آدرس غلط جهانگیری درباره قانون بودجه/ تلاش برای احیای اعتبار سیاسی با تحریف واقعیت ارز 4200 تومانی

معاون اول رئیس جمهور با ارائه روایت‌های خلاف واقع درباره ارز 4200 تومانی و قانون بودجه امسال سعی در توجیه اشتباهات فاحش دولت در سیاست‌گذاری و مدیریت کشور دارد، غافل از اینکه این اظهارات آب رفته را به جوی بازنمی‌گرداند.

به گزارش باطن به نقل از خبرگزاری فارس، اسحاق جهانگیری در آخرین اظهارنظر خود برای توجیه مشکلات اقتصادی کشور، گفته است: «این مجلس رای داد که نرخ ارز نباید کمتر از ۲ درصد کاهش یابد. این فقط متوجه مجلس نیست، مجمع تشخیص مصلحت هم این گونه است.»

این اظهارات در ابتدای کار برای مخاطب بسیار مبهم است.به چه دلیل مجلس باید چنین مصوبه‌ای داشته باشد؟ این مصوبه مجلس کدام مصوبه است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد منظور جهانگیری معاون اول دولت مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه بوده که این مصوبه در نهایت به تصویب صحن اصلی مجلس نرسید.

در متن مصوبه کمیسیون تلفیق آمده بود: «دولت، بانک مرکزی و دستگاه‌های موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری موظف به فروش و یا مبادله منابع ارزی حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی، فرآورده های نفتی و سایر منابع به نرخ سامانه (ETS) هستند. به منظور کنترل بازار ارز، بانک مرکزی مجاز به عرضه ارز به نرخ (پایین تر از) دو درصد (2%) از نرخ سامانه (ETS) است. منابع متعلق به دولت ناشی از اجرای این حکم مازاد بر مبلغ جزء (1) این بند به ردیف درآمدی شماره 160136 جدول شماره (5) این قانون واریز و منابع حاصله واریزی از محل ردیف شماره 71-530000 جدول شماره (9) این قانون صرف جبران معیشت و تامین سلامت مردم می‌شود».

به گزارش فارس، چند نکته در این باره لازم به توضیح است:

1- همان طور که از متن مصوبه پیداست، در این مصوبه دولت از کاهش دادن نرخ ارز منع نشده چرا که عدد درج نشده و تاکید شده براساس نرخ سامانه ETS که سامانه‌ای برای معاملات ارزی بین بانکی است، ارز دولت به فروش برسد.

2- دولت با فروش ارز 4200 تومان رانت بسیار گسترده‌ای را بین عده‌ای خاص توزیع کرد، چرا که در فرایند واردات و توزیع، یارانه ارز 4200 تومان به واردکنندگان و توزیع‌کنندگان این کالاها می‌رسید و چیزی عاید مصرف‌کننده نمی‌شد. هدف کمیسیون تلفیق بودجه از این مصوبه حذف رانت ارز 4200 تومانی و بازتوزیع آن بین مردم بود.

3- کاهش عرضه ارز قطعا می‌تواند منجر به افزایش نرخ ارز اما در مصوبه کمیسیون تلفیق صرفا نرخ ارز یارانه‌ای به نرخ ارز معاملاتی در بازار بین بانکی تبدیل شده است. بنابراین در حجم عرضه هیچ تغییری رخ نداده و دولت در این قالب متهم به گران‌فروشی نمی‌شود، چرا که دولت هم تابع تحولات قیمت در بازار خواهد بود.

4- فارغ از همه این بحث‌ها، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در حالی به این مصوبه نقد می‌کند و آن را بیان می‌کند که این مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس در نهایت به دلایل مختلفی در نشست علنی مجلس به تصویب نرسید. وقتی این مصوبه به تصویب نرسیده است دیگر چه جای انتقاد و اعتراضی وجود دارد؟

به گزارش فارس، این چهار مولفه نشان می‌دهد، این اظهارات اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور کاملا خلاف واقع است چرا که نه متن مصوبه کمیسیون تلفیق دولت را از کاهش نرخ ارز منع کرده و نه نتیجه این مصوبه باعث کاهش نرخ ارز می‌شد و نه این مصوبه کمیسیون به تصویب مجلس رسیده است.

* تلاش برای حذف ارز 4200 تومان؛ ادعایی که هیچ نشانه و رد‌ّپایی برای اثبات آن وجود ندارد

جهانگیری در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفته است: «در هر سال تلاش شد، میزان تخصیص ارز 4200 تومانی کاهش یابد و حتی تصمیم داشتیم که در آخر سال 99 این ارز حذف شود. اما مجلس ناگهان این مساله را رسانه‌ای کرد و باعث شد که کالاها انبار شوند.»

در واقع معاون اول رئیس جمهور دو ادعا را بیان کرده است. ادعای اول اینکه دولت هر سال میزان تخصیص ارز 4200 تومان را کاهش داده است. نگاهی به آمار و ارقام تخصیص ارز 4200 می‌اندازیم. براساس اعلام بانک مرکزی در سال 97 این نهاد 14 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی ارز 4200 تومانی فروخته است.

* پرداخت ارز 4200 تومان در سال گذشته 1.1 میلیارد دلار بیشتر از سال 98

این رقم در سال 98 به 10 میلیارد دلار کاهش یافته، اما در سال 99 در حالی که دولت بارها اعلام کرده بود سقف پرداخت ارز 4200 تومان برای سال 99 معادل 8 میلیارد دلار خواهد بود، در نهایت براساس گزارش بانک مرکزی، 11 میلیارد و 100 میلیون دلار ارز 4200 تومانی پرداخت شده است. این رقم یک میلیارد و 100 میلیون دلار بیشتر از سال 98 و 3 میلیارد و 100 میلیون تومان بیشتر از برنامه‌ریزی خود دولت برای سال 99 است.

* حراج 6.1 میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی برای تامین ارز 4200 تومانی

بنابراین این ادعای جهانگیری که دولت هر سال میزان پرداخت ارز 4200 تومان را کاهش داده است، ادعایی بی‌اساس است. دولت برای پرداخت ارز 4200 تومان حتی به ذخایر ارزی بانک مرکزی هم رحم نکرده است.

براساس پیگیری‌های خبرنگار فارس از بانک مرکزی و براساس اعلام خود دولت، دولت در سال 99 فقط 5 میلیارد دلار نفت خام فروخته است. بنابراین دولت فقط 5 میلیارد دلار ارز به بانک مرکزی تحویل داده است. اما بانک مرکزی 11.1 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی فروخته است. این 6 میلیارد و 100 میلیون دلارِ مازاد چگونه تامین شده است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد این 6.1 میلیارد دلار مازاد از ذخایر بانک مرکزی تامین شده است. در واقع دولت برای تامین رانت ارزی عده‌ای از واردکنندگان چوب حراج به ذخایر ارزی بانک مرکزی زد.

ادعای دیگر جهانگیری، برنامه دولت برای حذف ارز 4200 تومان است. این ادعا در حالی عنوان شده که هیچ طرح و برنامه‌ای تاکنون از درون دولت برای حذف ارز 4200 تومانی، حتی به صورت کلی مطرح نشده و در لایحه بودجه 1400 هم هیچ ردّپایی برای این منظور وجود نداشت. دولت دوازدهم بارها و بارها با هرگونه تغییر در شیوه پرداخت یارانه برای کالاهای اساسی مخالفت کرده است. در مرداد ماه 99 که بحث تغییر شیوه اعضای یارانه به کالاهای اساسی از پرداخت ارز 4200 به صورت نقدی و کارت خرید مطرح شد، جهانگیری معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: از نظر اقتصادی تلاش بر این است که کالاهای مورد نیاز مردم با اطمینان تامین و تهیه شود و در واقع کالاهای اساسی مخصوصا آن دسته از کالاهای اساسی که قرار است با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومان تامین شود، به اندازه کافی در کشور وجود داشته باشد و در اختیار مردم قرار گیرد. تلاش همه دستگاه‌ها بر این است که مردم به همه کالاهایی که نیاز دارند، دسترسی داشته باشند، البته در برخی موارد ممکن است با قیمت‌های بالایی روبه‌رو باشند، اما وفور کالا به عنوان سیاست اصلی مورد توجه دولت است.

به نظر می‌رسد فرافکنی‌های اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، در ماه‌های پایانی دولت، بیشتر برای تاثیرگذاری بر فضای انتخابات ریاست جمهوری 28 خرداد ماه امسال است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد، جهانگیری دو هدف را دنبال می‌کند. اول، تاثیر‌گذاری بر افکار عمومی با فرافکنی و مقصرتراشی و دوم، افزایش مقبولیت در بین احزاب و چهره‌های سیاسی موسوم به اصلاح‌طلب. زیرا برای جریان اصلاحات و اصلاح‌طلبان، چهره‌ای که با اعتماد به نفس و صدای بلند توانایی تحریف واقعیت را داشته باشد، قطعا غنیمت خواهد بود و در همین چند روزی که از اظهارات اسحاق جهانگیری می‌گذرد، ذوق برخی از چهره‌های اصلاح طلب از اظهارات وی را به وضوح می‌توان دید.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود