دولت آمریکا بار دیگر ایران را به نقض «آزادی‌های مذهبی» متهم کرد

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در گزارش سالانه موسوم به «آزادی‌های مذهبی» بدون ارائه هیچگونه مدرک و سند مستدل، بار دیگر ایران را به نقض آزادی‌های مذهبی و حقوق بشر متهم کرد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین نام روسیه را در کنار چند کشور از جمله چین، اریتره، کره شمالی، پاکستان، عربستان، ایران به فهرستی که طبق ادعای واشنگتن، کشورهای منشاء نگرانی‌های جدی از لحاظ آزادی‌های مذهبی قلمداد می‌شوند، اضافه کرده است.

این گزارش به موجب «قانون آزادی‌های مذهبی کشورها» که در سال ۱۹۹۸ به تصویب کنگره آمریکا رسیده، تنظیم و هر ساله تقدیم نهاد قانونگذار آمریکا می‌شود.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه وزارت خارجه آمریکا در این گزارش خود که روز چهارشنبه منتشر شد گفت ایالات متحده از تعهد خود به حمایت ازآزادی‌های، عقیدتی مذهبی در هیچ کشوری دست نخواهد کشید.

بلینکن بدون ارائه سند و مدرکی از ایران، میانمار، کره شمالی، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، عربستان سعودی و ترکمنستان به عنوان ناقضان سیستماتیک آزادی‌های مذهبی اشاره کرد و کشورهای الجزایر، کومور، کوبا، نیکاراگوئه و اریتره را به عنوان ناقضان جدید حقوق بشر ذکر کرد.

بلینکن در این گزارش از تحت فشار قرار دادن دولت‌های کشورهای یاد شده و کمک به اعضای جوامع مذهبی ( گروه‌های برانداز تحت حمایت سازمان سیا) خبر داد.

جمهوری اسلامی ایران همواره گزارش‌های موسوم به «آزادی‌های مذهبی» که وزارت خارجه آمریکا منتشر کرده را غیر واقع‌بینانه دانسته و از تهیه آنها با هدف بهره‌برداری‌های سیاسی انتقاد کرده است. برخی از کشورهای دیگر هم از انتشار این گزارش‌ها انتقاد کرده و آن را بهانه‌ای برای دخالت در امور داخلی خود توسط آمریکا توصیف کرده‌اند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود