آمادگی ایران برای ایجاد مسیر تازه‌ای در راستای ارتقای روابط با بلاروس

روز چهارشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و «ولادیمیر ماکی» وزیر خارجه بلاروس در خصوص روابط دوجانبه و همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وزیر خارجه بلاروس در این دیدار بر اراده مینسک برای اجرایی کردن توافقات دو کشور از جمله توافق‌های صورت‌گرفته در دیدار هفته گذشته روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس شانگهای در شهر دوشنبه، تأکید کرد.

ماکی با اشاره به اینکه تحریم‌های ظالمانه هر دو کشور ایران و بلاروس را هدف قرار داده است، تصریح کرد که تنها با همکاری مشترک می‌توان بر این مسئله فائق آمد.

* آمادگی بلاروس برای همکاری با ایران در تمامی حوزه‌ها و ایجاد رابطه اقتصادی متوازن

وزیر خارجه بلاروس تأکید کرد که این کشور برای همکاری در تمامی حوزه‌ها و ایجاد یک رابطه اقتصادی متوازن با ایران آمادگی دارد.

وی با اشاره به جلسات متعدد در سطوح کارشناسی بین دو کشور، رسیدن توافقات به سطح عملیاتی را نیازمند اراده سیاسی خواند.

در ادامه، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار روسای جمهور دو کشور را ملاقاتی خوب توصیف کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا مسیر تازه‌ای برای ارتقای روابط دو کشور ایجاد شود.

* ابراز تأسف از کاهش حجم تعاملات تجاری دوجانبه

امیرعبداللهیان ضمن ابراز تأسف از کاهش حجم تعاملات تجاری دوجانبه با وجود توافقات صورت‌گرفته بین دو کشور، تصریح کرد که ایران آمادگی دارد تا در حوزه‌هایی نظیر ماشین‌های صنعتی و سنگین، ماشین‌آلات کشاورزی، اتوبوس برقی، قطعات خودرو و اقلام کشاورزی با بلاروس همکاری جدی داشته باشد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با اشاره به عدم برگزاری جلسه کمیسیون مشترک سیاسی و کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در طول چهار سال گذشته، خواهان تشکیل جلسه این کمیسیون‌ها شده و عنوان کرد که ایران در انتظار تعیین رئیس کمیسیون مشترک از سوی طرف مقابل بوده و برای برگزاری جلسه کمیسیون سیاسی در ماه اکتبر آمادگی دارد.

امیرعبداللهیان همچنین اشاره کرد که می‌توان از ظرفیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور بهره گرفت.

لازم به ذکر است وزرای خارجه ایران و بلاروس در حاشیه نشست شانگهای در دوشنبه نیز دیدار و امیرعبداللهیان بر رفع مشکل دانشجویان مشغول به تحصیل در بلاروس تأکید کرده بود. (اینجا بخوانید)

حسین امیرعبداللهیان در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با وزرای خارجه فنلاند، اتریش، هند، لوکزامبورگ، آلمان، کرواسی و همچنین جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه در دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام این‌که دولت سیزدهم مذاکرات را از سر می‌گیرد، تصریح کرد: دولت جدید در حال مرور و مطالعه پرونده مذاکرات انجام شده است. نه اتلاف وقت می‌کند، نه رفتار غیر سازنده آمریکا را می‌پذیرید و نه کشور را معطل وعده‌های توخالی سابقه‌دار خواهد کرد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود