اولیانوف: هنوز مشکلات زیادی پیش رو است/موضوع لغو تحریم‌ها مشخص نشده

نماینده روسیه در مذاکرات وین در پایان رایزنی با نمایندگان آمریکا، به تمایل هر دو طرف ایرانی و آمریکایی برای احیای کامل برجام اشاره کرده و گفت: البته هنوز مشکلات زیادی پیش روی بوده و موضوع لغو تحریم‌ها نیز مشخص نشده است.
باطن: “میخائیل اولیانوف” نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی ابراز عقیده کرد که جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده تمایل خود برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران را اعلام می‌کنند.

این دیپلمات بلندپایه روس شب گذشته در برنامه‌ای از شبکه تلویزیونی «راسیا-24» با یادآوری اینکه نمایندگان هیئت‌های نمایندگی روسیه و آمریکا روز پنج‌شنبه نشست کاری دیگری در چارچوب روند مذاکرات در خصوص احیای کامل توافق هسته‌ای در وین داشتند، گفت: «گفتگوها در این نشست بسیار کاری و مثبت بود. به نظر من، آمریکایی‌ها در مجموع مواضع نسبتاً معقولی را اتخاذ کرده‌اند، هرچند ممکن است ما در رابطه با همه مسائل با یکدیگر توافق نداشته باشیم. البته تمایل کلی آنها برای بازگشت به توافق هسته‌ای و احیای برجام دیده می‌شود. چنین تمایلی در مقامات ایرانی نیز مشاهده می‌شود و سایر شرکت کنندگان در مذاکرات وین نیز علاقه مند به رسیدن به توافق در این زمینه هستند و همه اینها به معنای آن است که اصول راهبردی برای رسیدن به نتیجه مثبت وجود دارد. سایر مسائل، اقدامات فنی تلاش‌های دیپلماتیک است که در حال حاضر عملاً بصورت روزانه در وین وجود دارد.»

اولیانوف در عین حال یادآور شد که مطابق با وضعیت مذاکرات روز پنج‌شنبه، مقامات ایرانی همچنان از برقراری تماس مستقیم با طرف آمریکایی خودداری می‌کنند و نمی‌توان امیدی در این خصوص داشت.

نماینده دائم روسیه در وین مطلب منتشره در خبرگزاری «آسوشیتد پرس» در این باره که گویا آمریکایی‌ها حاضر به لغو تحریمها علیه ایران، به خاطر دستیابی به توافق در خصوص برجام هستند را مطابق با واقعیت ندانست. وی توضیح داد: «مقامات واشنگتن، البته بطور مبهم، فهمانده‌اند که ممکن است نخستین گام در این جهت گیری را بردارند، ولی بطور دقیق هم گفته‌اند که این روند را به خیابانی یک طرفه تبدیل نخواهند کرد و لغو تحریم‌ها بطور کامل فقط در صورتی ممکن است که ایران شروع به بازگشت به انجام تمامی تعهدات خویش کند.»

به گفته این دیپلمات روس، صحبت بر سر یافتن راه‌های عملی برای رسیدن به این هدف (احیای برجام) است. یک گروه دیگر در زمینه توافقات عملی برای اجرای برجام از سوی طرفین تشکیل شده است. اولیانوف ادامه داد: «در حال حاضر همه چیز بسیار پیچیده است. از یک سو، اراده سیاسی به نوعی وجود دارد و از سوی دیگر، در خصوص پیشرفت مذاکرات، هنوز سنگ‌های آشکار بسیاری بر سر راه ما قرار دارد که باید برداشته شود.»

نماینده روسیه در پایان گفت: «دقیقاً یک ساعت قبل مابه همراه هماهنگ کننده اقدامات از سوی اتحادیه اروپا نتیجه تماس‌های امروز آنها با نمایندگان ایران را بررسی کردیم، هنوز بسیاری از مسائل همچنان در گیومه قرار داشته و بطور قطعی روشن نیست. مذاکرات مضاعفی در نظر گرفته شده، البته در خصوص تحریم‌ها هنوز وضعیت بطور دقیق مشخص نشده است.»
منبع: تسنیم

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود