تاکید پوتین و جانسون بر حفظ برجام

رئیس جمهور روسیه و نخست وزیر انگلیس در گفتگو با هم بر حفظ برجام تاکید کردند.

به نوشته خبرگزاری «تاس» کرملین دوشنبه شب به وقت تهران اعلام کرد که وضعیت پیرامون توافق هسته‌ای ایران از جمله موضوعاتی بود که «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه و «بوریس جانسون»، نخست وزیر انگلیس در مکالمات تلفنی خود مورد بحث قرار دادند.

در این بیانیه آمده است: «سران روسیه و انگلیس بر حفظ برجام به عنوان عامل اصلی تضمین امنیت منطقه و حفظ عدم اشاعه سلاح اتمی است، موافقت کردند.»

به نوشته تاس، این اولین تماس تلفنی پوتین با جانسون از ۸ مه ۲۰۲۰ به این سو است.

ایران در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشور‌های موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

دولت آمریکا در راستای اهداف خصمانه خود علیه جمهوری اسلامی اسلامی ایران و پیشبرد جنگ اقتصادی علیه این کشور تحریم‌هایی را به بهانه‌های مختلف وضع کرده است. واشنگتن شرکت‌های آمریکایی و شرکت‌های مستقر در کشور‌های ثالث را به تبعیت از این تحریم‌ها ملزم می‌کند.

دولت «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا علی‌رغم اعتراف به شکست سیاست فشار حداکثری علیه ایران از انجام اقداماتی که برای بازگشت به برجام ضروری بوده خودداری کرده و عملاً پیگیری سیاست ترامپ را علیه ایران در دستور کار قرار داده است.

بایدن و مشاورانش گفته‌اند قصد دارند آمریکا را به برجام بازگردانند، اما می‌خواهند از بازگشت به برجام به عنوان «سکویی برای قوی‌تر و طولانی‌تر کردن» این توافق استفاده کنند.

جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد. تهران البته تأکید کرده اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد.

تاکنون شش دور مذاکره در شهر وین در اتریش میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده، اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به تازگی با اشاره به گفتگو‌های اخیر ایران با اتحادیه اروپایی در تهران و ادامه آن در بروکسل گفت: «به‌زودی مذاکرات هسته‌ای با ۱+۴ از سر گرفته خواهد شد.»

«علی باقری» معاون سیاسی وزیر امور خارجه روز دوشنبه در توئیتی اعلام کرد: «روز چهارشنبه، هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام (انریکه مورا) را در بروکسل ملاقات خواهم کرد تا گفت‌وگوهایمان را درباره مذاکرات نتیجه محور ادامه دهیم.»

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود