برقراری آرامش نسبی در خطوط مرزی ارمنستان با جمهوری آذربایجان

وزارت دفاع ارمنستان یکشنبه شب به وقت تهران اعلام کرد که وضعیت در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان که پیش از این تیراندازی در آن گزارش شده بود، نسبتا آرام است.

به گزارش خبرگزاری «تاس» وزارت دفاع جمهوری ارمنستان در بیانیه‌ای بدین منظور اعلام کرد: «از ساعت ۱۹:۰۰ به وقت محلی (وضعیت در بخش شرقی مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان، مکانی که نیروهای جمهوری آذربایجان اوایل امروز در تلاش برای پیشروی بودند، نسبتا آرام است و هیچ تیراندازی گزارش نشده است. مذاکراتی در حال انجام است و به نیروهای ارمنستانی تلفاتی وارد نشده است.»

به گفته این وزارتخانه،گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر پیشروی خودروهای زرهی ارتش جمهوری آذربایجان در خاک ارمنستان صحت ندارد.

وزارت دفاع ارمنستان یکشنبه بعد از ظهر به وقت تهران از تلاش نیروهای جمهوری آذربایجان در پیشروی به سمت مواضع نیروهای ارمنستان خبر داد. وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که ساعت ۱۳:۰۰ به وقت محلی، یگان‌های نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان تلاش کردند به سمت مواضع نیروهای این کشور در جهت شرقی مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان پیشروی کنند. به دنبال این حادثه، تیراندازی شدید بین طرفین رخ داد و نیروهای مرزی ارمنستان از تلاش دشمن برای استقرار در منطقه جلوگیری کردند. وزارت دفاع ارمنستان وضعیت مناطق مرزی را همچنان متشنج اعلام کرده است.

این وزارتخانه روز شنبه نیز از شلیک نیروهای جمهوری آذربایجان به سوی نیروهای ارتش ارمنستان در خطوط مرزی خبر داد. وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که در ۱۳ نوامبر (شنبه ۲۲ آبان) ساعت ۱۲:۱۰ بعد از ظهر به وقت محلی، یگان‌های نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان به مواضع نیروهای ارمنستان واقع در منطقه «گغارکونیک» در خط تماس نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان تیراندازی کردند.

وزارت دفاع ارمنستان در بیانیه خود افزود که نیروهای این کشور نیز در واکنش به اقدام طرف مقابل، به سوی مواضع نیروهای جمهوری آذربایجان شلیک کردند. ارمنستان اعلام کرده که در این درگیری مسلحانه، نیروهای ارمنستان متحمل تلفاتی نشدند.

کریدور قره باغ نیز روز شنبه به دنبال حادثه ایست بازرسی از سمت نیروهای ارمنستان برای مدت کوتاهی بسته شد.این حادثه صبح شنبه از سمت نیروهای ارمنستان رخ داد و بنابر برخی گزارش‌ها سه نظامی جمهوری آذربایجان مجروح شدند.

پس از آن که مسکو توافق آتش‌بس را با میانجیگری انجام داد و به ۴۴ روز خصومت بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر قره باغ کوهستانی پایان داد، نیروهای حافظ صلح روسی نوامبر گذشته در امتداد این کریدور ۲۵ کیلومتری و عرضی پنج کیلومتری مستقر شدند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود