افت ۸ هزار واحدی شاخص کل
بازار سرمایه قفل شد

بورس تهران امروز هم دوباره قرمزپوش شد و این در حالی است که مجموع ارزش معاملات، به شکل بی سابقه‌ای کاهش پیدا کرده و به اندازه همین شاخص در ۲ سال گذشته رسیده است. این، اما در شرایطی صورت می‌گیرد که کل ارزش بازار سرمایه طی این مدت ۷ برابر شده است

شاخص کل بورس تهران امروز هم حدود ۸ هزار واحد، معادل ۰.۶۶ درصد افت کرد و در پایان زمان معاملات، ارتفاع نماگر اصلی بازار سرمایه به یک میلیون و ۲۱۶ هزار واحد رسید. در جریان معاملات امروز، شاخص کل هم وزن نیز ۰.۱۷ درصد افت کرد. این وضعیت، یعنی افت کمتر از یک درصد شاخص کل و کمتر از ۰.۵ درصد شاخص کل هم وزن، در روز‌های کاری اخیر بار‌ها تکرار شده و به نوبه خود موجب قفل شدن معاملات و کاهش شدید مجموع ارزش معاملات شده است. در واقع، سهامدارانی که از بازار سرمایه خارج نشده اند، با کاهش شدید نقدشوندگی دارایی خود مواجه شده اند.

در جریان معاملات امروز، بیشترین تاثیر مثبت بر عملکرد شاخص کل به نماد‌های «فایرا»، «کاوه» و «وبملت» بر می‌گشت و در مقابل، نماد‌های «فارس»، «فولاد» و «ونیکی» بیشترین تاثیر منفی را بر عملکرد شاخص کل بر جای گذاشتند. بیشترین ارزش معامله نیز امروز به نماد‌های «پالایش»، «دارایکم» و «شپنا» اختصاص داشت.

از آن سو، امروز نماد‌های «خساپا»، «خگستر» و «وسیستا» بیشترین حجم عرضه را شاهد بودند و در مقابل، نماد‌های «پارند»، «سپاس» و «ساراب» بیشترین حجم تقاضا را به خود اختصاص دادند. بیشترین میزان تغییر مالکیت از سمت حقیقی به حقوقی نیز امروز به نماد‌های «وتجارت»، «وبصادر» و «خودرو» اختصاص پیدا کرد و از آن سو، بیشترین میزان تغییر مالکیت از سمت حقوقی به حقیقی نیز به نماد‌های «افران»، «کارین» و «پترولح» (حق تقدم سهام شرکت پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان) اختصاص داشت.

نشانه‌های نگران کننده از بازار سرمایه

در این میان، اما به نظر می‌رسد شاخصه‌های اصلی بازار سرمایه در ایران، روز به روز نگران کننده‌تر می‌شوند. روز گذشته، مجموع ارزش معاملات در بازار به حدود ۶۹۵ میلیارد تومان رسید، رقمی که آخرین بار حدود ۲ سال پیش و در فروردین ماه سال ۱۳۹۸ تجربه شده بود. این در حالی است که کل ارزش بازار سرمایه در این فاصله زمانی حدد ۷ برابر افزایش داشته و از حدود ۸۵۳ هزار میلیارد تومان، به حدود ۶ هزار هزار میلیارد تومان رسیده است.

به این ترتیب، واضح است که معاملات در بازار قفل شده اند و این وضعیت، به دلیل عدم تخلیه انرژی فروش از سوی تشکیل دهندگان صفوف طویل، طی روز‌های آینده هم ادامه خواهد داشت. این، اما در حالی است که اعمال محدودیت بر روی دامنه نوسان هم این وضعیت نابسامان را تشدید کرده و موجب می‌شود صفوف فروش از یک روز به روز دیگر منتقل شوند. از آن سو، در شرایطی که به نظر می‌رسد حصول نوعی توافق هسته‌ای نزدیک باشد و زمزمه‌های رفع اختلافات منطقه‌ای میان ایران و عربستان هم گوش می‌رسد، نرخ دلار در بازار آزاد ایران هم ممکن است در آستانه سقوط آزاد باشد و این شوکی است که بورس تهران ممکن است واکنشی بسیار بد به آن نشان بدهد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود