سید حسن نصرالله:
انتخابات پارلمانی باید در موعد مقرر برگزار شود/ آمریکا در پی ایجاد جنگ داخلی در افغانستان است

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه امروز دوشنبه به بررسی تحولات لبنان و منطقه پرداخت و تأکید کرد که آمریکا در لبنان و افغانستان و منطقه خاورمیانه در حال مشکل‌تراشی است.

نصرالله تأکید کرد که حزب الله در پی برگزاری انتخابات در زمان مشخص خود است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد از اینکه که هیچ یک از طرف‌های لبنانی خواستار تعویق انتخابات پارلمانی باشند.

وی در آغاز سخنرانی خود به مسئله انتخابات پرداخت و گفت: «ما خواستار برگزاری انتخابات در زمان معین هستیم… ما پس از بحث با گروه‌های سیاسی به این نتیجه رسیدیم که هیچ گروهی خواستار تمدید فعالیت پارلمان کنونی نیست».

دبیر کل حزب الله با بیان اینکه این جنبش در زمینه انتخابات مظلوم واقع شده است، تصریح کرد: «ما برای اصلاح قانون اساسی به منظور تغییر سن رأی و کاهش آن به ۱۸ سال، تلاش کردیم…، ولی متأسفانه بسیاری از فراکسیون‌ها مخالف تغییر این سن هستند به جز حزب الله و جنبش امل».

باید به پیشنهاد ایران درباره برق لبنان پاسخ داد

نصرالله در ادامه به مسئله قطعی برق در لبنان پرداخت و گفت: «تاریکی فراگیر به معنای ورود به یک فاجعه برای همه مردم لبنان هستیم… از دولت می‌خواهیم که برق را در صدور اولویت و دستور کار خود قرار دهد تا راهکاری پیا کند، نه اینکه فقط راهکار‌های گذرا مشخص شود».

وی با بیان اینکه از شرق و غرب پیشنهاد‌های متنوعی برای حل مشکل برق لبنان وجود دارد، تصریح کرد: «باید تکلیف این موضوع مشخص شود… اگر آمریکا مانع حل مشکل برق لبنان است، باید این مسئله علنی شود تا اقدامات مقتضی صورت گیرد… باید به پیشنهاد وزیر خارجه ایران برای حل مشکل برق لبنان، پاسخ داد».

دبیر کل حزب الله ادامه داد: «تصور کنید که یک مسئول لبنانی از مسئول ایرانی بخواهد که وی از آمریکا بخواهد تا به لبنان کمک کند. این دیگر چه مسئولیت‌پذیری است؟!… باید مشکل برق به صورت بنیادین حل شود… آمریکا از نظر ما دشمن است و دشمن نیز هر کاری انجام می‌دهد. ولی کسانی که می‌گویند آمریکا همپیمانشان است، از این کشور معافیت بگیرند».

میزان استقبال از گازوئیل ایران، بیش از حد انتظار بود

نصرالله در بخش دیگری سخنرانی خود به ارسال سوخت به لبنان پرداخت و تأکید کرد: «مرحله دوم واردات سوخت، در اکتبر صورت خواهد گرفت… در مسئله سوخت نمی‌خواهیم با شرکت‌ها و پمپ بنزین‌ها رقابت کنیم، بلکه نیاز‌های ضروری را رفع کردیم».

وی با اشاره به کمک‌های ایران و سوریه برای انتقال سوخت به لبنان، تصریح کرد که همپیمانان مسئولان دولتی لبنان هیچ اقدامی در این زمینه برای این کشور انجام ندادند و میزان استقبال از گازوئیل ایران، بیش از حد انتظار بود.

نصرالله با بیان اینکه «ایران دیگر بیشتر از این چه کند؟ سوخت داده و گفته آماده ساخت دو نیروگاه یا احداث مترو است»، خاطر نشان کرد: «شما [سیاسیون و دولت لبنان]هستید که کاری نمی‌کنید… بیم آن می‌رود که عامدانه کاری برای شبکه برق لبنان نمی‌کنند تا فرو بپاشد تا بهانه‌ای برای خصوصی‌سازی آن شود».

دبیر کل حزب الله با بیان اینکه واردات گازوئیل در حال حاضر، اولویت دارد، تأکید کرد: «شنیدیم که حکومت قصد دارد از ایران گازوئیل خریداری کند. ما از این مسئله حمایت می‌کنیم و تسهیلات لجستیک را برای آن تضمین می‌کنیم».

خواستار مشخص شدن حقیقت انفجار بیروت هستیم

نصرالله در ادامه به مسئله انفجار بیروت پرداخت و گفت: «درباره پرونده تحقیق درباره انفجار در بندر، ما خواستار تحقیق هستیم و بر آن تأکید داریم و از تحقیق دست برنخواهیم داشت… قاضی کنونی به جای درس گرفتن از اشتباهات قاضی قبلی، این اشتباهات را تکمیل و بدتر از او عمل کرد».

وی ادامه داد: «ما از کسانی هستیم که از نظر روحی، سیاسی و رسانه‌ای، از انفجار بیروت، ضربه خوردیم… از دیدگاه انسانی نیز ما خواستار [مشخص شدن]حقیقت و بازخواست هستیم… برخی، از خون شهدا و افراد زخمی در پی سوء استفاده‌های سیاسی هستند».

دبیر کل حزب الله خطاب به قاضی و بازپرس این پرونده گفت: «اصل این است که جناب بازپرس، به خانواده‌های شهدا بگویی که چه کسی کشتی [حامل نیترات آمونیوم]را وارد بندر کرد… با دستور چه کسی وارد کرد؟ این‌ها سوالاتی است که قاضی پرونده باید به پاسخ آن برسد… قاضی پرونده نباید اشتباهات قاضی سابق را تکرار کند… بازپرس در پی تسویه حساب‌های سیاسی است».

آمریکا در پی ایجاد جنگ داخلی در افغانستان است

نصرالله در بخش دیگر سخنرانی خود به وضعیت افغانستان پرداخت و گفت که انفجار چند روز پیش در قندوز، «بسیار دردناک بود که هر انسانی را به درد می‌آورد… ما در غم خانواده‌های مظلوم شریک هستیم و این حادثه را محکوم می‌کنیم».

وی با بیان اینکه گروه تروریستی داعش این جنایت را مرتکب شد، خاطر نشان کرد: «آمریکا مسئول [این جنایت]نیز هست؛ زیرا آمریکا داعش را از عراق به افغانستان منتقل کرد… وظیفه امروز داعش، ایجاد تنش داخلی است که به جنگ داخلی در افغانستان منجر شود».

دبیر کل حزب الله ادامه داد: «مسئولیت مسئولان کنونی افغانستان حمایت از شهروندان –بدون توجه به مذهب یا دین آنان- است… داعش در افغانستان یک عملیات هم ضد نیرو‌های آمریکایی انجام نداده است… سؤال این است که چرا آمریکا داعش را به افغانستان انتقال داد؟… آمریکایی‌ها مرحله پساخروج از افغانستان را تدارک دیده‌اند.. این مرحله همان فراهم سازی مقدمات آغاز جنگ داخلی در افغانستان است».

نصرالله در پایان به مسئله ترور شهید «نزار بنات» پرداخت و گفت: «به نوارهایش گوش می‌دادم و از تفکرات وی درباره فلسطین و جنگ‌های منطقه خوشم می‌‎آمد… از تشکیلات خودگردان فلسطین، خواستار عدالت هستم و نباید خون وی ضایع شود».

انتهای پیام/

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود