سفیر آمریکا:
نظامیان آمریکا در عراق، اشغالگر نیستند!

«متیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد بعد از ظهر امروز سه‌شنبه به دیدار قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق رفت.

پایگاه خبری بغداد الیوم گزارش داد، طرفین در این دیدار، آخرین تحولات سیاسی و امنیتی عراق و منطقه و راههای گسترش همکاری بین دو کشور و اجرای «توافق راهبردی» را بررسی کردند.

سفیر آمریکا با این ادعا که کشورش از میزان مشکلات خارجی و داخلی دولت عراق، آگاه است، مدعی شد که «آمریکا نمی‌خواهد باری [بر دوش] دولت عراق باشد».

وی همچنین ادعا کرد که آمریکا قصد دارد به دولت عراق کمک کند؛ چرا که «عراق صاحب تاریخی مملوء از تمدن و پیشرفت است».

تولر با بیان اینکه آمریکا خواستار «عراقِ امن، قدرتمند و با ثبات است»، تصریح کرد، حضور نیروهای آمریکا در چارچوب ائتلاف بین‌المللی با درخواست دولت عراق بوده است.

سفیر آمریکا در عین حال ادعا کرد که «نیروهای آمریکایی، اشغالگر نیستند، بلکه برای کمک به نیروهای عراقی حضور دارند… آمریکا به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد».

الاعرجی هم گفت که دولت عراق در تلاش است تا نقطه تلاقی همه کشورها باشد و خود را از درگیریها دور کند.

این در حالی است که آمریکا در دی ماه 1398، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و ابومهدی المهندس نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی را به شهادت رساند.

پس از شهادت سلیمانی و المهندس، پارلمان عراق، مصوبه اخراج نظامیان آمریکا را تصویب کرد، ولی به خاطر فشارهای واشنگتن بر گروههای سیاسی، هنوز این مصوبه اجرایی نشده است.

درباره حمایتهای آمریکا از گروه تروریستی داعش در عراق نیز «قاسم الکریطی» از فرماندهان سازمان الحشد الشعبی خبر داد که «دوربینهای حرارتی در صلاح الدین، نحوه هلی برن عناصر داعش در داخل خاک [عراق] توسط بالگردهای آمریکایی را ضبط کرده است».

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود