومت نخست‌وزیرهای این رژیم در برابر روسای جمهور آمریکا را یادآوری کرد و گفت که نفتالی بنت هم باید همین رویه را ادامه می‌داده است.

او در ادامه به سفری که «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۵ بدون کسب اجازه از دولت آمریکا به واشنگتن انجام داد اشاره کرد و گفت نفتالی بنت باید آن تجربه را سرلوحه کارش قرار می‌داد.

هانگبی درباره این سفر نتانیاهو و واکنش آمریکایی‌ها به آن گفت: «آن سفر برایشان (إرای آمریکایی‌ها) راحت نبود ولی نخست‌وزیران ما برای این انتخاب نمی‌شوند که در کاخ سفید از آنها تمجید شود.»

او اضافه کرد: «نفتالی بنت باید به بایدن می‌گفت آقای رئیس‌جمهور من به دیدگاه شما احترام می‌گذارم که توافق هسته‌ای باید از سر گرفته شود اما ما تعهدی به این توافق نداریم و اجازه نخواهیم داد ایران به قدرت دست پیدا کرده و ما را از روی نقشه محو کند. ما برای دفاع از خودمان به اجازه نیاز نداریم.»

«ماتیان کاناها»، از حزب یمینا که ارتباط نزدیکی با کابینه نفتالی بنت دارد گفت که کابینه بنت، وضعیت فعالی در قبال ایران را از بنیامین نتانیاهو به ارث برده است.

وی در ادامه گفت: «اسرائیل در موضوع ایران حق دفاع از خود را محفوظ می‌داند. در موضوع ایران، مخالفان دولت باید از ما حمایت کنند و آن را به ابزاری برای سیاست تبدیل نکنند.»

بنی گانتز، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی روز دوشنبه درخواست کرده بود به نمایندگی از کابینه نفتالی بنت در این جلسه سخنرانی کند اما دستیاران نفتالی بنت این درخواست را رد کردند. گفته می‌شود دستیاران نفتالی بنت بابت دیدار گانتز با «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از او عصبانی هستند.

نمایندگان مخالف کابینه بنت از اینکه او ماتیان کاناها که وزیر امور مذهبی است را برای سخنرانی درباره مسائل ایران به جلسه کنست فرستاده مورد تمسخر قرار دادند.

«سیمشا راثمن»، یکی از نماینده‌های کنست گفت: «مثل اینکه در مسئله ایران، همانند دیگر مسائل امنیتی تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که دعا کنیم به همین خاطر است که وزیر امور مذهبی را فرستاده‌اند تا به این موضوع رسیدگی کند.»

با آنکه نفتالی بنت و «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی هر دو جزو سیاستمداران تندرو افراطی در قبال ایران محسوب می‌شوند رسانه‌های صهیونیستی مدعی هستند بنت قصد دارد سیاست‌های تل‌آویو را به مسیر جدیدی هدایت کند.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی تنها دارنده سلاح‌های هسته‌ای در منطقه غرب آسیا است و با حمایت‌های آمریکا برنامه تسلیحات هسته‌ای خودش را از نظارت‌های بین‌المللی دور نگاه داشته است.

دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگرداند اما تا کنون از اجرای تعهداتش در این راستا خودداری کرده است.

رژیم صهیونیستی و واشنگتن در ماه‌های گذشته همکاری علیه ایران را در دستور کار قرار داده‌اند. به عنوان مثال خبرگزاری رویترز ماه پیش گزارش داد کابینه جدید اسرائیل قصد دارد برای رایزنی درباره روش‌های اجرای بهتر «برنامه جامع اقدام مشترک» و تحریم‌هایی که بایستی علیه ایران حفظ شوندگروهی از متخصصان مسائل تحریمی را روانه واشنگتن کند.

این رسانه غربی تصریح کرد این راهبرد تفاوت زیادی با سیاست «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی دارد که قصد نداشت با دولت «جو بایدن» درباره بازگشت مجدد آمریکا به برجام وارد تعامل شود.

علاوه بر این، وبگاه «اکسیوس» هم سوم تیرماه گزارش داد به نقل از مقام‌های رژیم صهیونیستی گزارش داده بود تل‌آویو قصد دارد از طریق دیپلماسی بر رویکرد دولت آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران اعمال نفوذ کند.

آکسیوس نوشته با آنکه نفتالی بنت و کابینه او نیز همانند نتانیاهو با توافق هسته‌ای ایران مخالفند اما تعامل با ایالات متحده در خصوص این موضوع را در دستور کار قرار داده‌اند.

آکسیوس چند هفته پیش گزارش داده بود برآورد جامعه اطلاعاتی اسرائیل، وزارت خارجه و نهادهای امنیتی این رژیم این است که احتمال توافق ایران بر سر برجام، بعد از روی کار آمدن «ابراهیم رئیسی» به عنوان رئیس‌جمهور ایران کاهش یافته است.

ادعای آکسیوس در حالی مطرح شده که آیت‌الله رئیسی در چندین اظهارنظر درباره سیاست خارجی دولت سیزدهم تصریح کرده چنانچه طرف‌های مقابل تعهداتشان را اجرا کنند ایران به توافق هسته‌ای بازخواهد گشت.

در جریان جلسه چهارشنبه گذشته نفتالی بنت، ارزیابی خود از برنامه هسته‌ای ایران و سیاست کابینه‌اش در این خصوص را به ویلیام برنز اعلام کرده است. مقام‌های اسرائیلی گفته‌اند به نظر می‌رسد ویلیام برنز هم درباره اینکه ایران آماده توافق بر سر برجام باشد مردد بوده است.

هفته پیش همچنین «یائیر لاپید»، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی هنگام سخنرانی در مراکش تصریح کرد که توافق هسته‌ای برجام جایگزین دیگری ندارد. او گفت: «من جزو طرفداران این توافق (برجام) نیستم و فکر می‌کنم که توافق صحیحی نیست. همواره این را گفته‌ام و اینجا هم می‌گویم که مسئله فقط این است که من جایگزینی برای آن نمی‌بینم.»

«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی در زمانی که در قدرت بود تلاش‌های زیادی برای بر هم زدن برجام انجام داد و از جمله «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا را به خروج از آن ترغیب کرد. او بارها تأکید کرد که ترامپ با تشویق وی از برجام خارج شده و سیاست «فشار حداکثری» علیه ایران را در پیش گرفته است.

ترامپ و نتانیاهو امیدوار بودند فشار حداکثری بتواند ایران را به حضور در پای میز مذاکره برای گفت‌وگو بر سر توافقی جدید به جای برجام مجاب کند. این سیاست، به شکست منجر شد.

این در حالی است که گروه دیگری از تحلیلگران پیش از این اختلافات ابرازشده از سوی مقام‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در خصوص ایران را بخشی از تقسیم کار میان دو طرف در راستای بازی «پلیس خوب-پلیس بد» برای گرفتن امتیازات حداکثری از ایران در مذاکرات هسته‌ای می‌دانند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود