واکسن کرونای پاستور هفته آینده وارد فاز ۳ بالینی می‌شود

 

دکتر حسین وطن پور نماینده وزیر بهداشت و مدیر اجرایی پروژه واکسن داخلی COVID-۱۹ در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی کرونا گفت: ۱۶ شرکت دانش بنیان و استارت آپ در کنار مؤسسات قدیمی از جمله انستیتو پاستور ایران و مؤسسه سرم سازی و واکسن رازی توانسته‌اند دستاوردهای خوبی را در عرصه واکسن داشته باشند.

وی افزود: با توجه به آزمایش‌های تحقیقاتی، پیش بالینی (پری کلینیکال) و کارآزمایی بالینی، چهار واکسن وارد مطالعات فاز یک، دو و سه شده‌اند. هر کدام از این چهار واکسن در مراحل مختلفی قرار دارند. سایر تحقیقات در این زمینه در مرحله پیش بالینی (پری کلینیکال) قرار دارند.

خوشبختانه چهار واکسن ایرانی کرونا عوارض حادی نداشته‌اند

وطن پور یادآور شد: از این چهار واکسن سه واکسن به صورت ویروس غیرفعال و یک واکسن بر اساس پلتفرم جدید قطعات پروتئینی ویروس هستند. خوشبختانه این چهار واکسن عوارض حادی نداشته‌اند و عوارض آن مانند علائم جزئی ابتلاء به ویروس بوده است.

وی افزود: همزمان در حالی که در حال توسعه نمونه‌های انسانی برای این واکسن‌ها هستند، در تلاش هستیم بر روی موادی که این شرکت‌ها برای تولید و تجهیزات نیاز دارند، کار کنیم. شرکت‌هایی وجود دارند که محیط کشت و زیرساخت‌ها را تولید می‌کردند و برای این موضوع اطلاع رسانی لازم صورت گرفته که چه چیزهایی موجود است و چه موادی داریم.

نماینده وزیر بهداشت و مدیر اجرایی پروژه واکسن داخلی COVID-۱۹ اظهار داشت: در واقع همزمان مسائل دیگر هم پیگیری می‌شود که وقتی به تولید انبوه می رسیم مشکل دیگر نداشته باشیم. بخش صنعتی تولید و بسته بندی از سوی چند شرکت دیگر که پیش از این محصولات بیولوژیک تولید می‌کردند در حال پیگیری است که خط تولید خود را به سمت تولید واکسن حرکت دهند.

دستیابی به چهار تا پنج میلیون دوز واکسن ایرانی کرونا

وی افزود: با همت و تلاشی که بر روی تولید این چهار واکسن ایرانی کرونا گذاشته شده است امیدواریم خردادماه بتوانیم به چهار تا پنج میلیون دوز واکسن داخلی دست پیدا کنیم. در واقع هدف اولیه این است.

وطن پور درباره آخرین وضعیت چهار واکسن ایرانی کرونا گفت: واکسن‌های «کووایران»، «کووپارس»، «فخرا» و واکسن مشترک پاستور و کوبا در مراحل بالینی قرار دارند.

آغاز کارآزمایی بالینی واکسن مشترک پاستور و کوبا در هفته آینده

وی یادآور شد: واکسن مشترک پاستور و کوبا، الان در مرحله فاز یک و دو بالینی است و بنا به قولی که رئیس انستیتو پاستور ایران داده هفته آینده کارآزمایی بالینی خود را در ایران آغاز می‌کند و وارد فاز ۳ می‌شود. البته پاستور چون از قدیم در حوزه واکسن سازی فعال بوده است به سرعت می‌توانند به تولید برسد.

نماینده وزیر بهداشت و مدیر اجرایی پروژه واکسن داخلی COVID-۱۹ درباره واکسن «کووایران» گفت: این واکسن که از سوی بنیاد برکت در حال تولید است، در حال آماده سازی زیرساخت‌های خوبی از نظر ساخت واکسن و بسته بندی است و می‌تواند برای آینده کشور بسیار مفید باشد.

لزوم تلاش بیشتر در حوزه تولید و تجهیز واکسن سازی

وی اضافه کرد: ما در حوزه تحقیقات و توان نرم افزاری بسیار خوب جلو رفته‌ایم اما باید در حوزه تولید و تجهیز فعالیت بیشتری داشته باشیم که دلیل آن هم به خاطر غفلت سنواتی است. ما در سالیان قبل در حوزه واکسن سرمایه گذاری جدی نداشتیم و بخش خصوصی هم فعال نشده بود و امروز در دو سنگر داریم پیش می‌رویم که یکی سنگر توسعه واکسن‌ها و دیگری سنگر تولیدات واکسن‌ها است.

وطن پور اظهار داشت: با توجه به شرایط تحریم و شرایط اقتصادی کار به نسبت سایر بخش‌ها سخت‌تر است اما محصولات بسیار پیشرو بوده‌اند و امیدواریم که مردم به زودی بتوانند از واکسن تولید داخلی هم استفاده کنند.

نماینده وزیر بهداشت و مدیر اجرایی پروژه واکسن داخلی COVID-۱۹ درباره واکسن «کووپارس» گفت: این واکسن می‌خواهد وارد فاز ۲ بالینی شود و تعداد نمونه گیری ها خوب بوده و منتظر نتایج هستیم و توانسته‌اند منابع خوبی را از دولت دریافت کنند.

وی درباره واکسن «فخرا» یادآور شد: این واکسن هم در مرحله بی مارگیری است و خوب پیش رفته است. حوزه تولید این واکسن آزمایشگاه‌های خوبی را تجهیز کرده‌اند و با توجه به مشارکت وزارت دفاع در این پروژه و اینکه این حوزه در بخش دارو فعالیت نداشته است، برای تجهیزات تولیدی نیازمند کمک بخش داروسازی هستند که یکی از شرکت‌های داروسازی قرار است با آنها همکاری کند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود