آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه ۱+۴ در وین

نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ در وین آغاز شد و قرار است حاضران در خصوص نحوه و سرعت ادامه کار و همچنین موضوعاتی که باید مورد حل و فصل قرار گیرد، تصمیم‌گیری کنند.

نشست کمیسیون مشترک برجام بین ایران و گروه ۱+۴ و نماینده اتحادیه اروپا دقایقی پیش در سطح معاونان و مدیران کل وزارت خارجه‌های این کشور‌ها در گرندهتل وین آغاز شد.

ریاست هیأت ایرانی را در این نشست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بر عهده دارد.
قرار است در این جلسه ضمن مرور بحث‌های صورت‌گرفته، نتایج رایزنی‌های فنی گروه‌های کارشناسی در دو حوزه تحریم و هسته‌ای دریافت و مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

همچنین قرار است حاضران در نشست در خصوص نحوه و سرعت ادامه کار و همچنین موضوعاتی که باید مورد حل و فصل قرار گیرند، تصمیم‌گیری کنند.

پیش از این نشست، چندین نشست دو و چندجانبه بین رئیس هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران، «انریکه» مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و روسای دیگر هیأت‌های حاضر در مذاکرات برگزار شد.

به موازات این گفت‌وگوها، رایزنی‌ها و گفتگو‌های فنی گروه‌های کارشناسی نیز ادامه دارد.

به گزارش فارس، روز پنجشنبه ۲۶ فروردین ماه نشست کمیسیون مشترک برجام در حدود دو ساعت با حضور هیأت‌های ایران و ۱+۴ و نماینده اتحادیه اروپا در شهر وین برگزار و طرفین توافق کردند که گفتگو‌های فنی در نشست‌های کارشناسی در دو حوزه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای، ادامه یابد.

همچنین مقرر شد نتایج نشست‌های این دو گروه کارشناسی به کمیسیون مشترک اعلام‌شود.

بعد از آن رایزنی‌های دو و چندجانبه که قبل از نشست کمیسیون هم برگزار شده بود، در جریان بود و در ادامه رایزنی‌های تیم‌های مذاکره کننده ایران و گروه ۱+۴ در وین، روز جمعه دیداری با حضور هیأت‌های سه کشور اروپایی و هیأت ایرانی به ریاست عراقچی برگزار شد.

علاوه بر این، نشست سه جانبه‌ای نیز بین رؤسای هیأت‌های ایران، چین و روسیه در محل اقامت عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت مذاکره کننده کشورمان برگزار شد.

عراقچی سه شنبه ۲۴ فروردین ماه در رأس هیأتی از سازمان انرژی اتمی، بانک مرکزی و وزرات نفت وارد وین شد. قرار بود نشست کمیسیون مشترک برجام روز چهارشنبه ۲۵ فروردین در وین برگزار شود که به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا این نشست روز گذشته در وین برگزار و حدود دو ساعت به طول انجامید. عراقچی قبل از این نشست در اظهاراتی گفت که هیأت ایرانی به دنبال مذاکرات فرسایشی نیست.

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین در پایان این نشست آن را بسیار جدی و چالشی خواند و بار دیگر بر رفع همه تحریم‌ها تأکید کرد و گفت: اروپایی‌ها باید جدیت را در مذاکرات نشان دهند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود