طالبان:
شروط جامعه بین‌الملل برای به رسمیت شناختن دولت ما غیرقابل قبول است

«ذبیح‌الله مجاهد» معاون وزیر اطلاعات و فرهنگ کابینه موقت طالبان تاکید کرد که از سازمان ملل می‌خواهد نظام جدید افغانستان را به رسمیت بشناسد و این حق ملت افغانستان است.

وی با درخواست از سازمان ملل برای ایجاد زمینه‌های مشترک برای همکاری، تبادل دیپلماتیک و به رسمیت شناختن مشروعیت دولت طالبان اظهار داشت: «ما به دنبال تقویت روابط خود با جامعه بین المللی و یافتن راه‌هایی برای همکاری بر اساس تفاهمات مشترک هستیم. ما می‌خواهیم روابط خوب و سازنده‌ای را با همه کشور‌ها بر اساس فعالیت و منافع مشترک ایجاد کنیم».

سخنگوی طالبان، در مصاحبه با «اسکای نیوز»، ضمن انتقاد از شروط جامعه بین‌الملل برای به رسمیت شناختن دولت طالبان گفت: «این شروط برای ما نامناسب، غیرقابل قبول و مغایر با قوانین بین المللی است. کلیه نگرانی‌های جامعه بین‌الملل قابل حل است، اما این امر مستلزم همکاری و اقدام مشترک است».

پیشتر، سازمان دید‌بان حقوق بشر و سایر سازمان‌های بین المللی نگرانی خود را در خصوص نقض حقوق بشر از سوی نیرو‌های طالبان ابراز کرده بودند، اما طالبان همواره این ادعا‌ها را رد کرده است.

در خصوص بمب‌گذاری‌های اخیر در «ننگرهار» تصریح کرد: «ما به حملات سازمان داعش پایان می‌دهیم و آن تحت کنترل است».

مجاهد در ادامه با تقدیر از امارات گفت: «دولت در خط مقدم کشور‌هایی بود که کمک‌های فوری غذایی و درمانی به افغانستان را ارسال کردند. تیم فنی امارات نقش مهمی در راه‌اندازی فرودگاه کابل ایفا می‌کند تا خود را برای باز شدن کامل برای پرواز‌های بین‌المللی آماده کند».

وی در بخش دیگری از این مصاحبه در خصوص موضوع زنان گفت: «کار‌ها برای یافتن سازوکاری که مشارکت گسترده زنان را در بخش‌های مختلف مطابق با قوانین شریعت تضمین کند، در جریان است».

سخنگوی طالبان در ادامه بر ضرورت آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده افغانستان در بانک‌های خارجی و آمریکایی تاکید کرد و گفت: «این حق مردم افغانستان است. طالبان از ایالات متحده آمریکا می‌خواهد که دارایی‌های دولت افغانستان را آزاد کند و بی‌عدالتی نکند».

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود