تحریم مشترک آمریکا و قطر علیه «شبکه مرتبط با حزب‌الله»

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در اقدامی هماهنگ با حکومت قطر «یک شبکه مرتبط با حزب‌الله لبنان»، متشکل از ۷ شخص و یک شرکت را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده این وزارتخانه با همراهی حکومت قطر، در اقدامی هماهنگ یکی از شبکه‌های مالی اصلی حزب‌الله در شبه جزیره عربستان را هدف قرار داده است.

ایالات متحده اکتبر ۱۹۹۷ گروه حزب‌الله تهران را علی‌رغم نفوذش در لبنان به عنوان یک «سازمان تروریست خارجی» اعلام کرد. این کشور چها سال بعد حزب‌الله را در «فهرست خاص تروریست‌های خارجی» قرار داد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اشخاصی را که در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند به ارسال ده‌ها میلیون دلار پول به حزب‌الله از طریق نظام مالی و همچنین با پول نقد متهم کرده است.

حاکمیت آمریکا بعد از موفقیت حزب‌الله در مقابله با گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق تلاش‌ها برای تشدید فشارها علیه این گروه را تشدید کرده و در تلاش است کشورهای اروپایی و سایر کشورها را نیز با اهداف خود همراه کند.

حدود دو ماه پیش گروهی از اعضای هر دو حزب مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه‌ای معرفی کرده و از اتحادیه اروپا خواستند تمایز موجود فعلی میان حزب‌الله به عنوان سازمانی سیاسی و نظامی را حذف کنند.

این قطعنامه را ۵ قانونگذار حزب دموکرات و ۵ قانونگذار حزب جمهوری‌خواه روز ۵ مردادماه معرفی کرده‌اند و خواسته‌اند کشورهای عضو اتحادیه اروپا تمام حزب‌الله را به عنوان «سازمان تروریستی» بشناسند.

آمریکا، حزب‌الله لبنان را در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» از منظر این کشور قرار داده است. برخی از کشورهای اروپایی میان شاخه نظامی حزب‌الله و شاخه سیاسی آن تمایز قائل شده‌اند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شاخه نظامی حزب‌الله را در فهرست تحریم‌های مرتبط با گروه‌های اصطلاحاً تروریستی قرار داده‌اند اما شاخه سیاسی حزب‌الله مشمول چنین تحریم‌هایی نیست.

آمریکا از چند سال پیش در راستای تلاش برای پایین آوردن محبوبیت حزب‌الله در لبنان کشورهای اروپایی را برای تروریستی اعلام کردن کل حزب‌الله تحت فشار شدید قرار داده است. آمریکا همچنین چندین بانک و شخصیت لبنانی را به اتهام ارتباط حزب‌الله در فهرست تحریم قرار داده است.

اقدامات آمریکا در لبنان بارها مورد انتقاد کارشناسان و تحلیلگران سیاسی قرار گرفته که می‌گویند حزب‌الله نقش مهمی در حفظ آرامش و ثبات لبنان و مبارزه با گروه‌های تروریستی و افراطی در منطقه داشته است.

در همین راستا، دولت انگلیس دی‌ماه سال ۱۳۹۸ نام جنبش مقاومت «حزب‌الله» لبنان را به صورت کامل در لیست سازمان‌هایی که از نظر لندن تروریستی است، قرار داد. «اسرائیل کاتص» وزیر خارجه وقت رژیم صهیونیستی چندی بعد اعلام کرد که لندن این اقدام را بنا به درخواست تل‌آویو انجام داده است.

اتحادیه اروپا سال ۲۰۱۳ به درخواست بلغارستان شاخه نظامی حزب‌الله را در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی قرار داده بود.

«پیتر میجر»، قانونگذار آمریکایی و از از دیگر حامیان قعطنامه‌ای که در مردادماه ارائه شده گفت: «تمایزگذاری اتحادیه اروپا بین شاخه سیاسی و نظامی حزب‌الله هم دور از صداقت است و هم کمک چندانی به مقابله با تلاش‌های این سازمان برای درآمدزایی و جذب نیرو نمی‌کند.»

او در ادامه گفت: «این قطعنامه از اتحادیه اروپا می‌خواهد این واقعیت را به رسمیت بشناسد که حزب‌الله سازمانی تماماً تروریستی است و گام‌هایی برای مقابله بهتر با فعالیت‌های مخرب این سازمان در سراسر دنیا بردارد.»

در سال‌های گذشته چنانکه سیاست‌هایی مانند حمایت آمریکا از فرقه منافقین و یا نقش این کشور در شکل‌گیری داعش نشان داده‌اند، «تروریسم» از نگاه واشنگتن نه بر اساس ملاک‌های واقعی شاخص این مفهوم بلکه بر اساس منافعی که برای آمریکا به همراه داشته تعریف شده و محک زده شده است.

عملکرد مقام‌های آمریکایی به وضوح نشان می‌دهد آنها ابایی از این ندارند که جنایت‌پیشگی‌های گروهی که با آنها دشمن مشترک دارند را «آزادی‌خواهی» و مقابله با داعش توسط کشورها و گروه‌های ناهمسو را «تروریسم» و «اقدام مخرب در منطقه» لقب دهند.

از همین روست که آمریکا در سال 2011 حاضر می‌شود فرقه منافقین را علی‌رغم سابقه آشکارش در کشتار غیرنظامیان از فهرست گروه‌های تروریستی خارج کند، یا در سال 2012 علی‌رغم علم به اینکه حمایت از معارضان مسلح سوری تشکیل گروهی مانند داعش را به همراه خواهد داشت، تداوم این سیاست را در دستور کار قرار می‌دهد و یا در سال 1979 به عنوان بخشی از «دکترین ریگان» حمایت از تروریست‌ها در افغانستان را پیگیری می‌کند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود