مخبر:
حضور آمریکایی‌ها هیچ منفعتی برای منطقه ندارد/ الکاظمی: ظرفیت زائرین ایرانی را برای مراسم اربعین افزایش می‌دهیم

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور عصر امروز (یکشنبه) در دیدار نخست وزیر عراق بر استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های فیمابین به ویژه در عرصه اقتصادی تأکید کرد و گفت: تهران و بغداد می توانند با اتکا بر این ظرفیت ها روابط خود را بیش از پیش گسترش دهند.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه سقف تجارت دو کشور متناسب با شرایط اقتصادی و سیاسی نیست، اظهار امیدواری کرد: تفاهم نامه های انجام شده با معرفی نماینده تام الاختیار از سوی دوطرف به منظور پیگیری قراردادهای میان دو کشور هر چه زودتر اجرایی شود.

مخبر با اشاره به توان مهندسی و ظرفیت بخش خصوصی و دولتی ایران، آمادگی کشورمان برای مشارکت در روند بازسازی عراق را اعلام کرد و گفت: ارتباطات سیاسی فیمابین قطعاً با گسترش روابط اقتصادی پایدارتر و مستحکم تر می شود.

وی با قدردانی از نخست وزیر عراق در تقویت همکاری های دوجانبه اظهار داشت: خوشبختانه بسیاری از طرح های مشترک که در سنوات گذشته معطل مانده بود در این مقطع مجدداً راه اندازی شده و باید این روند با قوت ادامه یابد.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عشق و علاقه مردم ایران به اباعبدالله الحسین (ع) و شرکت در مراسم اربعین از نخست وزیر عراق خواست تا تمهیدات لازم برای افزایش سهمیه زائران ایرانی اتخاذ کند.

مخبر همچنین به شهادت عزیزترین فرمانده ایران حاج قاسم سلیمانی و نیز ابومهدی المهندس در عراق اشاره کرد و گفت: حضور باشکوه مردم ایران و عراق در مراسم تشییع جنازه این دو سردار شهید حاوی پیام بسیار مهمی بود و نشان از نزدیکی و پیوند دو ملت ایران وعراق با یکدیگر داشت.

معاون اول رییس جمهور با قدردانی از ابتکار دولت عراق در برگزاری کنفرانس منطقه ای بغداد به منظور حل بحران ها و شناخت ظرفیت ها برای تعاملات منطقه ای، تصریح کرد: ایران دخالت کشورهای خارجی در منطقه را به زیان کشورهای منطقه می داند و بر تلاش برای همکاری های دوجانبه و چندجانبه تأکید دارد.

مخبر افزود: حضور آمریکایی ها در منطقه نه تنها منفعتی برای کشورهای منطقه نداشته بلکه ضرر و زیان گسترده ای برای ملت ها به جا گذاشته است.

نخست وزیر عراق نیز در این دیدار با اشاره به زمینه های فراوان همکاری میان دو کشور به ویژه درعرصه های فرهنگی، تاریخی، تمدنی و دینی گفت: فرصت های فراوانی برای افزایش تعاملات فیمابین وجود دارد و در یک و نیم سال گذشته تلاش کرده ایم تا طرح های مشترک دو کشور را که متوقف مانده بود دوباره احیا کنیم.

مصطفی الکاظمی با اشاره به اهمیت پروژه راه آهن خرمشهر- بصره که می تواند خط ریلی چین را به مدیترانه متصل کند، اظهار داشت: ایجاد بسترها و زیرساخت هایی نظیر راه ها، می تواند همکاری های استراتژیک فیمابین را تقویت کند و به تحقق رویای بزرگراه مشهد –کربلا و نجف بینجامد.

وی با بیان اینکه روابط ایران و عراق نباید تحت تأثیر هیچ متغیری قرار بگیرد، به بازپرداخت بخشی از مطالبات و تعهدات عراق به ایران اشاره کرد و افزود: بغداد مخالف تحریم های ظالمانه علیه ایران است و تلاش می کند تا به تمام تعهدات خود در برابر ایران پایبند باشد زیرا معتقدیم تحریم راه حل نیست و تجربه تحریم های عراق در دهه ۹۰ میلادی نشان داد که تحریم ها باعث بروز مشکلات عدیده ای برای مردم می شود.

نخست وزیر عراق با اشاره به نیاز عراق به توانمندی های شرکت های ایرانی برای توسعه و تکمیل روند بازسازی گفت: عراق نیازمند گاز و برق ایران است و اعلام می کنیم که درهای عراق بر روی شرکت های ایرانی گشوده است.

مصطفی الکاظمی با قدردانی از دولت و ملت ایران به خاطر ایستادگی در کنار عراق در مبارزه با داعش و تروریسم گفت: تا پایان سال میلادی بخش عمده ای از نیروهای آمریکایی از عراق خارج خواهند شد.

نخست وزیر عراق ضمن قدردانی از استقبال گرم مقامات ایرانی از هیئت عراقی، انتصاب دکتر مخبر به سمت معاون اول رییس جمهور ایران را تبریک گفت و با اشاره به درخواست معاون اول رییس جمهور کشورمان در خصوص افزایش سهمیه زائران ایرانی گفت: تعداد سهمیه زائران با توجه به شرایط کرونا ۶۰ هزار نفر است که به این ظرفیت با توجه به اشتیاق مردم ایران برای حضور در مراسم اربعین اضافه خواهیم کرد و تسهیلات مناسبی برای ورود آنها در نظر خواهیم گرفت.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود