تخت روانچی:
نیروهای خارجی ناخوانده بدون هیچ پیش شرطی خاک سوریه را ترک کنند

«مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل امروز (سه شنبه) در نشست شورای امنیت سازمان ملل در خصوص تحولات سیاسی امنیتی سوریه شرکت کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی گفت: در نتیجه تلاش نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه و همکاری دولت سوریه، انتظار می رود نشست بعدی کمیته قانون اساسی بزودی برگزار شود. این یک رخداد دلگرم کننده است.

تخت روانچی خاطرنشان کرد: ما مجدداً حمایت خود را از تلاشهای فرستاده ویژه دبیرکل در امور سوریه و تعامل سازنده دولت سوریه در تسهیل فعالیت این کمیته اعلام می‌کنیم.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار داشت: ما روسای مشترک کمیته را نیز به همکاری سازنده بر اساس روحیه انعطاف‌پذیری و مصالحه تشویق می کنیم.

وی ادامه داد: کمیته باید بدون هیچگونه دخالت یا فشار خارجی به کار خود ادامه دهد. تعیین هرگونه مهلت ساختگی برای پایان فعالیت آن یا هر شرایط و الزامات مشابه دیگر، بر فعالیت کمیته تأثیر منفی خواهد داشت.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: باید تضمین شود که این یک روند سیاسی واقعاً به رهبری سوریه، متعلق به سوریه و تسهیل شده توسط سازمان ملل است.

وی افزود: به موازات کار کمیته، باید تلاش های جدی در زمینه‌های دیگر نیز انجام شود. قبل از هر چیز، اشغال بخش هایی از سوریه باید خاتمه یابد و بر این اساس، تمام نیروهای خارجی ناخوانده باید آن کشور را بدون هیچ پیش شرط یا تأخیر بیشتر ترک کنند.

وی ادامه داد: همچنین شورای امنیت باید به مسئولیت خود عمل کرده و رژیم اسرائیل را وادار سازد تا فوراً به تجاوزات خود به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه پایان دهد. چنین اقدامات ماجراجویانه ای که ما آن را به شدیدترین نحو محکوم می‌کنیم، نقض آشکار حقوق بین الملل بوده و صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی را تهدید می کند.

تخت روانچی عنوان کرد: به علاوه، مبارزه با تمام گروههای تروریستی باید بی وقفه ادامه یابد چون حضور و فعالیتهای جنایتکارانه آنها امنیت و تمامیت ارضی سوریه و همچنین صلح و امنیت منطقه را تهدید می کند.

وی افزود: ما فعالیتهای جدایی‌طلبانه یا ابتکارات نامشروع خودگردانی در سوریه را رد و هرگونه تلاش برای حمایت از آنها را محکوم می‌کنیم. حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی سوریه باید توسط همه کاملاً محترم شمرده شود.

وی بیان کرد: همچنین، بازسازی سوریه و بازگشت پناهندگان و آوارگان باید به موازات هم ادامه یابد. آنها اقداماتی مرتبط و تقویت کننده یکدیگر هستند.این امر مستلزم سیاست زدایی از کمکهای بشردوستانه و بازگشت پناهندگان و آوارگان است چون سیاسی شدن این امور فقط موجب طولانی شدن بحران سوریه و رنج مردم آن که نتیجه بیش از ۱۰ سال درگیری است، می‌شود.

وی افزود: در این زمینه، ما لازم می‌دانیم مفاد قطعنامه ۲۵۸۵ را یادآوری کنیم که طبق آن شورای امنیت از تمام کشورهای عضو خواسته است برای رسیدگی به نیازهای فوری مردم سوریه گامهای عملی اتخاذ کنند.

وی ادامه داد: اشاره به «گامهای عملی» در این قطعنامه به معنای درخواست حذف تحریمهای یکجانبه است. چون قطعنامه ۲۵۸۵ نتیجه یک مصالحه از جمله از طرف کشورهای اصلی اعمال کننده چنین تحریم هایی است، ما از آنها می‌خواهیم به وعده‌های خود عمل کنند، تعهدات خود طبق آن قطعنامه را جدی بگیرند و تمام تحریمهای غیرقانونی علیه سوریه را که از علل عمده وضعیت بشردوستانه کنونی آن کشور هستند، لغو کنند.

تخت روانچی خاطرنشان کرد: ما مجدداً بر موضع اصولی خود تأکید می کنیم که بحران سوریه باید به صورت مسالمت آمیز و طبق اصول حقوق بین‌الملل، بویژه احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی دولتها، عدم دخالت در امور داخلی یا خارجی آنها و حل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی حل و فصل شود.

وی گفت: در پایان حمایت جمهوری اسلامی ایران را از مردم و دولت سوریه برای بازگرداندن وحدت و تمامیت ارضی کشورشان تکرار می کنم.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود