آمادگی اسپانیا برای کمک به واکسیناسیون‌ مهاجران افغانستانی در ایران

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که در نیویورک حضور دارد، در ملاقات صبح امروز (چهارشنبه) خود با «خوسه مانوئل آلبارز» وزیر خارجه اسپانیا آخرین وضعیت افغانستان، روابط با اتحادیه اروپا و روابط دوجانبه را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سابقه روابط ۴۰۰ ساله ایران و اسپانیا بر ضرورت تلاش جدی برای ارتقای روابط تاکید کرد و اظهار داشت: روابط در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و پارلمانی دو کشور در مسیر درستی حرکت‌ می کند، ولی می بایست پروژه های جدیدی در حوزه‌های بهداشتی، صنعتی و علم و فناوری، فرهنگی و گردشگری، تهاتر کالا، فعالیت شرکت‌های خصوصی و نظایر آن تعریف شود.

وی از همکاری‌ها در زمینه‌های بهداشتی و پزشکی در اوج فراگیری کرونا به عنوان نقطه‌ای فراموش ناشدنی در زمینه همکاری‌های دو کشور قدردانی کرد.

* در سیاست خارجی دولت جدید رابطه با اروپا به شمول همه کشورهای قاره سبز دارای اولویت بوده و صرفا به تروئیکا محدود نمی‌شود

امیرعبداللهیان در این دیدار همچنین به وجود مشکلات بانکی برای دانشجویان و تردد آنها اشاره و ابراز امیدواری کرد این مشکلات با همکاری مشترک حل شود.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اراده تهران برای تعریف متوازن روابط با اروپا، اظهار داشت: مناسبات اروپا با ایران نباید تابعی از نوع رفتار و نگرش غیرسازنده آمریکا به ایران باشد.

وی ضمن تاکید بر ضرورت تلاش جدی برای ارتقای روابط اظهار داشت: در سیاست خارجی دولت جدید رابطه با اروپا به شمول همه کشورهای قاره سبز دارای اولویت بوده و صرفا به تروئیکا محدود نمی‌شود.

وزیر خارجه اسپانیا نیز ضمن تایید نکات وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد که اسپانیا همه تلاش خود را کرده و می‌کند سطح روابط سیاسی و تجاری را ارتقاء دهد و به همین دلیل اسپانیا تصمیم گرفت به اینستکس بپیوندد.

آلبارز با اشاره به روند کاهشی روابط تجاری از سال ۲۰۱۸ بر لزوم تغییر این شرایط با مساعی یکدیگر تاکید کرد.

وزیر خارجه اسپانیا در خصوص تحولات افغانستان نیز ضمن تبادل نظر، اظهار داشت آن کشور آماده است به واکسیناسیون‌ مهاجران افغانستانی در ایران کمک کند.

دو وزیر با اشاره به وضعیت انسانی در افغانستان بر لزوم توجه جدی به این موضوع و ترسیم خطوط قرمز از سوی جامعه جهانی تاکید کردند.

حسین امیرعبداللهیان در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با وزرای خارجه فنلاند، اتریش، هند، لوکزامبورگ، آلمان و … و همچنین جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت وگو کرد.

وزیر امور خارجه در دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام این‌که دولت سیزدهم مذاکرات را از سر می‌گیرد، تصریح کرد: دولت جدید در حال مرور و مطالعه پرونده مذاکرات انجام شده است. نه اتلاف وقت می‌کند، نه رفتار غیر سازنده آمریکا را می‌پذیرید و نه کشور را معطل وعده‌های توخالی سابقه‌دار خواهد کرد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود