پیشروی مهم ارتش یمن در ارتفاعات راهبردی اطراف مأرب

درگیری‌های شدیدی بین ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با مزدوران وابسته به دولت مستعفی یمن به ریاست «عبد ربه منصور هادی» در جبهه‌های شهر «الجوبه» واقع در استان مأرب در مرکز این کشور در جریان است.

پایگاه خبری الخنادق گزارش داد، با توجه به اهمیت ارتفاعات «ملعا»، بیشترین درگیری در مواضعی است که باعث اشراف کامل بر منطقه شود. لذا نیروهای یمنی موفق شدند در این ارتفاعات، پیشروی چشمگیری به دست آوردند.

منابع میدانی درباره اهمیت راهبردی این ارتفاعات گفتند که سلسله جبال ملعا، مهمترین ورودی به الجوبه از سمت جنوب است. این منطقه نیز به شهرستان «حریب» وصل است که در کنترل نیروهای صنعاء قرار دارد.

به گفته این منابع، هر طرفی بتواند این مواضع را به دست گیرد، می‌تواند بر کل مناطق اطراف، احاطه داشته باشد، مسیرهای امدادرسانی استان مأرب را ببند و منطقه را تحت تسلط آتشباری خود داشته باشد.

منابع مذکور تأکید کردند، با وجود حملات هوایی گسترده ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی به خط ارتباطی حریب و الجوبه از یک سو و حریب-العبدیه از سوی دیگر، ولی نیروهای دولتی یمن موفق شدند محاصره العبدیه را کامل کنند. هدف این نیروها، جدا کردن این شهر از درگیری با نیروهای دولت مستعفی است.

به گفته این منابع، پیشروی ارتش یمن که در مدت زمان کوتاهی صورت گرفت، باعث شده که مزدوران ائتلاف سعودی، در تنگنا قرار گیرند؛ زیرا نیروهای صنعاء کنترل بیشتر محورهای تأثیرگذار بر جنگ مأرب است.

ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی از مارس ۲۰۱۵ و در حمایت از از رئیس جمهور فراری یمن، تجاوز خود به مردم یمن را آغاز کردند و تا کنون موفق نشدند به اهداف خود دست پیدا کنند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود