شهریاری:
دشمن با راه‌اندازی جنگ حضور خود را در منطقه موجه جلوه می‌دهد

حجت‌الاسلام حمید شهریاری، دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در اختتامیه سی‌وپنجمین دوره کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که امروز اول آبان‌ماه در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، با قدردانی از علمای جهان اسلام، اظهار داشت: سی‌وپنجمین دوره کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با موضوع اتحاد و صلح و پرهیز از نزاع برگزار شد.

وی با بیان اینکه ما در طول هفته وحدت برنامه‌های متنوعی برای مهمانان داخلی و خارجی داشتیم، افزود: در ایام کرونا اولین باری است که توفیق برپایی حضوری کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی را داشتیم. همچنین در کنار برنامه حضوری، برخی از علمای جهان اسلام به صورت وبیناری در این همایش شرکت کردند.

حجت‌الاسلام شهریاری با اشاره به اینکه در این دوره کنفرانس وحدت اسلامی ۳۰۰ سخنران به صورت وبیناری داشتیم، تصریح کرد: افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با حضور رئیس جمهور برگزار شد که با شرایط کرونا ۳۵ نفر مهمان از کشورهای مختلف حضور داشتند.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه ۱۰ نفر از علمای اسلام در افتتاحیه سخنرانی داشتند،گفت: بعد از ظهر افتتاحیه نیز دو‌جلسه با حضور مهمانان خارجی داشته و ۱۵ نفر از مهمانان حضوری بر اساس موضوعات این دوره از کنفرانس وحدت اسلامی سخنرانی کردند.

حجت‌الاسلام شهریاری با اشاره به اینکه دو وبینار در دومین روز کنفرانس وحدت برپا شد و پس از آن میهمانان به مرقد امام خمینی (ره) مشرف شده و برخی هم به قم تشرف یافتند، افزود: بعضی از مهمانان خارجی در هفته وحدت در نماز جمعه شرکت کردند و پس از آن از برخی مناطق گردشگری تهران بازدید داشتند.

‌‌وی با بیان اینکه امسال بیش از ۵۰ مهمان از ۳۹ کشور جهان حضور داشتند و‌ طی ۶ ماه اخیر بیش از ۴۶۰ سخنرانی وبیناری برگزار شد، تصریح کرد: امروز شاهد جنگ و‌ خونریزی در جهان اسلام هستیم و به دلیل این گرفتاری‌ها موضوع کنفرانس بین‌المللی وحدت را اتحاد و‌ پرهیز از تنازع در جهان اسلام قرار دادیم.

‌دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه با وجود اهمیت صلح مشکلاتی در جهان اسلام داریم، تصریح کرد: استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا در تلاش هستند تا با جنگ در جهان اسلام، حضور خود را در منطقه موجه جلوه دهند. وجود برخی علمای وابسته به آنها که زمینه مناسب برای حضور استکبار را فراهم آورده و منافع خود را با منافع آنها گره زدند، عادی سازی روابط با استکبار را دامن ‌‌زده است.

‌حجت‌الاسلام شهریاری تصریح کرد: جهالت یا خیانت پیروان برخی فرق اسلامی، با توهین به مقدسات دیگری یا تکفیر، ‌قتل و غارت از مسلمانان، اتخاذ تصمیم حکومتی توسط خاندان فامیل، وجود نگاه قومیتی‌ و طایفه‌ای شبیه صدر اسلام توسط برخی ملت‌های اسلامی و تبعیت از تعصبات کور مشکلاتی است که امروزه دنیای اسلام با آن مواجه است.

‌وی به دیگر مشکلاتی که دنیای اسلام با آن دست و پنجه نرم می‌کند، اشاره کرد و گفت: وجود احزاب معارض و ترویج سوء ظن و سیاست حذف مخالفان، وجود رقابت در بین کشورهای اسلامی برای غلبه بر رقیب فرضی باید اصلاح شود. ما برای هر کدام از این مشکلات راه‌حلی داریم که باید برای عملیاتی شدن آن تلاش کنیم.

‌دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه مقاومت در برابر استکبار جهانی با ایجاد نظام فرهنگی، اقتصادی و سیاسی در برابر دنیای استکبار، استفاده از تجربه جنگ تحمیلی و مبارزه با داعش امری مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد، خاطر نشان کرد: علما باید از همراهی با حکومت استبداد خودداری و رحمت و دوستی بین مسلمانان را ترویج کنند.

‌وی با اشاره به اینکه باید اجتهاد بین مذاهب را ترویج کرده و‌ افشاگری در برابر خیانت‌ها را به صورت جدی دنبال کنیم، افزود: قومی‌گرایی خلاف اسلام است و همه باید بدانند ملاک برابری رعایت تقوا و ولایت الهی است.‌گروه‌ها و احزاب معارض باید روش عقلانی برای حل مشکلات را انتخاب کرده و از نزاع داخلی پرهیز کنند.

‌حجت‌الاسلام شهریاری با بیان اینکه رقابت سالم بین کشورهای اسلامی عیب نیست بلکه حسن است، گفت: در تعارض منافع باید از روش عقلایی و مقبول بین‌المللی برای حل اختلافات بهره برد که امیدواریم با اتحاد مسلمانان، صلح عادلانه و‌ مدارای عاقلانه در جهان گسترده شود.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود