ربیعی:
ایران حق خود را برای اقدام علیه عاملین و مباشرین خرابکاری نطنز محفوظ می داند

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: در یکشنبه حمله ای تروریستی و خرابکارانه در نطنز اتفاق افتاد که خسارت هایی هم به همراه آورد. اقدامی که علیه مرکز غنی سازی نطنز انجام شد، نشان دهنده شکست دشمنان پیشرفت صنعتی و سیاسی کشور برای جلوگیری از توسعه چشمگیر کشور از یک سو و مذاکرات موفق برای رفع تحریم های ظالمانه از سوی دیگر است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن این حرکت مذبوحانه و با تاکید بر ضرورت برخورد جامعه بین المللی و آژانس بین المللی انرژی اتمی با این تروریسم هسته ای، حق خود را برای اقدام علیه عاملین، آمرین و مباشرین این حمله را محفوظ می داند.

ربیعی اظهار داشت: همینطور برای ناکام گذاشتن اهداف آمرین این حرکت تروریستی، جمهوری اسلامی ایران با جدیت گسترش فناوری هسته ای از یک طرف و تلاش برای رفع تحریم های ظالمانه را از طرف دیگر ادامه خواهد داد.

وی تاکید کرد: این خرابکاری هرچند موقتاً آسیب های محدودی به فعالیت غنی سازی وارد کرده اما سازمان انرژی اتمی اطمینان داده است که در مدت زمان کوتاهی بخش بزرگی از آسیب ها را جبران و در مسیر بازسازی بنابر تصمیم اتحاذ شده از فناوریهای جدیدتر استفاده خواهد شد.

ربیعی افزود: برای ما کاملاً روشن است که ریشه این اقدام تروریستی، عصبانیت دشمنان صهیونیستی از تلاش اعضای برجام برای احیای کامل این توافق در هفته های گذشته است و هدف نهایی آن جلوگیری از ادامه این روند دیپلماتیک سازنده است. البته ما متعهد به تلافی هم سطح در زمان و با شدتی متناسب هستیم اما اجازه نخواهیم داد که دشمنان به اهداف سیاسی خود دست پیدا کنند.

وی تصریح کرد: از همه طرف های برجام و همینطور دولت آمریکا که خود را طرفدار دیپلماسی می داند، انتظار داریم که این حمله را محکوم کرده و تعهد خود را به اعلام تعارض اقدامات خرابکارانه و تروریستی را با فرایندهای دیپلماتیک جاری اعلام کنند.

ربیعی گفت: پاسخ به خرابکاری در سایت هسته‌ای نطنز در موقع خود داده می شود، برای ما کاملا روشن است ریشه این اقدام، عصبانیت به دلیل تلاش طرف‌های برجام برای احیای آن است.

خرابکاری در کانال برق صورت گرفته

وی ادامه داد: ایران ضمن محکوم کردن این حرکت و تاکید برخورد جامعه بین المللی با این تروریسم هسته‌ای، حق خود برای اقدام علیه عاملین و مباشرین این حمله را محفوظ می‌داند. دولت ایران برای ناکام گذاشتن این هدف، با جدیت گسترش فناوری هسته‌ای و تلاش برای رفع تحریم را ادامه خواهد داد.

ربیعی اظهار داشت: خرابکاری در کانال برق صورت گرفته است. این حمله از بیرون نبوده است. بلکه خرابکاری از داخل است. رفع مشکل بوجود آمده به سرعت انجام می گیرد و اینکه می گویند نطنز ۶ یا ۹ ماه از کار افتاده است حرف عبثی است.

وی در مورد سفر وزیر خارجه روسیه به ایران تصریح کرد: این سفر جهت گسترش روابط همکاری های دو جانبه انجام خواهد شد. بر این اساس این سفر برای تمدید سند ۵ ساله همکاری های دو جانبه (موافقتنامه تاسیس و چارچوب فعالیت مراکز فرهنگی) که به امضای دو وزیر خارجه خواهد رسید، انجام می شود. همچنین در خصوص مذاکرات وین و رفع تحریم ها تبادل نظر خواهد شد.

ربیعی درباره تصمیمات دولت در مورد بازنشستگان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: در جلسه هیات دولت بنابر پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزایش مستمری حداقل‌بگیران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی به میزان ۳۹ درصد و برای سایر سطوح (غیرحداقل‌بگیر) ۲۶ درصد به علاوه مبلغ ثابت ۲۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان به تصویب رسید.

وی تصریح کرد: با تلاشهای سازمان تامین اجتماعی، دریافتی بازنشستگان حداقل بگیر دارای همسر و دو فرزند پس از اعمال ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی(افزایش سنواتی) نسبت به مجموع مستمری متناسب سازی شده سال۱۳۹۹ و با احتساب مرحله دوم متناسب سازی به ترتیب برای دارندگان ۳۰ سال سابقه از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و دارندگان ۲۰ سال سابقه از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در فروردین ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد.

ربیعی بیان داشت: اعمال متناسب‌سازی در سیستم نرم افزاری موجب اعتراض بخشی از متوسط بگیران (غیرحداقل‌بگیران) شد لذا بنابر سنت خوبی که در سازمان تامین اجتماعی شکل گرفته است، ۵ روش (سناریو) برای اجرای متناسب‌سازی مرحله دوم برای رفع بخشی از دغدغه بازنشستگان تامین اجتماعی در دست بررسی است که یکی از آنها با حضور و مشارکت مسئولین کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی نهایی و در پرداخت اردیبهشت ماه لحاظ خواهد شد.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: سیاست دولت وهمراهی مجلس شورای اسلامی از سال ۱۳۹۹ تا به امروز توجه به قدرت خرید کارگران و بازنشستگان بوده است. با اجرای همسان سازی در کنار افزایش ۳۹ درصدی حقوق ها به یاری خدا بخشی از دغدغه بازنشستگان تامین اجتماعی رفع خواهد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص جزییات حادثه روز یکشنبه در مجتمع نظنز و حجم خسارات آن گفت: روز یکشنبه خرابکاری در کانال کابل های برق رسان به سامانه ماشین‌های سانتریفیوژ رخ داد. این یک حمله بیرونی نبوده و محل خرابکاری نیز کاملا مشخص شده است. خسارت وارد شده به سرعت قابل رفع و جبران است و پرسنل غیور سازمان انرژی اتمی در حال تلاش شبانه روزی هستند.

قطعا هدف تخریب‌ها از کار انداختن سانتیفیوژها بوده

وی با تاکید بر اینکه مقرر شد به جای سانتیفیوژهای IR1 از سانتیفیوژهای IR6 مجددا نصب شود، اظهار اشت: قطعا هدف این تخریب‌ها از کار انداختن سانتیفیوژها بوده است و من امروز اعلام می کنم براساس یک تصمیم ملی و یک خواست مدنی چرخ سانتریفیوژهای ما برای همیشه خواهد چرخید، هر روز بهتر از دیروز. هدف اصلی این خرابکاری سیاسی است تا نگذارند دستیابی مردم ایران به حقوق خود در عرصه جهانی به ثمر بنشیند.

سخنگوی دولت بیان داشت: تجربه به ما نشان می دهد هرگاه در عرصه جهانی گامهای موثری را بر می داریم دشمن استراتژیک ایران و مردم ایران کینه‌توزانه علیه منافع ملت به اعمال تروریستی ناجوانمردانه دست می زند.هدف این گونه تخریب‌ها هم حمله به توانایی‌های فنی و هم حمله به توانایی‌های سیاسی ایران است. آنها به دنبال تضعیف روحیه جوانان غیور در صنعت هسته‌ای و ایجاد یاس و ناامیدی در مردم هستند.

ربیعی تاکید کرد: ما قطعا پاسخ محکم خواهیم داد. ایران به این گونه اقدامات استراتژی، پاسخ سه گانه را دنبال می کند. اول حق خود را برای اقدام علیه عاملین و آمرین و مباشرین محفوظ دانسته و مجازات خواهند شد. کانون این پاسخ نیز در سرزمین متجاوز خواهد بود. پاسخ دوم ما پیشرفت و گسترش فعالیت های صلح آمیز هسته‌ای در کشور است.

وی افزود: پاسخ سوم در در عرصه سیاسی است. با عقب راندن تحریم‌ها و تلاش مضاعف برای کسب حقوق ملت ایران اهدف تروریست‌ها را ناکام خواهیم گذاشت. ما در دام عملیات تحریکی دشمن ایران قرار نمی گیریم، به مسیر درست خود در عرصه بین المللی ادامه داده، تحریم را خواهیم شکست و به تامین و گسترش صلح و امنیت جهان و منطقه کمک خواهیم کرد، اجازه نمی دهیم زندگی ننگین شما که مثل انگل فقط در فضای ناامن ممکن است ادامه دهید.

ربیعی گفت: شواهدی بسیار قوی از دست داشتن رژیم صهیونیستی در این حادثه وجود دارد. اول آنکه مقامات این رژیم از ترس پاسخ قاطع ایران با اظهارات دو پهلو شادمانی می کنند.دوم اینکه خوشبختانه وزارت اطلاعات و متخصصان ضد جاسوسی ما در ماه‌های گذشته و پس از شهادت شهید فخری زاده چندین تیم ترور و خرابکاری وابسته به سرویس های امنیتی اسرائیل را دستگیر و هم اکنون پرونده این افراد در مراحل بررسی قضایی قرار گرفته است.در این حادثه هم فرد خائن به ملت شناسایی و هویت آن مشخص شده است و اقدامات لازم در دست پیگیری است.

مذاکرات انجام گرفته در کمیسیون مشترک برجام سازنده است

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که چقدر امکان رفع تحریم ها وجود دارد گفت: ما تا امروز برای آمریکا هیچ جای ابهامی باقی نگذاشته ایم که برای بازگشت همه طرف ها به تعهدات راهی جز لغو تمام تحریم هایی که در دوره ترامپ اعمال شده وجود ندارد. نوبت آمریکاست که ثابت کند برای بازگشت به برجام جدی است.

وی بیان داشت: مذاکرات انجام گرفته در کمیسیون مشترک برجام تا امروز سازنده و در مسیر درستی به پیش می رود. منتظریم آمریکا به جای بازی با کلمات، با گام های عملی برای اثبات حسن نیت خود بردارد.

ربیعی اظهار داشت: دولت ترجیح می دهد که میراثی بدون تحریم را به دولت بعدی واگذار کند، اما در عین حال مایل هم نیستیم که شتابزده رفتار کنیم. اگر آمریکا آماده انجام تعهداتش باشد، ما هم متقابلاً آماده انجام تمام تعهدات خودمان هستیم در غیراینصورت، گذشت زمان ممکن است احیای برجام را بسیار دشوارتر کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا مذاکره مستقیم با آمریکا برای بازگشت به برجام و اعلام مطالبات ایران به صورت مستقیم راه‌کار منطقی‌تر و عملی تری نیست؟ گفت: سخت گیری ما برای امتناع از مذاکره با آمریکا خارج از چارچوب برجام پیام روشن و سختگیرانه ای دارد مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه مذاکره با آمریکا خارج از موضوع برنامه های هسته ای و بیرون از چارچوب برجام را به رسمیت نمی شناسد و ضرورتی برای انجام چنین گفتگوهایی قائل نیست. این سیاست و سختگیری مبتنی بر سالها تجربه است.

اگر آمریکا می خواهد در کمیسیون مشترک باشد باید به برجام بازگردد

وی تاکید کرد: از آنجاییکه آمریکا هنوز به برجام بازنگشته نمی تواند از ساختار مذاکراتی آن با ایران از جمله در کمیسیون مشترک استفاده کند. بعلاوه، از نظر ما مذاکره تنها زمانی لازم است که با مسئله پیچیده ای رو به رو باشیم در حالیکه نحوه بازگشت همه طرف ها به تعهدات روشن و تعیین شده در متن توافق برجام بسیار ساده بوده و نیازمند مذاکره نیست.

ربیعی گفت: اگر آمریکا می خواهد طرف مذاکره با ایران در کمیسیون مشترک قرار بگیرد باید به برجام بازگردد و برای بازگشت به برجام راهی جز لغو یکباره و تمامی تحریم های ناقض توافق که دوره ریاست جمهوری ترامپ اعمال شده وجود ندارد. اگر این اتفاق صورت بگیرد، ما در کوتاه ترین زمان ممکن و بعد از راستی آزمایی، به همه تعهدات خود مطابق برجام بازخواهیم گشت.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که مواضع روسیه در مذاکرات وین را چگونه ارزیابی میکنید اظهار داشت: دوستان روسی ما با مواضع ایران به خوبی آشنایی دارند و همانند سالهای گذشته نقش سازنده ای را در این گفتگوها ایفا می کنند. ایران و روسیه هر دو قربانی تحریم های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا بوده اند و در تلاش برای مقابله با این نوع اقدامات خودسرانه مواضع مشترکی دارند.

وی تصریح کرد: ما به رایزنی های مداوم با هدف اطمینان از اجرای کامل تعهدات توسط همه طرف های ۴+۱ ادامه می دهیم. سفر آقای لاووروف هم در ادامه این رایزنی ها و مشورت ها مرسوم میان دو کشور نه تنها درباره اطمینان از اجرای کامل برجام بلکه در سایر موضوعات مورد علاقه طرفین از جمله در حفظ و گسترش روابط تجاری و همکاری های دو کشور در مسائل منطقه ای است.

ربیعی گفت: در جریان این سفر تمدید ۵ ساله سند همکاری دو جانبه (موافقتنامه تاسیس و چارچوب فعالیت مراکز فرهنگی) بین ایران و روسیه به امضای وزرای امور خارجه دو کشور خواهد رسید.

سخنگوی دولت در خصوص این سوال که نمایندگان مجلس در حالی روز یکشنبه گزارش کمیسیون حقوقی مجلس را تحت عنوان استکاف رییس جمهوری از ابلاغ ۱۳ فقره قانون به قوه قضاییه ارجاع دادند که تعداد زیادی از لوایح دولت در مجلس اعلام وصول نشده است. نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا سازوکاری برای رسیدگی به شکایت احتمالی دولت از مجلس هم در این مورد وجود دارد؟ گفت: درباره ادعای استنکاف رئیس‌جمهور از ابلاغ ۱۳ فقره قانون، قبلا صحبت شده و آقای امیری معاون امور مجلس رئیس‌جمهور هم در کمیسیون قضایی مجلس، توضیحات قابل توجه و مبسوطی را ارائه کرده اند. هرچند که طبق قانون و روال ایشان باید در صحن علنی مجلس نیز صحبت می‌کرد اما این اجازه به معاون پارلمانی رئیس جمهور داده نشد.

اقدام شکایت نمایندگان از دولت به دلیل «ابلاغ نکردن قوانین» عجیب است

وی تصریح کرد: از ۱۳ مورد ادعایی ۸ مورد مربوط به مجلس دهم است و ارتباطی به این مجلس ندارد. اتفاقا آنها هم توسط رئیس مجلس وقت، به روزنامه‌ رسمی ابلاغ شده است.۳ مورد هم توسط رئیس جمهور ابلاغ شده اما روزنامه رسمی آنها را منتشر نکرده است. ۲ مورد هم مرتبط با این مجلس است که توسط رئیس مجلس برای انتشار به روزنامه رسمی داده شد.

سخنگوی دولت بیان داشت: اما اقدام شکایت نمایندگان از دولت به دلیل آنچه «ابلاغ نکردن قوانین» خوانده‌اند، اقدامی عجیب و بدعتی است تازه و به اعتقاد حقوقدانان، این شکایت، اساسا موضوعیت ندارد چرا که قانون، فرایند ابلاغ قوانین را مشخص کرده و گفته که د رصورت ابلاغ نکردن رئیس‌جمهور، رئیس مجلس می‌تواند قانون را ابلاغ کند. این شکایت برای ابلاغ قوانین اصلا ضرورت ندارد.

ربیعی تصریح کرد: از این منظر، به نظر می‌رسد برخی نمایندگان محترم بین اجرا و ابلاغ قوانین، تمییزی قائل نیستند چون همان طور که گفتم اگر بر فرض، رئیس قوه مجریه از ابلاغ قانونی استنکاف کند، رئیس قوه مقننه می‌تواند آن را ابلاغ کند. این سنت ۴۰ ساله‌ای است که در مجلس جاری بوده است بنابراین ظاهرا اتقاق جدیدی در حال رخ‌دادن است.

وی ادامه داد: اما برگردیم به سوال شما؛ متاسفانه عکس این قضیه وجود دارد یعنی تعدادی لایحه دولت در مجلس یازدهم در حالی معطل مانده که نمایندگان محترم با عناوین مشابه و با بارمالی قابل توجه، اقدام به تهیه و تصویب طرح می‌کنند که به جز تحمیل هزینه در عمل، مشکلاتی را هم ایجاد می کند. تجربه گذشته نشان می‌دهد روند تصویب قوانین، اگر از طریق ارائه لوایح باشد، آن قانون‌، دقیق‌تر خواهد بود چرا که کار کارشناسی کامل بر روی لایحه صورت می گیرد.

ربیعی بیان داشت: علاوه بر آن، تعدادی از لوایح مهم دولت علی‌رغم پیگیریهای مکرر، هنوز اعلام وصول نشده است. البته دولت تلاش دارد حتی‌المقدور موضوع را با پیگیری‌های اداری و پارلمانی حل و فصل کند و نیازی به شکایت به مراجع قضایی و ذی‌ربط نباشد وگرنه شکایت به کمیسیون اصل ۹۰، یا شکایت به بازرسی کل کشور و شکایت به قوه قضاییه استفاده از ظرفیت تبصره اصل ۱۱۰ قانون اساسی راهکارهایی می‌باشد که میتوان به آنها تمسک جُست.

سخنگوی اظهار داشت: لوایحی چون لایحه نحوه مدیریت تعارض منافع در انجام وظایف قانونی و ارائه خدمات، عمومی، لایحه مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری، لایحه اصلاح بند (و) و تبصره (۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور، لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت، لایحه تمدید مقررات مقرر در تبصره‌های ۱و ۲ ماده ۲ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، لایحه اصلاح و الحاق موادی به قانون تاسیس دهیاری‌های خودکفا در روستاهای کشور که مصوب ۱۳۷۷ است لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان از لوایحی است که در مجلس بررسی نشده است. جالب است بدانید برخی از این لوایح نیز دو فوریتی بوده‌اند که هنوز اعلام وصول نشده ‌اند. بنابراین قضاوت با افکار عمومی که چه کسی نسبت به قوانین،‌ بی‌توجه است.

دیدگاه دولت بر باز بودن کلاب هاوس است

ربیعی درباره اظهارنظرهای ضد و نقیض در خصوص بسته شدن شبکه اجتماعی کلاب هاوس و نظر دولت در این خصوص گفت:کسی نباید از آگاه شدن مردم واهمه داشته باشد. برخی خودشان توانایی گفتگو با مردم و نخبگان را ندارند و از صحبت دولت مردان با مردم هراسان شده اند.

وی تاکید کرد: رئیس جمهور یکشنبه در دولت به وزیر ارتباطات دستور داد، اولا جزئیات را به مردم بگویند و ثانیا مطابق قانون از اختلال کنندگان شکایت و از اهرمهای قانونی موجود برای پاسخگویی متخلفین و هم برای حفظ فضای ایجاد شده و باز شده استفاده نمایند. دیدگاه دولت مبنی بر باز بودن این شبکه اجتماعی است.

سخنگوی دولت درباره انتقاداتی که به عدم ممنوعیت سفرها در نوروز و موج جدید کرونا وارد شده گفت: ما نمی‌توانیم هر لحظه قاعده جدیدی بگذاریم. قاعده‌ای که در قالب مصوبات ستاد ملی کرونا براساس رنگ بندی شهرها اعلام شده است، علمی و کاملا دقیق بوده که خود وزارت بهداشت هم آن را ارائه کرده بود.

وی افزود: سیاست دولت هم اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا در همه شهرها است. درباره موج چهارم کرونا، در حال حاضر در جهان، با افزایش انواع جهش‌یافته ویروس کرونا مواجهیم. رئیس سازمان بهداشت جهانی نیز اخیرا در این باره هشدار داده‌اند. این اتفاق فقط ‌مختص ایران نیست و در روزهای اخیر‌،کشورهای دیگری به جز کشور ما دچار موج تازه کرونا شده‌اند. به عنوان نمونه، کشورهای ترکیه و فرانسه نیز ناگزیر از اِعمال محدودیتهای جدید شده اند.

ربیعی تصریح کرد: بنابراین، مهمترین عوامل در شیوع موج جدید کرونا در ایران، دو عامل ویروس جهش‌یافته کرونا و عدم رعایت پروتکل ها می باشد، سفرهای نوروزی بدون رعایت و همراه با شکستن پروتکل ها رخ داده است.

وی بیان داشت: هر چند بنابر گزارش آقای مونسان وزیر میراث و گردشگری، تعداد سفرهای نوروزی به نسبت نوروز ۹۸ بسیار کاهش یافته و فقط در مقایسه با نوروز ۹۹ که تقریبا سفرهای نوروزی نزدیک به صفر بود، بیشتر شده اما در همین اندازه سفرها هم مراعات ها به خوبی صورت نگرفته است.

ربیعی گفت: حرکت افراد مبتلا هم در درون شهرها قابل توجه بوده است، البته قدردان آن هموطنانمان هستیم که به هشدارها توجه کرده و به سفر نرفتند.آقای رییسی سخنگوی ستاد ملی کرونا اعلام کرده اند که این اوج نتیجه تجمع ها برای خریدهای شب عید بوده است و هنوز آثار سفرها آغاز نشده است.

من خواهش می کنم سیاسیون کرونا را رها کنند

وی بیان داشت: انتظار می‌رفت که امسال نیز مردم هشدارها را جدی بگیرند و کماکان دستورالعمل‌های بهداشتی را مراعات کنند. اما متاسفانه این طور نشد، میزان استفاده از ماسک از ۹۰ درصد به ۵۶ درصد رسیده بود و این یعنی عادی‌انگاری نسبت به کرونا.

ربیعی تصریح کرد: نکته مهمی که می‌خواهم بگویم آن است که در حال حاضر، همه باید توجهمان به مهار موج به راه افتاده باشد تهدید کرونا علیه همه ملت ما هست همه ما در معرض خطر و نگرانی هستیم و مقابله هم‌، یک امر همگانی است. دولت و همه اجزای آن، نهاد و ارکان نظام و نیز همه مردم با همه باید حرکت کنیم. از طرف همه ما اظهاراتی از سر دلسوزی و نگرانی صورت می گیرد. من خواهش می کنم سیاسیون این یک مسئله را رها کنند، از کرونا نمدی برای بازی سیاسی نبافند. به جای متهم‌کردن این یا آن، انرژی خود را باید صرف غلبه بر وضعیت به وجود آمده بکنیم.

وی تاکید کرد: از طرفی معمولا بخشهای مختلف و دستگاههای ذیربط نظرات خودشان و دیدگاههای خود را مطرح می کنند و در موضوعات مختلف به دیدگاههای کارشناسی خود تاکید و اصرار می ورزند. موارد متعددی بوده است که مشاهده کرده ایم بخش امنیتی دیدگاه خود را داشته و بخش اقتصاد دیدگاه خود را بیان می کند. چندی پیش وزیر گردشگری از سقوط بسیار بد حوزه گردشگری در اقتصاد و عدم رشد آن در آینده نزدیک و از بیکاری گسترده فعالان در این حوزه سخن می گفت.

ربیعی بیان داشت: وزیر کار و رفاه اجتماعی نیز از تعطیلی ها واحدهای خدماتی ابراز نگرانی می کرد. به هر حال هر کسی از جنبه ای به آن نگاه می کند. همه در حوزه خودشان کارشناس و صاحب نظر هستند یا تعارضی بین نگاه محیط زیستی و توسعه ای دستگاههای اجرایی، بانک مرکزی و سازمان برنامه و دهها موارد دیگر از این قبیل هستند.

مسئله کرونا همه جامعه را دچار بحران کرده

سخنگوی دولت اظهار داشت: اما در این مورد که ستاد ملی کرونا باید بطور توامان از جان مردم در برابر ویروس و معیشت باید محافظت کند. بحث پیچیده تر می شود. ما در منحنی های مختلف همیشه انتخاب بهترین نقطه با اولویت حفظ جان و سلامت مردم را در درجه اول مدنظر قرار گرفته. به هر حال این اتفاق رخ می دهد افرادی دلسوز هستند ونکاتی در این زمینه ها بیان که ممکن است ایجاد حاشیه کند.

وی گفت: الان زمان عبور از این بحران است. مسئله کرونا همه جامعه را دچار بحران کرده و برای عبور از این بحران همه باید کنار هم باشیم. فارغ از این بحث، شاهد نوعی رفتار از جناحهای سیاسی هستیم که گویی موضوعی برای سیاسی کاری یافته اند، به سرعت از مرغ شیفت کردند به سلامت، بازتاباندن و تکرار مکرر مباحث باعث تعجب شده است. لطفا شما عرصه جان مردم را سیاست زده نکنید! از مباحث سلامت بروید بیرون به سلامت!.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که برنامه دولت برای حمایت از سهامداران در سه ماه پایانی فعالیت دولت دوازدهم چیست، گفت:اساسا بازار سرمایه و سیاستهای مربوط به آن، برای رشد دارایی و سرمایه، یک اصل اساسی است. به همین خاطر، رسوب سرمایه در بازار دارایی‏های فیزیکی آفت جدی برای اقتصاد کشور است که موجب تمرکز ثروت نزد سرمایه‏داران – کاهش سطح رفاه دهک‏های پایین جامعه – تمرکز ثروت نزد دهک‏های بالا و افزایش جمعیت فقیر – حرکت در خلاف جهت اقتصاد سالم می شود.

وی افزود: برای رهایی از اقتصاد شکننده نفتی، نظام اقتصادی مبتنی بر مالیات، شفافیت اقتصادی، مشارکت عمومی جامعه در اقتصاد، تقویت تأمین مالی تولید، تقویت اشتغال راهی تقویت جز بازار سرمایه وجود ندارد و این بازار اهرم سیاستی قدرتمند برای نجات اقتصاد در شرایط بحرانی و بروز شوک‏های داخلی و خارجی است.

ربیعی گفت: در جریان مساله بورس، شهریور ۹۲ شاخص بورس حدودا ۶۰ هزار بود که به خاطر تکانه های اقتصادی ناشی از تحریم و اهمیت ارز به علت کمبود آن بود. چند سال بعد به حدود دو میلیون رسید و الان هم حول و حوش یک میلیون و دویست هزار است. بنابراین همه افرادی که در بورس ، نگاه بلندمدت به سرمایه‌گذاری‌شان داشتند، سرمایه سال ۹۲ آنها با رشد ۲۶ درصدی مواجه شده‌ است. افراد زیادی با رشد بازار سرمایه در بورس سود کردند. منتها افراد قابل توجهی هستند که در فراز و نشیب این بازار وارد شده و متضرر شده اند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: البته همزمان با رشد بازار سرمایه، بارها کارشناسان هشدار می دادند که کسی دارایی خود را تبدیل به سهام نکند. یعنی خانه خود را نفروشد. بازار سرمایه،‌ بازار زمان‌دار است و نباید به آن نگاه مقطعی داشت. خود بنده بارها از همین تریبون این نکات را اعلام کرده و تاکید کرده بودم بورس، بانک نیست ولی این حرف به معنای عدم حمایت دولت از مردم و سرمایه گذاران نیست. به هر حال همه ما در دولت نگران دارایی این هموطنان عزیزمان هستیم. چون عده ای از هموطنان با انتظار انتفاع به بازار سهام آمده اند و ما باید نگاهی مسئولانه به همه مردم داشته باشیم.

وی در مورد اقدامات دولت برای بهبود فضای بازار سهام اظهار داشت: پیگیری رعایت حداکثر سود پرداختی بانک ها، امکان انتشار اوراق توسط شرکت های هلدینگ و سرمایه گذاری برای خرید سهام و رشد عالی فروش شرکت ها در اسفند و فروردین ماه و تثبیت نرخ ارز از اقدامات دولت در این زمینه است.

مباحث سیاسی بر کنش افراد در بورس تاثیرگذار است

وی بیان داشت: نکته دیگر آنکه هیچ یک از ارکان حاکمیت نباید از سهم خود برای جلوگیری از سلب اعتماد از بازار سرمایه غافل شود. امنیتی نمودن اکوسیستم سرمایه‏گذاری راهگشا نخواهد بود زیرا تقویت کننده خروج سرمایه از کشور است و در بلندمدت باعث خسران می شود.در یکسال اخیر شاهد نوسانات متعددی در بازار بودیم که باتوجه به کاهش ریسک ها و شفافیت وضعیت اقتصاد و رشد اقتصادی مثبت همراه با گشایش ها و حضور قوی کشور در اقتصاد جهانی در نهایت شاهد رونق در بازار سرمایه خواهیم بود و پیش‌بینی می شود که ان شاالله در ماه‌های آتی شاهد افزایش سرمایه گذاری‌ها به منظور رونق هرچه بیشتر تولید در کشور باشیم و این بستر از طریق بازار سرمایه فراهم می شود.

ربیعی گفت: البته آثار مباحث سیاسی و برخی اظهارنظرها بر کنش افراد در بورس ، بسیار تاثیرگذار است. متاسفانه اظهارنظرهای نپخته و غیرمسئولانه زیادی وجود دارد. عملیات روانی و دروغ پردازیهای زیادی هم در کانالهای غیرمسئول و مشکوک دیده میشود.مثلا اخیرا در راستای عملیات روانی هایی که صورت می گیرد، توییت های کذایی منتشر می شود که نوعی تعارض روانی را دامن میزند.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه دیدم به دروغ از فردی به نام بابک ربیعی گودرزی به عنوان بردارزاده من، نام برده شده که از بورس سه هزار میلیارد تومان سود کرده است! میگویم دروغ چون من نه تنها برادرزاده ای به این نام ندارم بلکه همچین فردی را حتی در بستگانم هم ندارم.

سخنگوی دولت در خصوص برخی ابهامات درباره سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران گفت:ایران و کره جنوبی سابقه شصت ساله روابط دوستانه دارند و علایق بیان دو کشور همواره رو به پیشرفت بوده است. اما از سال ۲۰۱۸ با اعمال تحریم های غیر قانونی آمریکا، با تبعیت کره جنوبی ، این روابط دچار چالش جدی شده است. در شرایطی که مردم ایران با پیامدهای اقتصادی کرونا روبرو بودند، بانک های کره ای با مسدود کردن چند میلیارد منابع ما، مانع از خرید های ضروری مانند دارو شدند. شرکت های کره ای هم عمدتا در این زمینه مانع تراشی کردند.

وی بیان داشت: به نظر می رسد اخیرا دولت کره جنوبی به این درک رسیده که ادامه این وضع ممکن نیست. لذا پیشنهاد سفر نخست وزیر محترم کره جنوبی برای رسیدگی به مشکلات ایجاد شده مطرح شد و مورد استقبال ما قرار گرفت.

ربیعی گفت: لذا تقارن این سفر با مذاکرات وین، کاملا تصادفی است و ارتباطی بین این دو موضوع وجود ندارد. مقامات ایرانی به صراحت مطالبات ملت ایران را با نخست وزیر محترم کره جنوبی مطرح کرده اند لذا انتظار داریم شاهد اراده سیاسی و تصمیم اجرایی دولت کره در اسرع وقت باشیم.

طرف کره ای می گوید اراده سیاسی برای حل مشکل دارد اما منتظر حل مشکلات بین المللی است

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: هر چند سفر ارتباطی به مذاکرات برجام ندارد ولی موضوع ازاد سازی منابع مالی با جدیت و قاطعیت مطرح شد در مذاکرات . امیدواریم نخست وزیر کره در برگشت، اقدام اساسی و فوری برای حل مشکل انجام دهد.

وی بیان داشت: طرف کره ای تاکید دارد اراده سیاسی برای حل مشکل دارد اما منتظر حل مشکلات بین المللی است. ما معتقدیم امکان دستیابی به راه حل در شرایط فعلی هم وجود دارد لذا پیشنهاداتی داده ایم که امیدواریم طرف کره ای بسرعت آنها را مورد توجه قرار دهد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود