در دیدار وزرای خارجه ایران و دانمارک مطرح شد؛
انتقاد امیرعبداللهیان از فعالیت گروه‌های تروریستی در خاک دانمارک

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای دوجانبه با همتایان خود در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با «جپ کوفود» وزیر خارجه دانمارک دیدار و درباره آخرین وضعیت روابط و همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف دوجانبه و منطقه‌ای گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن اشاره به علاقمندی دولت جدید برای برقراری روابطی متوازن با کشورهای مختلف از جمله در اروپا، بر گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف محیط زیست، انرژی‌های تجدیدپذیر، دارویی، دامپزشکی و بهداشتی تأکید و از اقدام دانمارک در تولید انسولین قلمی در ایران تقدیر کرد.

امیرعبداللهیان با اعلام آمادگی برای مرور روابط و طراحی مسیر توسعه بیشتر روابط دوجانبه، فعال‌سازی ظرفیت‌های کمیسیون مشترک دو کشور و بازگشایی پروازهای مستقیم تهران و کپنهاگ را در رسیدن به این اهداف مؤثر خواند.

وی فعالیت برخی گروه‌های تروریستی در اروپا و حضور برخی از این عناصر در خاک دانمارک را غیر قابل قبول دانست و خواستار اعمال استاندارد واحد برای برخورد با تروریسم شد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در گفتگو با همتای دانمارکی خود به تحریم‌ها اشاره کرد و ادامه داد: دولت فعلی آمریکا در اعمال تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه علیه ملت ایران مسیر دولت قبلی را ادامه داده و این مغایر ادعاهایی است که به صورت روزانه از واشنگتن شنیده می‌شود که می‌خواهند به برجام باز گردند.

امیرعبداللهیان افزود: البته این تحریم‌ها اگرچه محدودیت‌هایی را ایجاد کرده، اما نتوانسته مانعی در روابط خلاقانه تجاری ایران با جهان خارج ایجاد کند و این فرصتی برای هر دو کشور است.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با دانمارک برای ارسال کمک‌های لازم به مردم افغانستان گفت.

امیرعبداللهیان در این‌ نشست همچنین برخی موضوع های کنسولی در مورد مشکلات اتباع ایرانی در خاک دانمارک را مطرح کرد.

وزیر امور خارجه دانمارک همچنین در این دیدار از همکاری مشترک کنسولی برای حل و فصل موضوع‌های مطروحه استقبال کرد.

وی ضمن ابراز تمایل به گسترش همکاری‌ها، اظهار کرد: تحریم‌های یکجانبه علیه مردم ایران قابل قبول نیست، در عین حال لازم است در اولین فرصت گفتگوهای وین از سرگرفته شود.

«جپ کوفود» از اقدام مهم ایران برای کمک به خارج کردن اتباع خارجی از افغانستان تقدیر کرد و افزود: دانمارک ۸۰ میلیون دلار برای کمک‌های انسان‌دوستانه اختصاص داده است و حتما می‌بایست بخشی به آوارگان افغانستان اختصاص یابد.

وزیر خارجه دانمارک در این دیدار بر حمایت دولت متبوع خود از رایزنی‌های منطقه‌ای در حوزه کشورهای خلیج فارس تاکید کرد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود